Türkiye'nin önde gelen rock gruplarından Replikas beşinci albümü "Zerre" ile Kasım ayından itibaren müzik marketlerde. Müzikal anlamda tüm detayların düşünülerek oluşturulduğu albüm için kayıtlar Türkiye'deki stüdyolarda elde edilebilecek seslerin ötesine geçebilmek ve farklı mekanların akustiğinden yararlanabilmek adına stüdyo dışına taşındı...Gökçeada'da eskiden yarı açık cezaevi olan bir bina stüdyoya dönüştürülerek kayıtlar gerçekleştirildi. Tüm müzik prodüksiyon ve miks süreçleri Replikas üyeleri tarafından gerçekleştirilen ve mastering'i New York'ta daha önce Radio 4, Franz Ferdinand, Animal Collective, The Liars, Trans-Am gibi grupların çalıştığı "West West Side" mastering stüdyolarında yapılan albüm Peyote Müzik tarafından yayınlanıyor.

Müziğe düşünsel bir süreç olarak yaklaşan Replikas'ın bu albümünde de dünyada ve Türkiye'de gerçekleşen olayların ve gerilimlerin izlerini bulmak mümkün. Zerre grubun müzik ile ilişkisi ve müzikal geçmişlerinin yanı sıra okudukları, takip ettikleri edebi eserlerin tarzlarının izlerini taşıyor. Bu anlamda bir olgunluk dönemi albümü olarak değerlendirilebilecek "Zerre" grubun önceki albümlerinden kullanılan dil ve kavramlarla ayrılıyor. Şarkıların sözleri ise Replikas üyelerinin felsefi ve edebi yaklaşımlarını yansıtıyor.

1993 yılında kurulan ve bu yıl onbeşinci yıllarını da kutlayan Replikas'ın ilk albümü Köledoyuran 2000 yılında yayınlanmıştı. Ardından 2002 yılında Dadaruhi, 2005 yılında Avaz ve 2006 yılında film müziklerinden oluşan FM isimli albümleri yayınlanan Replikas'ın şarkıları Türkiye, ABD ve Avrupa'da beş toplama albüme dahil edildi...

Grup, uluslararası müzik çevreleri tarafından da ilgi ile takip ediliyor. Bugüne kadar Hollanda, Bulgaristan, Macaristan, İtalya ve Almanya'da konserler veren Replikas, efsane "Can" grubundan Holger Czukay ve "Recommended Records"dan Chris Cutler gibi isimlerin olumlu eleştirileri ile "Village Voice" ve "Wire" gibi önemli müzik dergilerinde yer aldı.

Türkiye'de sayısız festival ve konserlerin yanı sıra avant-rock olarak tanımladıkları müzikleri ile pek çok farklı kitlenin dikkatini çeken Replikas Türkiye'nin tanınmış yönetmenlerinden Serdar Akar'ın "Maruf" ve Kutluğ Ataman'ın "İki Genç Kız" filmlerine müzikler yapmış ve İki Genç Kız'a yaptıkları müziklerle 2006 yılında "SİYAD En İyi Film Müziği" ödülünü almıştı. Grup ayrıca Fatih Akın'ın "İstanbul Hatırası" isimli belgesel çalışmasında da yer aldı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 405
favori
like
share
dezenfekte Tarih: 09.12.2008 13:51
gdrd