Bilgi nedir?
Sözlük anlamıyla bilgi, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, çok farklı şekillerde tanımlanmaktadır. Bilgi doğruluğu ispatlanmış inançlardır.

Bilgi, belirli bir durum, sorun, ilişki, teori veya kurala ait veri ve enformasyondan oluşan anlayışlardır.
Bilgi nedir?Sorusuna kendim yanıt bulmaya çalıştım.Meğer ne kadar bilgisizmişim. Öğrenmenin ilk adımı aslında bilgi.Araştırma ve gözlemle elde edinilenlerin toplamı da diyebiliriz.Bilgi alış verişini bir radyo yayınına benzetmişler.İki ayrı alıcı ve verici aynı anda aynı frekanstaysa bilgi alışverişi başlar.Vericinin verdiği mesajları alır.Okulda okuduğum zamanlar aklıma geldi şimdi.Öğretmenlerimiz sürekli bilgi aktarımı yaparlar dinleyici ise yani öğrenci o an başka bir boyutta değilse verilen bilgiyi alır.Müzikte de bilgi insanın müziğe duyarlılığıyla ilgilidir.Kimi dinler geçer kimi aldığını uygular.

Bilgi paylaştıkca büyür ve meyve verir.

Birde Anadolu da bir söz vardır leblebi kadar anlatacaksan top kadar bilmen gerekir derler.
Bilgi bir tohum gibidir.Nasıl toprağa atılan bir tohum filiz verir büyür meyve verir tohum verirse bilgi de gün gelir büyür gelişir meyve verir.Şu sıralar reklamlar da sıkça rastlanan fikrim geldi cümlesini ele alırsak bir bilgi birikimi ve sonucun da meydana gelen bilgi aktarımıdır.Bilgisiz insanlar fikir üretemez.

Bildiğimizi zannetmemiz öğrenmemizin en büyük düşmanıdır. DR.C.BERNARD

İnsanın bildiğini zannetmesi en büyük hatalardandır.Bilgiyi sonsuz bir deniz olarak görüp her an bu denizden faydalanmaktır.Kuranda oku diye başlar ve okumaya öğrenmeye teşvik eder.

Peki bilgili insanlar o bilgiyi kullanmazlarsa ne olur.Kendilerinde kalan bilgi gün gelir körelir.
Bilgi kolayca biriktirilip saklanamayacağı için insanların beyinlerinde kalır açığa çıkamaz.
O halde bilgiyi paylaşalım.Bugün burada yer alıyorsak bilgi paylaşımını seviyoruz demektir.Nice güzel paylaşımlara...

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 685
favori
like
share