"Seyahat Ya Resulallah"
Evliya Çelebi, 1611-1682 yılları arasında yaşamış ve dünyanın çeşitli yerlerini dolaşarak gezip gördüklerini ve hakkında bilgi topladığı şeyleri "Seyahatname" adlı muazzam eserinde toplamış bir şahsiyettir. Babasının sarayda bulunduğu dikkate alınırsa, pekala yüksek rütbelere nail olabileceği halde sevimli ve pek zeki tavrıyla buna iltifat etmemiştir. Küçük yaşlardan itibaren gezip görmeye karşı muazzam bir heves beslemiş, fakat ebeveyninden izin alamadığı için bunu gerçekleştirememiştir.

Henüz gençlik çağlarındadır. Bir gece bir rüya gördüğünü, eserinin başında nakleder. Rüyasında, İstanbul' da Yemiş İskelesi civarında Ahi çelebi Camiindedir. Orada muazzam bir cemaat vardır. Dikkat eder, Peygamber Efendimizi (a.s.m.) baş tarafta görür. Dört sadık halifesi ve diğer ashabı da hep oradadırlar. Topluluk muhteşem bir tablo arzetmektedir. Kapıdan içeri giren Çelebi, bir türlü ileriye gitmeye ve ziyarete cesaret edememektedir. Mecliste sohbete devam edilirken kapıda bir zat görür ve sonra "Korkma yavrum, benimle gel. Peygamber Efendimizi (a.s.m.) ziyaret et." der. Fakat Evliya Çelebi, bu kalabalık karşısında adeta çakılıp kalmıştır. Bir adım dahi ileri atamamaktadır. Su dağıtan bu zat, onun elinden tutar, safları yavaş yavaş geçerler.Çelebi'nin nefesi sanki kesilir duruma gelmiştir. Yaklaşırlar. Fahr-i Kainat Efendimizi ziyaret eder. Oraya gidinceye kadar aklında hep şefaat dilernek arzusu vardır, fakat heyecandan bunu unutur. "Şefaat ya Resulallah!" diyecek yerde "Seyahat ya Resulallah!" der. Cenab-ı Peygamber, gülümseyerek seyahatini müjdeler.

Çelebi, uyandığı zaman, son derece mesrur, fakat heyecandan ter içindedir. Artık büyük kapıdan izin çıktığına göre, elbette küçük kapılar müsaade edecektir. Böylece, 70 yaşına kadar sürecek ve çeşitli tehlike, sıkıntı ve hadiseler geç irmesine rağmen vazgeçmeyeceği seyahati başlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2013
favori
like
share
notac1 Tarih: 15.05.2011 16:13
paylaşım için saol
küçüğüm08 Tarih: 04.10.2009 18:46
Paylaşım için teşekkürler...
anlasilamayan Tarih: 30.12.2008 15:40
saol paylaşım için saol
MeLaNkOLiK Tarih: 05.12.2008 00:38
teşekkürler
M.Kutsi Çil Tarih: 04.12.2008 14:07
Bir ilavem var,lütfen çok bilmişlik falan saymayın.Çelebi,rüyasını babasına anlatır ve ondan izin ister.Baba zorla izin verir ve şu cümleyi kullanır."Git bakalım oğul git,gittiğin yerlerde,namubarek yüzler göresin,namülayim sözler işitesin" der.Şimdiki gençler bu ifadeyi pek anlamaz,açıklayayım.Mubarek olmayan yüzler göresin,sert sözler işitesin.
aytek43 Tarih: 04.12.2008 10:17
tsk paylasim icin bu arda Evliya Celebi nin Kütahyali oldugu rivayet edilir