Diyabet hastalığının, dönüşümsüz görme kayıplarına neden olduğu bildirildi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç, yaptığı açıklamada, diyabet hastalığının damarlarda yol açtığı tahribat nedeniyle vücudun birçok organında olduğu gibi gözde de ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu belirtti.

Diyabet hastalığının gözde neden olduğu tahribatların tedavisinin her zaman mümkün olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Erkılıç, şunları söyledi:

"Diyabet hastalığı, gözdeki damarları tahrip ediyor. Şeker, ağ tabakayı veya sinir hücrelerinin bulunduğu retina tabakasını etkiliyor. Bu durumda diyabetik retinopati adı verilen hastalık ortaya çıkıyor. Göz dibinde kanama, ödem, yeni fakat dayanıklı olmayan yeni damar oluşumu ve ardından retina tabakasında ayrılmalar meydana geliyor. Bu durumda, tedavi edilmediğinde dönüşümsüz görme kayıpları ortaya çıkıyor. Diyabetin yol açtığı katarakt ameliyatla alınabiliyor, ama diğer rahatsızlıkların tedavisi çoğu zaman mümkün olmuyor."

"Geç kalmayın"

Diyabetin gözde neden olduğu tahribatın kısa sürede ortaya çıkmadığını, yetişkin insanlarda bu sürenin 10 yıla kadar uzadığını bildiren Prof. Dr. Erkılıç, bu nedenle genellikle diyabete bağlı göz rahatsızlıklarının teşhisinde geç kalındığını kaydetti.

Diyabet hastalığına yakalanan kişide göze bağlı sağlık sorunlarının da mutlaka yaşanacağını, bu nedenle diyabet teşhisi konan hastaların mutlaka göz muayenesinden geçmesi gerektiğini vurgulayan Erkılıç, şöyle devam etti:

"Diyabete bağlı göz rahatsızlıklarının ortaya çıkması, yetişkinlerde 10 yıla kadar uzanabiliyor. Bu süre gençlerde 4-5 yıl oluyor. Bu süre dolana kadar, gözde meydana gelen tahribatlar anlaşılamıyor. Rahatsızlıklar ortaya çıktığında ise gözdeki tahribat ilerlemiş oluyor. Bu durumda çoğu zaman geç kalındığı için tahribatın tedavisi mümkün olmuyor. Sadece tahribatın artışı engellenebiliyor. Bu sorunun ortaya çıkmaması için diyabet teşhisi konulan insanların vakit kaybetmeden göz muayenesinden geçmesi gerekiyor. Hastalık teşhisi konulduktan sonra hiçbir rahatsızlık olmasa bile yılda 1 kez, rahatsızlık belirtileri başladıktan sonra ise en geç 3 ayda bir göz doktoruna başvurulmalıdır." Diyabetin gözde neden olduğu tahribatın şeker seviyesi ile doğrudan ilişkili olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Erkılıç, şeker seviyesinin kontrol altında tutulmasının gözdeki tahribatların şiddetini de azaltacağını sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 352
favori
like
share
refik Tarih: 26.10.2008 12:09
Degerli Bilğilerin için teşekkürler arkadaşım. Allahım bu tür hastalıklardan korusun