Yanlış ve gereksiz kullanılan antibiyotikler, organ bozukluklarına yol açıp, böbrek, karaciğer, mide ve bağırsak sistemine zarar verebilir...

NİĞDE - Niğde Tabip Odası tarafından düzenlenen “Bilinçsiz Antibiyotik Kullanımının Zararları” konulu konferansta konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Sayek, antibiyotiklerin, yanlış kullanılan ilaçlar arasında ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Gereksiz antibiyotik kullanımı nedeniyle bakterilerin direnç kazandığını belirten Prof. Dr. Sayek, bu durumda tedavilerin yetersiz kaldığını kaydetti.

Prof. Dr. Sayek, antibiyotiğin bilimsel kanıtlar düzeyinde kullanılmasının, hem etkinlik açısından hem de yarattığı sonuçlar açısından önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:
“Antibiyotikler yan etkileri olan ilaçlardır. Yanlış kullanılan antibiyotikler, organ bozukluklarına, böbrekler, karaciğer, mide ve bağırsak sistemine zarar verebilir. Bu nedenle doktor kontrolünde kullanılmalıdır ve kesinlikle ateşi düşürmek amacıyla kullanılmamalıdır.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1987
favori
like
share
ironthunder Tarih: 04.11.2008 23:53
teşekkürler
drhope Tarih: 03.11.2008 19:07
Biz doktorlar bu konuda aslında çok duyarlıyızdır. Ama eczacılar için aynı şeyi söylemem adamların ekmek parası olduğu için ne kadar çok ilaç satarsam o kadar iyi mantığı ile hareket ediyorlar.
Asla ama asla bir eczaneye gidip şikayetlerinizi sayıp ilaç istemeyin. benim çalıştığım bölgede bu çok yapılıyor. Hastalar önce eczaneye gidip şikayetlerine göre ilaçları istiyorlar sonra ellerine kutuları alıp bize gelip hadi bu ilaçları karneme yaz. İşte en sinir olduğum durum bu. kesinlikle yazmam. bence bu, doktora hakaretten başka bişey değil. sizde böyle şeyler yapıyorsanız lütfen yapmayın. eczacının görevi sadece doktorun reçete ettiği ilaçları vermektir. doktorculuk oynamak gibi bir hakları yoktur.

Bu arada Prf. Dr. İskender Sayek Türkiye'de genel cerrahinin babasıdır. Türkiye'nin bir numaralı cerrahıdır.
conqueror Tarih: 03.11.2008 09:30
İlaç kullanıma karşı olaraktan ilaçları tavsiye eden doktorların, ilaçları hastaya veren eczacıların ilaç kullanımında tarafları olabildiğince bilgilendirmelidir. İnsanımızda tabi okumalıdır.

Hastalıklarınızı tabii yöntemlerle gidermeye özen gösterilmelidir, zira tüm ilaçlar yapaydır ve genelde kimyasal maddeler içerir. İlaçlar bir tarafı iyileştirirken diğer kısımlara zarar verebilmektedir. Bu bayanlarımızın kullandıkları kozmetik ürünler içinde geçerli.

Doğal olmayan her şey doğallığı bozacaktır.
CADIKIZ Tarih: 03.11.2008 09:04
Aslinda herkesin bu konuda biilinclenmesi lzim,cunku sizine dediginiz gibi bir burun akintisinda hemen antibiyotik iyidir diyip kullanioz oysaki bilincsiz kullaniminin vucuta nekadar zarari olur anlamiyoruz,
drhope Tarih: 03.11.2008 00:10
Moderatör arkadaşlar lütfen bu konuyu sabitleyin. Türk halkı için bu çok önemli bir sorun. Halkımız o kadar bilinçsiz ki bu konuda. Hergün onlarca hasta ile kavga ediyorum bu yüzden ve hepsi beni ukala, kendini beğenmiş doktor olarak görüyor.
Antibiyotiği ağrı kesici niyetine kullananlar, ufacık bir burun akıntısında alanlar, yazdığımız her antibiyotiği beğenmeyip 1000lik antibiyotik isteyenler. (1000lik antibiyotik dedikleride amoksilav, augmentin 1000 mgrlık olanı. şuan en çok direnç gelişen ilaçlardan biri.)
antibiyotik kullanacağınız zaman kesinlikle başladığınız kutuyu bitirin ve düzenli kullanın. antibiyotik tedavi dozuna kanda en erken 2 günde ulaşır.yani hemen iyileşmeyi beklemeyin. birde bu sorun var reçeteyi yazıyoruz iki gün sonra hasta geri (hatta aynı gün içinde gelende oluyor) geliyor bu ilaç bana yaramadı diye. eğer yarım bırakırsanız yada düzensiz kullanırsanız tedavi dozuna ulaşamayan antibiyotiğe karşı bakteriler direnç geliştirir.
doktor tavsiyesini almadan kesinlikle antibiyotik kullanmayın. doktor olmayan birinin verdiği hiçbir ilacı kullanmayın.
dizleri ağrıyan birine arkadaşı epilepsi (sara) ilacı vermiş, ilaç bitmiş, tekrar yazdırmak için gelmişti.
aklınızda bulunsun kullandığınız her ilacın artık maddeleri siz ölene kadar vücudunuzda kalır. yani bebekken aldığınız ateş düşürücülerin artık maddeleri hala vücudunuzda. ne kadar çok ilaç alırsanız o kadar çok madde birikir.

BU KONUYU AÇAN CADIKIZ ARKADAŞA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.
SU-PERISI Tarih: 01.11.2008 22:27
Ellerine saglık kardeşim bizimle bu bilğileri paylaştıgın için saol..