Bir Annenin Gelinlik Kızına Nasihatleri

Sevgili kızım;
Hayata atılma çağına gelen her kadın bir kocaya, her kocada bir kadına muhtaçtır. Artık sen doğup büyüdüğün, ve yetişmiş olduğun yuvadan çıkıp hiç bilmediğin bir yuvaya gideceksin. Ey benim ciğerparem; biricik kızım, gözümün nuru yavrum. Sen ona hizmetçi olki oda sana kul köle olsun. Sen ona yer olki oda sana gök olsun. Yavrum, kocana ne kadar hürmet gösterirsen, kendini o kadar sevdirirsin. Ne kadar dediklerini yapar sözünü dinlersen, o derece ondan sevgi ve hürmet görürsün. Kocanın akraba ve yakınlarına karşı hürmetli ol. Onlara hürmet gösterip, kocanın itibarını yükseltmen kocana hürmet göstermen demektir. Kocanın sırrını kimseye söyleme. Eğer söylersen onu gücendirmiş, ve sana olan güvenini kaybettirmiş olursun. Aile düzeniniz bozulur. Kocanın dine uygun her emrini yerine getir. Sakın karşı gelme. Yoksa sana kin tutar sen zararlı çıkarsın. Kocan kederli olduğu zaman sen neşeli olmaktan, kocan neşeli olduğu zaman sen kederli olmaktan sakın. Bu hal onun dert ve sevinçlerine ortak olamamak gibi bir kusuru ortaya çıkarır.
Kanaat sahibi ol, haline şükret. Kocan eve her ne alır getirirse onu en güzel şekilde kabul et. Kocana itaat et, yap dediklerini yap, yapma dediklerini yapma. Kocanla sohbet ederken ona itaatli olduğunu gösterki allahta razı olsun evinize saadet dolsun.
Evinin içini dışını temiz tut, kendini temiz tut, kocanın burnuna daima temiz kokular gelsin. Kötü kokular seni kocanın gözünden düşürür. Senden iğrenmesine sebep olur. Temizlik ve zarifliğin en iyisi su ile olanıdır.
Yemek zamanını iyi kolla, dakika bile geçirme. Yemek saati ne ise yemeğini hazır bulundur. Açlık insanın sinirlerini gerginleştirir. Uyuyacağı zamanıda iyi belle ve yatağını hazır tut. Zira uykusuzluk insanı öfkelendirir.
Yavrum birde şunu çok iyi bilesin ki; kocanın isteklerini kendi şahsi isteklerine tercih edebilirsen bu söylediklerim daha kolay olacaktır.

Yuvanda mutlu ol kızım...
Annen....

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2491
favori
like
share