Marmaris-Turunç

Marmaris-Turunç Resimleri
Marmarise 21 kilometre uzaklıktaki Turunça hem deniz hem de karayoluyla ulaşabilirsiniz. Eski bir balıkçı köyü olarak bilinen Turunç, günümüzde her türlü konfora sahip turistik tesislerin, pansiyonların ve çardak lokantalarının süslediği koyun denizi temizliğiyle ünlüdür. Mavi bayraklı kumsalı ve sığ deniziyle turistlerin gözde yerlerinden biri.

Turunç’un kısa bir tarihçesine göz atarsak eğer; Bölgeye ilk yerleşenlerin Toroslardan gelen Yörükler olduğu söylenmektedir. Bu bölgelere yerleşen insanlar o zamanlarda dağlarda yaşamanın bir getirirsi olan ve geçim kaynaklarını sağlayan, arıcılık, hayvancılık, kekik, defne ve adaçayı gibi dağ ürünlerinin üretimiyle geçimlerini kazanıyorlardı. Şimdilerde de Turunç bölgesi, turizm potansiyeli oldukça yüksek bir belde olsa da hala geçim kaynağı olarak defne, adaçayı, bal, narenciye, üzüm, kavun, karpuz gibi ürünlerden geçim kaynaklarını kazanıyorlar. Bu doğal ürünler hem Turunç’un doğal güzelliklerini güzellik katıyor. Hem de doğal ürünlerin tadına bakabiliyor olmak ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.Popüler tatil beldeleri arasında gösterilen Turunç’a Dalaman Havalimanı’ndan 120 km yol kat ederek ulaşabiliyorsunuz.
Hem günübirlik gezileriniz için hem de uzun tatilleriniz için muhteşem olanaklara sahip olan Turunç’tan vazgeçemeyeceksiniz. Her imkana uygun konaklama alternatiflerinin bulunduğu bölgede, çevredeki koylara ve tatil beldelerine geziler yapabilirsiniz. Karadan ve deniz yoluyla tekneler ile yapabileceğiniz bu turlarda dilerseniz size bölge rehberleri eşlik edebilir.
Amos:Turunç’ta yapacağınız tatilinizde, pek çok tatilcinin ilgisini çeken yerlerden biri olan Amos’a gidebilirsiniz. Pırıl pırıl denizi ve muhteşem doğa güzellikleri ile antik kalıntıları gezebilirsiniz. Amos’ta bulunan en önemli tarihi kalıntılar; Apollo’ya ait olan kitabelerdir. Tekne turları ile ulaşabileceğiniz koylardan biri olan Kumlubükü’nde mutlaka görülmesi gereken yerlerden çünkü bu koyda yaklaşık 5 bin yıllık olduğu düşünülen dikik ve sarkıklardan oluşan bir mağara bulunuyor. Ayrıca muhteşem denizde sıcak havalarda serinlemeniz için sizi bekliyor olacak.
Şelale: Turunç’a 19 km uzaklıkta bulunan şelale ise tatilinizin en özel anlarından birini yaşatacak sizlere. Şelalenin etrafında bulunan alabalık restoranlarında balık yiyebilir, taşların arasından akan suyun güzelliğine hayran olabilirsiniz. Turunç’ta bulunan bir çok yer gibi şelale de henüz yeni yeni keşfedilen bir yer olduğu için burada ki eşsiz doğada hiçbir şekilde bir bozulma olmamıştır. Şelalenin etrafında nesli tükenmek üzere olan bir çok ağaç çeşidiyle karşılaşabilirsiniz.
Orhaniye (Kızkumu): Orhaniye diğer bir adıyla Kızkumu koyunda kıyıdan denize doğru kırmızı çakıllı bir yol göreceksiniz. Bu görüntü doğanın nimetlerinin ne denli ihtişamlı olduğuna bir kez daha inandıracak sizi. Bir efsaneye göre bu koyda yalnız yaşayan bir genç kız varmış. Adaya gelen korsanlardan korkan bu genç kız karşı koya geçmek istemiş fakat karadan ulaşım O’na vakit kaybettireceği için denizden gitmek istemiş. Eteklerine doldurduğu kumları denize dökerek karşıya geçmek istemiş, fakat karşıya geçmeden eteğindeki kumlar birtmiş, bunun için bu koya “Kızkumu” adı verilmiş. Sizde bu adayı ziyaret ettiğinizde bu kızıl çakılların üzerinde yürümekten son derece büyük keyif alacaksınız.
Aktivitelere katılın... Turunç ve çevresinde yapabileceğiniz aktiviteler tabiî ki bu koyları ziyaret etmenizden ibaret değil. Bölgeyi tanıtan rehberlerin eşliğinde, toprak yollarda ve patikalarda keşif yapabilir, bunun için safari jeep turlarına katılabilirsiniz. Su altı dünyası bazı insanlar için bilinmezlere doğru yapılan bir yolculuktur. Bu keşfedilmeyi bekleyen su altı dünyasını Turunç'ta yapacağınız dalışlar sayesinde keşfedebilirsiniz. Eğer profesyonel dalışçılardansanız, Turunç’ta dalış takımları kiralayabileceğiniz bir çok firma bulabilirsiniz. Ancak amatör bir şekilde ilk defa dalış yapacaksanız belli eğitimlerden geçmeniz gerekmektedir. Ve Turunç’ta da bu eğitimleri alacağınız kurslar bulunmaktadır. Uygulamalı olarak bazı koylarda yapacağınız eğitimler sonucunda dalış sertifikası alarak, profesyonel dalışçılığa ilk adımı Turunç'ta atabilirsiniz. Bir de Turunç’ta doğada uzun yürüyüşler yaparak trekking keyfini yaşayabilirsiniz. Birçok değişik trekking parkuru bulunan bölgede, patika yollardan, ormanların ve ağaçların arasından yürüyüşler yapabilir, yüksek tepelerden görünen manzaraya hayran kalabilirsiniz.
Ne yesek? Marmaris ve Turunç’ta yemek demek, deniz ürünleri anlamına gelmektedir. Burada tekne turuyla gideceğiniz koylarda tadına bakacağınız ürünlerin başında taze taze alabalıklar gelir. Balıkların yanında yiyeceğiniz, dalından kopartılmış meyveler ve sebzelerle, temiz hava bol gıda anlamında bir tatil sizi bekliyor...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2143
favori
like
share