CİHAT KÜRKÇÜOĞLU Kimdir - CİHAT KÜRKÇÜOĞLU Biyografisi


Sanat tarihçisi, araştırmacı yazar. Şanlıurfa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da, Yüksek öğrenimini 1973’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde tamamladı. 1974-1979 yılları arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığında memur, 1979-1985 yılları arasında Şanlıurfa Müzesinde Asistan, 1985-1987 yılları arasında Şanlıurfa Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde Müdür ve 1987-1993 yılları arasında Dicle Üniversitesi Şanlıurfa Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

1993’te Dicle Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık ABD’de yüksek lisansını tamamladı. 1998’de Selçuk Ünv. Sosyal Bilimler Enst. Sanat Tarihi ABD’de doktora eğitimini tamamladı. 1999 yılında Harran Ünv. Fen Edebiyat Fak. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Yrd. Doç. Kadrosuna atandı. Urfa konulu fotoğraf ve slayt arşivi bulunmaktadır.

1991 yılında Şanlıurfa Kültür ve Sanat Ödülünü aldı. Şimdiye kadar Şanlıurfa konulu 14 kitabı yayınlanmıştır.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ’ın Şanlıurfa’ya getireceği ekonomik gelişme dolayısıyla oluşacak nüfus baskısının, mimari eserlerden el sanatlarına kadar çeşitli sosyal ve kültürel değerleri zamanla ortadan kaldıracağı endişesini taşıdığından, bu değerleri kitap ve makaleler halinde yayınlamaya, fotoğraflarla tespit ve arşivlemeye, katıldığı ulusal-uluslararası sempozyum, kongre, panel, seminer ve konferanslarda anlatmaya, sinevizyon, slayt gösterileri ve çeşitli kentlerde açtığı fotoğraf sergileri ile tanıtmaya uğraşmaktadır.

Urfa’nın eski görünümlerini konu alan yaklaşık 700 adetlik siyah-beyaz fotoğraf koleksiyonu ve son 30 yılın Urfa’sını konu alan kendi çektiği 20 bin adetlik renkli fotoğraf arşivi bulunmaktadır.

Peygamberler Şehri Şanlıurfa (Türkçe-İngilizce), Ruha’dan Urfa’ya (1780-1980), Guide To Urfa And Harran(Mehmet Oymak ile birlikte), Şanlıurfa Su Mimarisi, Şanlıurfa Camileri, Şanlıurfa’da Canlanan tarih, Tarih ve Tarım Şehri Harran,

The Mysterios Citiy Of History: Harran, Birecik, Urfalı Hattat Behçet Arabi, Müze Şehir ve Peygamberler Şehri Şanlıurfa, Harran, Yolların Buluştuğu Kent, Şanlıurfa Land Of Faith-İnançlar Diyarı Şanlıurfa isimli kitapları yayınlanmış olup birçok kitapların yazı kurulunda da yer almıştır.

Çok sayıda sempozyum, kongre-Panel ve Seminer bildirilerde bulunan Cihat Kürkçüoğlu 1991 yılında ŞURKAV Kültür ve Sanat ödülüne layık görüldü.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 965
favori
like
share