Geçtiğimiz günlerde kapatılan günlük sitesi Blogger'a Türkiye'de büyük bir tepki gösterildi. Bilinçli günlük sahipleri çeşitli örgütlenmeler altında kararın iptalini istediler. Karar iptal edildi fakat...

Kararın tekrar uygulanması, ek deliller bulunana kadar ertelendi. Eğer ek deliller ortaya çıkarılacak olursa günlük sahipleri Blogger'a yeniden giremeyebilir.

Yasaklanma Gerekçesine Bakacak Olursak

Blogger.com ve Blogspot.com adreslerinin erişimini engelleyen durum, LigTV yayınlarını kaçak yollarla paylaşan günlük sahiplerinin bulunduğuydu. Bu engellemelerden sonra bilinçli günlükçüler, Blogger'ın LigTV yayını yapabilmek için uygun bir düzlemi sağlamadığını öne sürerek kararın iptalini verme girişimlerinde bulunduğunu düşünüyoruz.

Gerçek çerçeveden bakacak olursak Blogger'da herhangi bir televizyon yayını Blogger bünyesinde yapmaya imkan bulunmuyor. Yani Blogger'ın engellenmesine sebep olan günlükler başka bir yerden yayınları çağırma yöntemiyle gömme işlemine tabii tutabiliyorlardı.

Kaçak yollarla yapılan yayınlarına imkan sağlayan sitelerin kapatılıp kapatılmadığıda hâlâ bir soru işareti. Blogger'ın bu nedenden dolayı tekrar kapatılamasının söz konusu olduğunu sanmıyoruz. Kısa bir süre sonra sonucu hep birlikte göreceğiz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 316
favori
like
share