Kızlar kadar erkek çocukların da küçük yaşlarda annesini taklit ederek evde ütü ve temizlik yapmaya çalıştığı, mikser ve elektrikli süpürge gibi eşyalarla oynadığı belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Mesleki EĞitim Fakültesi Öğretim Görevlisi, İhsan Doğramacı Anaokulu’nun yöneticisi ve müdürü çocuk gelişim uzmanı Figen Güleş, çocukların 1 yaşını geçtikten sonra anne ve babayı taklit etmeye başladığını bu yüzden ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Çocukların en fazla birlikte olduğu kişileri taklit edeceğini vurgulayan Güleş, sürekli evde kalındığı için genellikle birlikte zaman geçirdiği ev hanımı olan annesini örnek alacağını bildirdi. Annesinin ev işinde yaptıklarını dikkatle izleyen çocuğun zamanla aynı şeylerle uğraşmaya başlayacağını dile getiren Güleş, şunları kaydetti:
“Kızlar kadar erkek çocukları da evde ütü ve temizlik yapmaya, mikser ve elektrikli süpürge gibi eşyalarla oynamaya başlar. Hatta bazı çocuklar annesi gibi bulaşık yıkamak bile isteyebiliyor. Bu durum özellikle erkek çocuk sahibi babaları tedirgin edebiliyor. ‘Oğlum kız gibi yetişiyor’ diyebiliyor. Birçok aile erkek çocuğu ütü ve temizlik yaptığı için endişeye kapılıyor. Endişeye gerek yok. Erkek çocuk uzun süre kız gibi bebekle oynuyorsa sorun var demektir.”

Güleş, kız ve erkek çocukların birbirinin oyuncağına ilgi duyabileceğini belirterek, “Bu ilgi ileri boyutlara giderse süreklilik kazanırsa çocuğun psikoloğa götürülmesi gerekiyor. Erkek çocuğun sürekli bebekle oynaması gelişimiyle ilgili sorun olduğuna işaret edeceği için psikoloğun görmesi gerekiyor” dedi.

Kız ya da erkek çocukların ev işlerine ilgi duymasının ve yapmaya çalışmasının onların düzen duygusunun geliştiğini gösterdiğini ifade eden Güleş, bu durumdaki çocukların sorunlu geliştiğini düşünmenin yanlış olacağını bildirdi.

Çocuğun daha iyi gelişmesi için ona ilave ev işleri verilebileceğini vurgulayan Güleş, “Örneğin anne çocuğuna 2 kap verip birbirine su aktarmasını söyleyebilir. İş yaparken küçük yardımlar isteyebilir. Bu, çocuğun kendisine olan güveninin de oturmasını ve gelişmesini sağlar. Yine 2 yaşından sonra çocuklara hikaye okunması, onların oyun hamuru ile oynaması daha iyi olacaktır” diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 438
favori
like
share
conqueror Tarih: 04.11.2008 21:07
Normal bir durum ben hala ütü yapıyorum :72:

Çocuk yetiştirmek mükemmel bir duygu bir çaba ve bir o kadarda zorlu. Sağlıklı doğmuş çocuklar maşallah bir kez görmeleri duymaları yeterli oluyor hafızalarına yazmaya :20:
Sylar Tarih: 04.11.2008 21:06
Evet doğru. Erkek olan yeğenim küçükken annesine temizlik yaptırmıyordu. Özellikle elektrikli süpürge ve gırgır. Elinden alıp kendi yapmak isterdi hep. Ama denildiği gibi şimdi öyle tepkileri geçti.