DENİZLİ (İHA) - Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Canural, çocuklarda gribal enfeksiyonların en fazla mevsim geçişlerinde görüldüğünü söyledi.

Mevsim geçişleri döneminde dikkatli olunması gerektiğini belirten Ramazan Canural, çocuklarda ortaya çıkan şikayetlerin 2-3 haftaya kadar uzayabileceğini söyledi. Gribal enfeksiyonların mevsim geçişlerinde ısı farklarının çok olmasından kaynaklandığını ifade eden Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Canural, "Burun tıkanıklığı, kuruma, önce şeffaf sonra yeşilimsi hale gelen burun akıntısı, hafif ateş, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık, yorgunluk, eklem, kas ağrıları ve balgamlı öksürük gribal enfeksiyonların tipik belirtileridir" dedi.

Viral bir hastalık olmasından dolayı gribal enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmanın bir faydası olmadığını anlatan Uzman Dr. Ramazan Canural, tedavinin şikayetlere göre yapılabileceğini söyledi. Bu durumlarda ateş düşürücü, ağrı kesiciler, vitamin takviyesi, buhar banyoları ve dinlenmenin önerildiğini anlatan Canural, şöyle konuştu: "Ateşin yüksek seyretmesi ve koyu burun akıntılarında şikayetler uzun sürerse antibiyotik kullanmak gerekebiliyor. Bunun dışında temel tedavi vücut direncini yüksek
tutmaktan geçiyor."

kaynak : mynet

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 807
favori
like
share
drhope Tarih: 03.11.2008 00:16
Bazı doktorlar ise vücut direncini düşüren gribal enfeksiyonun başka bir bakteriyel enfeksiyona zemin hazırlamaması için antibiyotik tercih ediyor.
Eğer ateşiniz yükselmezse antibiyotik kullanmayın derim ben size.
SU-PERISI Tarih: 02.11.2008 14:18
Paylaşımların için teşekkürler ellerine saglık
NaZ Tarih: 02.11.2008 01:30
Bilgiler için tesekkürler

3 gündür mahf oldum grip yüzünden