Uzmanlar, aileleri bebeklerde görülen öldürücü kış enfeksiyonuna karşı uyarıyor.


İngiliz Akciğer Vakfı, bebeklik ve çocukluk döneminde alt solunum yolları enfeksiyonun en sık görülen sebebi olan RSV (Respiratuar Sinsisyal Virüs)'nin Ekim ayında ortaya çıkmaya başladığını açıkladı. Bebek ve çocukların birçoğunda burun tıkanıklığı, nezle, boğaz ağrısı ve ateş gibi soğuk algınlığı belirtilerine yol açan RSV, bazı durumlarda çok ciddi tehlike oluşturabiliyor.


500 aile üzerinde yapılan araştırmada, 10 aileden 9'unun virüsün belirtileri ve tehlikesi hakkında bilgisi olmadığı bulundu. Araştırmaya göre, her yıl 20 bin çocuğun RSV'ye bağlı göğüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yattığı belirtiliyor. Çok ciddi RSV vakalarında, çocuklar bronşit ya da zatürreeye yakalandığı ve nadir de olsa ölümle sonuçlandığı kaydediliyor.


Özellikle RSV, prematüre ve doğumsal kalp hastalığı bulunan bebeklerde ciddi risklere neden olabiliyor. İngiliz Akciğer Vakfı'ndan Profesör Warren Lenney, "Virüsün her yerde olabilme doğası nedeniyle, yaşamının ilk yıllarında çocuklar bu virüsle tanışır. Ailelerin virüsün belirtilerini iyi bilmeleri ve doktorun uyarılarını dikkate almaları gerekiyor" dedi.


RSV, bebeklerde ve çocuklarda, burun tıkanıklığı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş gibi soğuk algınlığı belirtileri ile ortaya çıkıyor. 3-5 gün sonra ise belirtiler kötüleşerek virüs akciğerlere yayılıyor ve soluk alamama, hızlı soluk alıp verme, hırıltı ve şiddetli öksürük ile kendini gösteriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 450
favori
like
share
Merkezzz Tarih: 04.11.2008 18:49
Tsk. Orendiğimiz iyi oldu saolasın.
güven Tarih: 03.11.2008 09:41
Tşk. Saolasın
casper Tarih: 02.11.2008 18:24
ayyyy allah korusun,çokkorktom wallahi,bizim ufaklıkta kaç gündür hastaydı çok şükür bugün iyi:67:
SU-PERISI Tarih: 01.11.2008 22:38
Bu önemli bilğilerin için teşekkürler Nergishciğim ellerine saglık