Mezzo Soprano Ezgi Saydam, İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi.Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan Prof. Yıldız Dağdelen ve Prof. Güzin Gürel ile çalışarak mezun oldu. Salzburg Mozarteum'da Prof. Hanna Ludwig ve Viyana'da Carol Byers ve James Pearson ile çalıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi "müzik yöneticiliği" bölümünde Master derecesini Ateş Orga ile tamamladı.İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarın da “Sanatta Yeterlik”

Tez aşamasında çalışmalarına devam etmektedir.

1995 yılında Istanbul Barok topluluğu ile Henry Purcell'in Dido ve Aeneas operasında rol aldı. Bu eserin İstanbul (Yıldız Sarayı) ve Kıbrıs (Bella-Pais, Othello Kalesi) turnelerine katıldı.

25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde; İstanbul Oda Müziği Topluluğu ile L.V. Beethoven'ın halk şarkılarını seslendirdi.F.Schubert'in 200. doğum yılında babası piyanist Prof. Ergican Saydam eşliğinde Avusturya Kültür Enstitüsünde "Schubertiade" yaptı.

R.Schumann'ın "Kadın Aşkı ve Hayatı"nı yorumladı. Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Avusturya ve İsviçre'de konserler verdi.

2000-2001 sezonunda Londra'da St. John's Smith Square konser salonunda da L.V. Beethoven'ın İskoç Şarkılarını seslendirdi ve CD kaydını gerçekleştirdi. Aynı sezonda İstanbul'da Kamran İnce'nin "In white" adlı eserinde yeraldı.

2001-2002 sezonunda İstanbul, Belçika, Almanya ve İsviçre'de konserler verdi. G.Mahler, M.De Falla ve R.Schumann'ın liedlerini yorumladı.

Özellikle opera repertuarında Mozart ve Rossini aryalarının yorumuyla dikkat çekti.

2002-2003 yılında çalışmalarına ve konserlerine Viyana'da devam etti.2004 Şubat ayında Viyana, Köln, Münich, Basel, Brüksel ve Istanbul'u kapsayan bir konser turnesi gerçekleştirdi.

Sanatçı 2004 Mayıs'ında, Viyana'da W.A.Mozart’ın Cosi Fan Tutte operasında Dorabella rolünü oynadı. Eylül ayında ise İngiltere de Uluslarası Ripon Müzik Festivali'nde şef Janusz yönetimindeki Manchester Camerata orkestrası ve Leeds Filarmoni Korosu'nun eşlik ettiği Beethoven'ın 9. Senfoni'sini seslendirdi.Aralık 2004 de Istanbulda Clara Schumann’ın liedlerinin (Op.13 Sechs lieder) Türkiye de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. 2005 de Mısırda Kahire ve İskenderiye operasında ardından Londrada konserlerlerine devam etti. Çalışmalarına 20.yy repertuarı ile devam etti.Ankara ve Istanbul da CRR konser salonunda Britten, Barber,Rorem, Ravel,Granados ve Kurt Weill’ ın şarkılarını seslendirdi.

34.Uluslararası Istanbul Müzik Festivalinde piyanist Kamerhan Turan eşliğinde ‘Kadın Aşkı ve Hayatı’ temalı bir resital verdi.Aynı ismi taşıyan dağıtımı pb müzik-Emi tarafından yapılan ilk solo şarkı albümünü CD olarak yayınladı.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 588
favori
like
share