Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından 10 yıldır aralıksız olarak düzenlenen "1001 Belgesel Film Festivali" 13 Kasım 2008, Perşembe günü başlıyor.


Belgesel Sinemacılar Birliği, dünya belgesel sinemasından seçkin örnekleri sinemaseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin 11’incisi 13-19 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Festival kapsamında 49’u yerli, 78’i yabancı olmak üzere 127 film ücretsiz olarak gösterilecek.

78 ülkeden belgesel sinema örnekleri İtalyan Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Pera Müzesi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

“Suha Arın’a Saygı”, “Dünyadan Seçkiler”, “Bizim Öykülerimiz” ve “İlkler” olmak üzere 4 bölümden oluşan gösterimlerin yanı sıra sinemaseverlere, festivale seçilen seçilmeyen tüm filmleri video odalarından seyretme olanağı da sunulacak.

Bu yıl 300’ün üstünde katılım başvurusu alan festivalde yer alacak filmler, güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar; insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin birbirleri yerine geçirilmeden bir aradalıklarını savunmaları, insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları, farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları gibi temel ölçütler çerçevesinde seçildi.

İlk kez 1997 yılında düzenlenen ve her yıl ortalama 40 bin izleyici tarafından takip edilen festival kapsamında bugüne kadar 59 ülkeden, 965 film gösterildi. Ayrıca “Doğu ve Batı’dan belgesel sinemacıların buluşma ve ortak söz söyleme platformu” olarak tanınan festival kapsamında tüm dünyadan 70 tanınmış belgesel sinemacı ağırlandı.

Ustalardan Ders

Belgesel Sinemacılar Birliği'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla organize ettiği festivalde filmler kadar eş zamanlı düzenlenecek etkinliklerin de yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

“Kültürlerarası Diyalogda Belgesel Sinemanın Yeri ve Önemi”, “Belgesel Sinemada Müzik” ve “Süha Arın Belgesel Sineması” başlıkları altında gerçekleştirilecek üç panel, yurtdışından davet edilecek belgesel yönetmenleri tarafından gerçekleştirilecek “Ustalık Dersleri” gibi etkinliklerin de olacağı festival belgesel sinema alanında çalışan profesyoneller, akademisyenler ve katılımcılar arasında bir etkileşim ortamı yaratacak.

Tüm etkinliklerin ücretsiz olarak takip edilebileceği 1001 Belgesel Film Festivali keyifli atmosferini salonlarla sınırlamayıp sokaklara da taşıyacak.

13-19 Kasım tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi’nin desteği ile, İstiklal Caddesi’nin paralelindeki Gazeteci Erol Dernek Sokak festival sokağı olarak düzenlenecek. Katılımcılar mini konserlerin, sergilerin ve partilerin organize edileceği festival sokağında bulunan cafe ve lokantalardan da indirimli olarak yararlanabilecek.

Etkinlikler

Suha Arın’a Saygı: Gerek eserleri gerekse belgesel sinema eğitimine getirdiği yaklaşımıyla Türk Belgesel Sinemasının “Büyük Ustası” olarak kabul edilen Suha Arın’ın filmlerinden seçki.

Dünyadan Seçkiler: Dünyanın dört bir yanından en yeni belgeseller.

Bizim Öykülerimiz: Türkiye’de çekilen ve “Bizim Öykülerimizi” anlatan en yeni belgeseller.

İlkler: Belgesel sinema dünyasına yeni katılan yönetmenlerin filmlerinden oluşan bir seçki.

Paneller ve Söyleşiler: Yönetmen Suha Arın’ın belgesel sinema dünyası, kültürlerarası diyalogda belgesel sinemanın yeri ve önemi, belgesel filmlerde müzik kullanımı, yurtiçi ve yurtdışından katılacak yönetmenlerle düzenlenecek panel ve söyleşiler.

Atölyeler: Yurtdışından gelecek konuklarla belgesel sinema üzerine üç ayrı atölye çalışması.

Video Odaları: İzleyicilere festivale seçilen ve seçilmeyen tüm filmleri izleme olanağı yaratan video odaları düzenlenecek.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 337
favori
like
share