Atatürk'ün desteğiyle sahneye çıkan ilk kadın sanatçı Bedia Muvahhit'in rol aldığı 'Ceza Kanunu' adlı oyun sergilendi..

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, Türk tiyatrosunun temel taşlarından, 1923 yılında ilk kez Bedia Muvahhit'in sahne aldığı, İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci'nin yazdığı, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Volkan Özgömeç'in yönettiği ''Ceza Kanunu'' adlı oyunu seyircisiyle buluşturdu.

Lebib Gökhan, Serkan Ekşioğlu, Ali Çelik, Şivan Binici, Hatice Sezer, Duygu Zade Erçağ, Selda Özler ve Özden Gököz rol aldığı oyuna Diyarbakırlı sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

İlk kez Türk tiyatro sahnesinin, Müslüman Türk kadınına kucak açtığı oyunda, Muvahhit'in sahneye çıkış öyküsü şöyle:

''Darülbedayi'nin (Türkiye'de Batılı anlamda tiyatronun gelişmesinde önemli bir değişimi sağlayan, Osmanlıdaki ilk konservatuvar kurumu) İzmir turnesi sırasında, o sırada kentte bulunan Ulu Önder Atatürk, Türk kadınlarının neden sahneye çıkmadıklarını sorar. Bunun üzerine, Atatürk'ün bu isteğini yerine getirmek için genç aktris Bedia Muvahhit, bir gece içinde hazırlanarak İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci'nin oyunu Ceza Kanunu'nda sahne alır. Eserde Sacide rolünü oynayan Muvahhit, izleyiciler tarafından ayakta alkışlanır, Cumhuriyet döneminde sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını unvanını kazanır.''

Dekoru Murat Gülmez'e, kostümü Sevgi Türkay'a, müziği ise Cem İdiz'e ait oyunu, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan ile çok sayıda seyirci izledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1453
favori
like
share