ilk 10 dakika:
10 cay kasigi seker almis vucudunuza girer(Gunluk almaniz gereken seker miktarinin tamami kadar).Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve asiri sekeryuklemesinden dolayi kusmanizi engeller.
20 dakika:
Kan sekerinizde ani bir yukselme olur,yuksek miktarda insulin patlamasina neden olur.Karacigeriniz vucudunuzdaki sekeri yaga cevirerekbuna bir yanit verir. Bu sadece bir kac dakika icinde olur.
40 dakika:
Kafein absorbsiyonu tamamlanir.Goz bebeklerniz buyur. kan basinciniz yukselir,karacigeriniz kana daha fazla seker pompalamaya baslar.Beyninizdeki adenozin reseptorleri rehaveti onlemek icin bloke olur.
45 dakika:
Beyninizde dopamin salgisi artar.Bu tipki eroinin vucuttta yaptigi tepkimelere benzer.
60 dakika:
Kafeinin diuretik ozellikleri bas gosterir (tuvalet ihtiyaci).Buda vucutta depolanmis kalsiyum, magnezyum ve cinkonun daberaberce disari atilmasi demek.Bir sure sonra seker ihtiyacini tekrar duymaya baslayacaksiniz,kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz.Vucudunuzda kola ile aldiginiz butun su tekrar disari atildigi icinsussuzlugunuz tekrar hissedeceksiniz.Sekeri ihtiyacini takiben, kafein istegide baslayacak(sigara da ki gibi)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 498
favori
like
share
refik Tarih: 26.10.2008 15:45
drhope Tarih: 26.10.2008 15:24
cola hakkında çıkan bu yazıların arkasında ticari bir politika olduğu düşüncesindeyim. çıkan yazıların çoğu kulaktan dolma, uydurma, bilimsel verilere dayanmayan yazılar. insanları kandırmak ve yönlendirmek amaçlı çoğu.
kesinlikle kolayı savunmuyorum. kesinlikle sağlıklı bir içecek değil.
ben burda uygulanan bu politikaya karşıyım.
refik Tarih: 26.10.2008 15:05
Teşekkürler arkadaşım degerli görüşlerin için. Bizler saglıkcı olmadıgımızdan bu konuda fazla yorum yapayacagım. Benim internet ortamında gördüğüm kadarıyla pek degerli bir içicek olmadıgı kanatindeyim. göürüş ve düşüncelerinize saygı duyuyorum.
drhope Tarih: 26.10.2008 14:46
Ben anlamıyorum bu koladan ne istiyorsunuz. Nerdeyse 21 yıldır kola içerim. Çok da severim. Dişlere direk zararı dışında bir zararı olduğunu düşünmüyorum.
yukarda saydıklarınızı okuyunca gün içinde yediklerimiz içtiklerimizde hiç mi glikoz (çay şekeri) yok. Bir kafeye gidip pasta yanında kahve istesenizde aynı şeyler olur.
Türk halkı olarak çok çay tüketiyoruz. Çayda bulunan teofilinde aynı kafein gibi uyarıcı bir madde. İdrar söktürücü özelliği var. "Buda vucutta depolanmis kalsiyum, magnezyum ve cinkonun daberaberce disari atilmasi demek" bu cümlede bir yanlış var sağlıklı bir insanın idrarında atılanlar vücudun o an ihtiyacı olmayan ürünlerdir. bu depo minerallerin atılması demek insanın ölmesi demek bunlar hayati mineraller. sağlıklı böbreklerde böyle bir olay olmaz. insan vücudu kadar tutumlu bir sistem yok dünya üzerinde. bu arada şekersiz çay tüketimide çok az.
kafeine gelince her 100 mlde türk kahvesinde 40 mg kafein varken kolada 18 mgdır. Adı üstünde TÜRK KAHVESİ ne kadar çok tüketildiğini siz düşünün. kafeinin bir özelliği daha vardır.buna değinilmemiş; yağ asitlerinin yıkımını artırıp glikojen depolarını korur. profesyonel sporcular müsabakalara çıkmadan bir kaç saat önce koyu bir bardak kahve içerler. yağlardaki daha fazla enerjiyi (şekerin iki katı) kullanmak için. kabul etmek lazım çok yararlı bir madde değildir. uyarıcı olduğu için çok fazla tüketildiğinde beyin ve kalbe dolaylı yoldan zarar verebilir. ama gerektiği zaman işimize yarayacak özellikleride vardır.
Türklerin pilavsız öğünü olmaz. (kahvaltı alışkanlığımız olmadığı için onu saymıyorum). Beyaz ekmek zaten baştacımız. baklavalar, börekler, mantılarda mutfağımızın vazgeçilmezi. bu yiyecekler önce glikojene çevrilir. daha sonra karaciğer fazlasını yağa çevirir. bir insanın glikojen depoları yaklaşık 12 saatlik bir açlıkta tamamen tükenir. egzersizde bu süre çok daha kısadır. kaslardaki glikojen çok daha kısa sürede boşalır. eğer depolar bittikten sonra yeni glikojen gelmezse yağlar yakılır.

kolanın yararlı olduğunu savunmuyorum. isteyen içer isteyen içmez elzem bir gıda değil. ama bu saydıklarınız sadece kolanın yaptıkları değil. bunlar ne yersenir yada içerseniz fark etmez gün içinde vücudumuz tarafından yüzlerce kez tekrarlanan tepkimeler.

restoranda yada evde kebab, yanında künefe üstüne türk kahvesi yada çay içip sigara eşliğinde tabi. kola içmem zararlı dedikten sonra ben sadece gülerim. hepinizi tenzi ederek kuruyorum bu cümleyi. dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösteren herkese saygım vardır.
nec Tarih: 26.10.2008 14:11
teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 26.10.2008 13:15
Paylaşımın için saol Refik,colanın hiç faydası yok fakat zararı saymakla bitmiyor.
bny Tarih: 26.10.2008 12:52
kola tam bir kabus aslında ama insanlar tamamen anlayamdı bunu beni bıraklaı 2 seneyi bulacak nerdeyse Elhamdülillah