Almanya' nın Schwenningen şehrinde doğan Rüya Taner, 4 yaşında piyano Öğrenimine babası ile başlamış, Ankara Devlet Konservatuvarı'nda 1982 - 83 yılında Mithat Fenmen ve Tulga Cetiz' in öğrencisi olmuştur.1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devlet bursuyla Londra'da "Guildhall School of Music and Drama" ‘da Prof. Joan Havill' in öğrencisi olmuş, 1992 yılında Guildhall School of Music and Drama' dan mezun olup "AGSM", 1993 yılında "Royal College of Music" ten "ARCM" paye ve diplomalarını almış ve 1994 yılında Guildhall School of Music and Drama'da piyano üzerine yapmış olduğu Lisans üstü öğrenimini "Konser piyanisti" ünvanını alarak tamamlamıştır.

Öğrenimi süresince İngiltere'de katılmış olduğu birçok yarışmalar ve almış olduğu ödüller yanında Mozart Piyano Yarışması, Oxford ve Hatfield festivalleri Profesyonel Resital Sınıfı Yarışmasında Liszt yorumuyla birincilik ödülünü alarak Steinway Hall'da resital verme ve “Steinway Sanatçısı"olma hakkını kazanmıştır.

Pascal Deveyon (Londra) ve Pascal Roge' nin (Nice) te "Master Class" sınıflarına katılmıştır. Pascal Roge ile birlikte seslendirmiş olduğu Rachmaninov’un "İki Piyano İçin 2 Numaralı Süiti" basında ve müzik çevrelerinde büyük takdir toplamıştır.

Rüya Taner şu ana kadar Londra' nın Wigmore Hall, St.John's Smith Sq. , Fairfield Hall gibi ünlü salonlarında, Türkiye, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Orta Asya Türk Devletlerinde orkestralar ve şefleri eşliğinde 40' ı aşkın ülkenin konser salonlarında konserler ve solo resitaller vermiş, uluslararası festivallerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'yi temsil etmiş, jüri üyeliği yapmıştır.

Resitalleri, konserleri ve kaydettiği CD' lerle yurtdışında ve ülkesinde basının ve sanatseverlerin büyük ilgisini ve takdirini kazanmıştır.Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 645
favori
like
share