24 Ekim’den beri Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi 20.10.2008 tarih ve 2008/2761 sayılı kararı gereği erişime kapalı olan dünyaca ünlü blog (e-günlük) servisi Blogger.com, telif haklarını ihlal eden bloglar nedeniyle Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) kapsamında engellendi.

Digiturk yayınlarını ücretsiz olarak paylaşan birçok servis ve blogu takip ederek telif hakları kanunu dolayısıyla gerekli başvruruları yapmak üzere kurulan Dijital Platform Hizmetleri Sahtekarlık Bölümü tarafından yapılan başvuru sonucunda, Blogger servisinin sahibi Google’dan geri dönüş alınmadığı belirtiliyor. Google Türkiye ilgilileri ise konudan haberdar olmadıklarını, ancak sorunu çözmek istediklerini ifade ediyorlar.


FSEK KAPSAMINDA KAPATILDI
Blogger.com ve Blogspot.com alan adlarının, Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi tarafından Türk Ceza Kanunu’nun 5846 sayılı ek 4’nci maddesi gereğince;
“Hak sahibinin yazılı izni olmaksızın, bu Kanuna aykırı olarak kasten; bir eseri temsil eden veya topluma açık yerlerde gösteren, bu gösterimi düzenleyen veya dijital iletim de dahil olmak üzere her nevi işaret, ses ve/veya görüntü iletimine yarayan araçlarla yayan veya yayımına aracılık eden, İşaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı Kanunun 25’inci maddesinde düzenlenmiştir. Çoğaltılmış eserin ve işlenmesinin, dağıtılma, satış, kiralanma, (mesela film kopyalarının gösterilmek, kitapların okunmak için kiracının kullanımına bırakılması) ödünç vermek (mesela notaların aslının bir konser için icraya gönderilmesi), kamuya ödünç veya herhangi bir yolla ticarete sunulması demektir” gerekçesiyle kapatıldığı belirtildi.

Mahkeme yetkilileri, kararın itiraza açık olduğunu ve şu ana kadar karara itirazın çıkmadığını söylediler.

DIGITURK’ÜN GOOGLE İLE İŞBİRLİĞİ BULUNUYOR
YouTube ve Mogulus gibi iki büyük video servisinin de sahibi olan Google’ın, telif haklarını ihlal eden videoları ve linkleri yayından kaldırabilmesi için Digiturk’e yönetici yetkisi verdiği biliniyor.

Digiturk, daha önce de LigTV yayınlarını P2P (Peer to Peer/Eşler arası, yani her kullanıcının kendi bilgisayarına kurduğu bir yazılım sayesinde bir dosyayı, görüntüyü ya da yayını paylaşmasına imkan tanıyan ağ modeli) bağlantı üzerinden LigTV yayınlarını ücretsiz olarak dağıtan Justin TV, TvU ve Sopcast servislerini de erişime engelletmişti. Digiturk’un üçüncü parti kaynaklardan elde edilen P2P bağlantılarını blogları üzerinden yayınlayan kullanıcıları daha önce uyarmış olduğu biliniyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 497
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 01.11.2008 22:37
[COLOR="#c0ccf4"]aLakaLı KonuLar BirLe$tiriLdi...
suskun yüregim Tarih: 01.11.2008 01:02
ülkeye demokrasi getirdik, özgürlük getirdik, insan haklarina imza attik herhalde bunlar bosuna yapilmadi, biz bunlara imza attiysak her yere gireceksiniz demedik,yoksa siz bu yalanlara inanip kandiniz mi ?
çilgin matrak Tarih: 31.10.2008 12:30
yani anlayacagım youtube ile aynı
LEVIS-501 Tarih: 31.10.2008 07:14
İyice kafayı sıyırdılar. Ben bu işi yaptıran ve alet olan kişilerin bu konuda yeterince bilgi sahibi oldukalarına inanmıyorum.:18:

Bu kafayla giderselere yakında bunları google dan arayıp buluyor diye google da kapatmaya kalkmasalar bari.
FreddyKrueger Tarih: 28.10.2008 18:15
[COLOR="#c0ccf4"]BöyLe Saçma Bir YaSak oLur Mu... Hanqi Medeni üLkede Bu $ekiLde Bir UyquLama YapıLıyor...

Yazık, Çok Yazık...