ŞEYH HALİFEOĞLU Kimdir - ŞEYH HALİFEOĞLU Biyografisi

Hacı Abdülhamid Efendi’nin babasının adı Şeyh Halife’dir.

Aynı zamanda şeyhtir ve Nakşibendi tarikatının Halidi kolundandır. Hacı Abdülhamid Hoca aslen Bingöllü’dür. 1930 senelerinde Urfa’ya gelmiştir. Önceleri Istahurla ve Millisaray köylerinde oturdu.

Sonra Şanlıurfa’ya geldi.

Hacı Abdülhamid Hoca 1892 senesinde Bingöl’de doğdu.

Orada "Fenari" kitabına kadar tahsil etti. Urfa’ya geldikten sonra Buluntu Hacı Abdurrahman Efendi’den ders alarak icazet almıştır. Daha sonraları Cizre’ye gitti, orada Şeyh Seyda Said Efendi’den hem ilim icazeti hem de Nakşibendi halifeliği aldı. Böylece hem ilim ve hem de tasavvufta söz sahibi oldu. Hacı Abdülhamid Hoca’nın bir oğlu ve bir kızı oldu. Her ikisi de kendinden çok önce vefat ettiler.

Hacı Abdülhamid Efendi de 3 Aralık 1973 senesinde ölmüştür.

Abdülhamid efendi birçok öğrenci yetiştirdi. Bunlardan yalnız Hacı Abdullah Hoca ve Mahyeddin Alagöz icazet almışlardır. Diğer öğrencileri ise tahsillerinin sonlarına doğru icazet almadan müftü, vaiz olarak görev almışlardır.

Şeyh Halifeoğlu'nun hayatını icazetli öğrencilerinden Mahyeddin Alagöz tarafından nakledildiği kaynaklarda belirtilmiştir.

Hacı Abdülhamid Hoca hakkında Bedi’üzzaman Said Nursi (K.S.) şöyle demiştir : (Dünyada en çok sevdiğim iki alim vardır. Bunlardan ikisinin de adı Abdülhamid’dir.Biri Bingöllü diğeri de Urfalı’dır.) Urfalı olan Hacı Abdulhamit Efendidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 607
favori
like
share