Rüyada Mushaf-i Serif ile ilgili Rüya Tabirleri
Rüyasında Mushaf-i Serif Rüya Yorumları
Mushaf-i Serif Rüya Tabiri
Rüyada Mushaf-i Serif görmek neye yorumlanır, neye işaret eder


Rüyasinda Mushaf-i Serif (Kur'an-i Kerim) görmek, ilim ve hikmet ile yorumlanir. Kur'an-i Kerim okudugunu gören kimsenin ilim ve hikmeti ve adaleti halk arasinda yayilir. Bu rüya sahibi halk arasinda itibarli bir kimse olarak taninir.

Rüyada Mushaf satin almak, din yolunda nafakaya ve mala; Mushafi degistirmek, (tahrif etmek) dine fesat karistirmakla ve akil kisaligi ile; Mushaf satmak, ilim sahibi olmaktan yoksun olup, hakir ve fakir kalmaya delalet eder.

Kirmani'ye göre; Rüyada Mushaf açarak bir minberin üzerine koymak, bir cemaatin basinda reis olmaya; Mushafin yapraklarini yemek, çok Kur'an okumaya; sayfalarini silmek istedigi halde basaramamak, Kur'an ezberlemege çalisip kolaylikla ezberlemege; Mushafin yapraklarini yirtip koparmak, namaz kilmakta agir davrandigina; Kur'an'i diliyle yalayip yazilarini bozmak, büyük bir günah isledigine; Kur'an okumak, kimsenin yardimi olmadan bir ise girecegine; Mushafi açip sayfalarini bombos, yazisiz görmek hayirsizliga isarettir.

Cabir'ül-Magribi'ye göre; rüyada Mushaf öpmek hayirli bir isi basarmaya, Mushafdaki yazilari toprak üzerine yazmak veya çiplak olarak Mushaf okumak, Kur'an'dan geçimini saglamaga; Mushafa dayanmak, yahut onu basinin altina koymak, Hafiz-i Kur'an olmaya; Mushaf i boynuna asmak büyük bir devlet adami olmaya delalet eder. Kur'an-i Kerim ayetlerini kullanilan bir esya üzerine yazmak, Kur'an'i yanlis olarak tefsir etmege; Kur'an-i Kerim'in kendisi ile konustugunu görmek, eger sözler hayirli ise, serre; Mushaf in elinden düstügünü veya alindigini görmek bir memurun veya bir is sahibinin isinden atilacagina, halktan birisi ise hiç bir seyden hayir görmeyecegine isarettir.

Cafer-i Sadik'a göre; rüyada Mushaf görmek yedi sekil üzerine yorumlanir: Ilim, hikmet, miras, emanet, helal rizk, kuvvet, cesaret. Bir baska rivayete görede: Rüyada Mushaf-i eliyle mahvettigini gören kimse, büyük bir günah isler. Rüyada Mushaf-i yüklendigini veya satin aldigini gören kimse onun hükümleriyle amel eder.

Rüyada Resulullah (S.A.V.)'in huzurunda Mushaf-i Serifi okudugunu gören kimse, onu ezberler. Rüyada mushafin yapraklanni yiyen kimse, rüsvet yer. Halktan birisi kendisini mushafin yaprak ve satirlarim yedigini görse, o kimse Kur'an okumakla geçimini saglar. Mushaf kisinin nail olacagi hikmettir.

Bir kimse rüyada Mushaf yazdigini görse, din, ilim ve ameli bir arada yapar ve insanlara faydali olur. Bir kimsenin rüyada kendisini eliyle bir Mushaf-i Serifi yirttigini ve parçaladigini görmesi, o kimsenin Allah (C.C.)'in inzal ettigi seyi veya ondan bir kismim inkar etmesine isarettir. Bir kimse rüyada, uyanikken çirkin gördügü bir seyi Mushaf'da yaptigini görse, bu rüya o kimsenin dininin harap olmasina isarettir.

Kendisiyle beraber bir Mushaf'in bulundugunu gören kimse, saltanat, nimet ve ilim elde eder. Mushaf, kan veya koca yahut çocuk ya da maldir.Hasta bir kimse rüyada Mushaf görse, o kimse hastaliktan kurtulur. Bazen de Mushafi gören kimse düsmanina galip gelir, Eger rüya sahibi günahkarsa tövbe ve istigfar eder. Ve Allah (C.C.)'a yönelir. Bazen bir kimsenin rüyada Mushaf görmesi, onu Allah (C.C.)'in kitabiyle korkuttuguna isarettir.

Bazen Mushaf garip haberlere ve fevkalade islere muttali ve vakif olmaya ve sevindirici haberlerin gelmesine, sayfalarim teker teker hepsini elden geçiren kimse içinde uzun ömürlü olmasina isarettir. Bazen Mushaf bag'a, bahçeye, bostana, ibadet yerlerine, baba, hoca ve terbiyeci gibi kendilerine itaat ettigi kimseye, kendisinin yaptigi veya onun için yapilacak dogru bir yemine isarettir.

Mushaf görmek korkutmaya isaret ettigi gibi müjdeye de isarettir. Rüyada kendisiyle beraber ilahî kitaplardan bir kitap bulundugunu gören kimse, memuriyete ehilse memur olur. Bir kimse rüyada elinde bir Mushaf veya bir kitap bulundugunu ve açtiginda içinde yazi bulunmadigini görse, o kimsenin kendisinde bulunan halin disinda riyakarane bir sekilde kendisine süs vermesine isarettir. Bir kimse rüyada Kur'an'i öptügünü görse, o kimsenin, Kur'an'in hükümleriyle amel etmedigine ve yapmasi gereken seyi yapmamasina isarettir. Mushaf sattigini gören kimse, kötülüklerden sakinir.

Mushafa baktigini ve satirlarinin egri oldugunu görse, o kimsenin Kur'an'in hükümleriyle amel etmedigine ve üzerine farz ve vacip olan bir seyi yerine getirmeye çalismadigina isarettir. Mushafi çaldigini ve sakladigini gören kimse namazim erkan ve adabina riayet etmeksizin kilmaya çalisir. Bir Mushaf satin aldigini gören kimse, mal elde eder ve genislige çikar.

Rüyada Mushafi yakmak dince fesattir. Mushafin kendisinden alindigini gören kimsenin, ilmi de kendisinden alinir ve onun dünyada ameli kesintiye ugrar. Rüyada Mushafi boynuna astigini gören kimse, hafiz olur. Rüyada Mushafin sayfalarim yemek istedigini fakat buna muvaffak olamadigini gören kimse, Kur'an'i ezberlemeye çalisir, ancak onu ezberleyemez.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 395
favori
like
share