Sayın Hakan Ünal benim sorum şu; Dis tedavilerinin özel polikliniklerde yapılabilmesi icin bir süre önce yeni bir yasa cıktı.. Ancak bu konuda tam olarak net bir bilgi malesef edinemedim.. Hatta kendi dis hekimimde ödemelerin nasıl olacagı eski kanuna göre belirlenmis fiatlar üzerinden mi yoksa yeni kanunda öngörüldügü sekilde yapılan tadavi sonucu hicbir ücret farkı ödemedenmi yapılacak bunu ögrenmek istiyorum.. umarım konuyla ilgili bana bilgi verebilrsiniz.. iyi calısmalar dilerim..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 15028
favori
like
share
Battalgazi Tarih: 10.11.2008 21:18
rica ederim
Rüya Tarih: 05.11.2008 16:07
Sayın hocam Verdiniz bilgiler cok net ve acıklayıcı olmus sagolun..Calısmalarınızda kolaylıklar dilerim.. hoscakalın..
Battalgazi Tarih: 05.11.2008 03:21
öncelikle bir kaç düzelterek konuyu açıklayayım
diş tedavilerinin özel polikliniklerde rahatlıkla yapılabilmesi ile alakalı bir yasa çıkmadı
oluşan olay bazı bölgelerde aslında zaten devletin karşılaması gereken diş tedavilerini hiç bir sebep olmadığı halde kıstlı olarak karşılamasının haksız olduğunu öne sürerek binlerce dava açılarak mahkeme kararları sonucu alınan ücretlerin belli bir dönem sonra red noktasına gelerek olayın danıştaya kadar uzaması neticesinde....
burası önemli;
danıştayın verdiği bir karar bağlı olarak maliye bakanlığının ve sgk nın yayınladığı genelgelerle ödenmesine karar verildi.
Ancak!
aradan bir ay geçmeden sgk danıştay kararına rağmen eski sistemden ama limit olmaksızın ödeme yapacağına karar verdi.
ve bu karar da yine danıştaya götürüldü
maliye bakanlığına gelince onlar hala çıkardıkları genelgeye uyuyor.

Kısaca eğer çalışan devlet memuru iseniz 1 ocak 2009 a girmeden işlemlerinizi yaptırıp faturanızı kestirip onaylatmış olmalısınız. bu şekilde tedaviniz tamamen devlet tarafından karşılanacak
eğer memur emeklisi veya bağkur ve ssk dan gelen ve şimdi sgk nın baktığı vatandaşlarımızdan iseniz malesef olayı sizde mahkemeye götürecek şekilde yaptırabilirsiniz. bu durumda örnek olarak vermek gerekirse daha önce tek çenede 150 ytl yi aşmamak ve sadece 3 diş ödenmesi kaydıyla ödenen rakam yerine limitsiz bir şekilde ama sut tarifesi yani porselen için örneğin tane başı 55 ytl civarında bir rakam ödemesi alır geri kalanı mahkemeye verirsiniz. ve tahminimiz alırsınız. ama bunu hekimin bekleme mevburiyeti yok isterse sizden tam ücreti alır isterse bir senet yardımı ile mahkeme sonucunu bekler.

sanırım yeterli bir açıklama oldu
yine de anlamadığınız nokta olduysa açıklamaya çalışırım
sağlıklı günler