Küçükçekmece Gölü

Konum
Küçükçekmece - Avcılar

Uzunluk
10 km

Genişlik
6 km

Yüzölçümü
16 km2

En büyük derinlik
20 m

Yerleşimler
Küçükçekmece - AvcılarKüçükçekmece Gölü, Marmara Bölgesi'nde, İstanbul'da Küçükçekmece ile Avcılar ilçeleri arasında yer alan göl.

İstanbul'un 15 km batısında, deniz seviyesinde yer alır. Denizden, kıyı boyunca taşınan kum ve çakılların meydana getirdiği sığ bir dil ile ayrılır. Ancak bu dil, doğu ucunda gölün ayağı olan dere ile kesintiye uğrar. Bu dere gölün fazla suyunu Marmara Denizi'ne boşaltır. Denizin kabardığı zamanlarda da deniz suyunu göle akıtır. Bu sebeple gölün suyu az çok tuzludur. Göle kuzeyden Nakkaş Deresi, Sazlıdere ve Ekşinoz suları karışır. Göl, bu derelerin birleşik aşağı çığırlarının deniz tarafından kaplanmasıyla meydana gelen bir halicin önünün tıkanması sonucu lagün halini almıştır. Göl adını köprü olmadığı zamanlarda üzerinde yer alan çekmece adı verilen elle çekilerek karşıya geçmek için kullanılan salların küçük olmasından alır.

İstanbul'un banliyö semtleri, gölün doğu kenarına kadar gelir. (Küçükçekmece, Soğuksu, Menekşe, Halkalı). Göl ağzının doğusunda (Florya) ve dil üzerinde plaj kuruluşları vardır.

Küçükçekmece gölünün oluşumu hakkında ağızdan ağıza dolanan bi efsanesi vardır.... Efsaneye göre: Küçükçekmece gölünün bulunğu yer çok eski den küçük bir köydür.Köy de camii bulunmaktadır.Ancak köyün büyük bölümü hıristiyandır.Köyde yaşayan bir müslüman kadının yanında ak sakallı dede belirir ve kadına "buradan kaç şu gördüğün tepeye çık" demiş.Kadın da bugün kü kanarya mah. olduğu yere çıkar.ve köyü kısa zaman da su alır.Herşey su altın da kalır.Kanarya mah. de böyle kurulmuş denmektedir. Bazı söyleyişlere göre K.çekmece ye doğru sahilden gidildikçe bu gölün içinden çıkmış bi minare olduğu söylenmektedir.Ama bu minareyi şu ana kadar kimse görememiştir.Minareye yaklaştıkça suyun insanları kendine çektiği söylenmektedir... Gölün diplerin de taş,eski çanaklar bulunduğu söylenmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 4535
favori
like
share
cLweR Tarih: 11.05.2009 18:59
emeqine saqLk çok işime yaRadı teşkkrleR..!