LÜTFEN BAŞKA SİTELERDE YAYINLAMAYIN BOARDUMUZ İÇİN :1:

10Base5, 10Base2, 10BaseT, 10Broad36 Ne Anlama Gelmektedir?


Bunların hepsi de farklı Ethernet tiplerini belirten IEEE isimleridir. Buradaki 10 sinyalin hızını belirtmektedir (10 Mbps). Base Basebandın kısaltılmışıdır. Aynı şekilde broad da Broadbandın kısaltılmışıdır. Daha sonrasında yer alan rakam da, bir segmentte kablonun maksimum uzunluğunu belirtir. Bu durum sadece 10BaseTde bozulmaktadır. Burada T kablonun twisted pair olduğunu belirtmek için kullanılmıştır. Aynı şekilde, 10BaseF içerisinde kullanılan F de, kablonun fiber olduğunu belirtmektedir.



10Base2



İnce coaxiel kablo üzerinde 10 Mbps hızında ethernet demektir. Uzucluğu nedeniyle Cheapernet (ucuz net) veya ince kablo kullanıldığı için ince ethernet diye de anılır.



10Base5



Kalın coaxiel kablo üzerinde 10 Mbps hızında ethernet. Kalın ethernet diye de anılır.



10BaseF



Fiber kablo üzerinden 10 Mbps hızında ethernet.



10BaseT



Unshilded (zırhsız) twisted pair kablo üzerinde 10 Mbps hızında ethernet (günümüz networklerinde en çok kullanılan tip).



10Broad36



Broadband yayın yapan kablo üzerinde 10 Mbps hızında ethernet.



Ethernette Kablo Kısıtlaması Var mıdır?



Gerek uzaklıkta, gerekse kullanılan cihaz sayısı ve bağlanan kullanıcıların sayılarında kısıtlamalar vardır.



10Base2



Segment başına maksimum uzunluk 185 m. ile sınırlıdır.



10Base5



Segment başına maksimum uzunluk 500 m. ile sınırlıdır.



10BaseF



Kullanılan sinyalleşme teknolojisine göre, fiber kablo 2 km.ye kadar gidebilir.



10BaseT



Segment başına maksimum uzunluk 100 m.



10Broad36



Segment başına maksimum uzunluk 3600 m. ile sınırlıdır.





Segmentleri Büyütürken Uygulanan Kısıtlamalar 5-4-3 Kuralı :



Ethernette maksimum 4 repeater, 5 segment (bunun sadece 3ü kullanıcı segmenti) kuralı vardır. Mesafeyi artırmak için repeater denilen cihazları ekleyerek yeni bir segment eklemek mümkün olmaktadır. Ancak, bu kullanılan repeater cihazlarının sayısı maksümum 4 adet olabilmektedir. Böylelikle, toplam 5 adet segmentiniz olabilmektedir. Ancak, bunların sadece 3 tanesine kullanıcı yada başka cihazlar bağlamanıza izin verilmiştir. Geri kalan 2 tanesi, sadece mesafe uzatmak için kullanmaktadır. Network içerisinde bir noktadan diğerine giderken, bu kuralın ihlal edilmediğinden emin olunması gerekir. Aksi takdirde, networkte ciddi problemler olabilir. Bu sayıların da üzerine çıkmak istiyorsak veya segmentlerdeki performans problemlerini gidermek istiyorsak, bu durumda, bridge (köprü), router (yönlendirici) yada switch kullanılması gerekmektedir.



Bir networkün büyümesinin bazı sınırları vardır. Repeater ve hublar bu limitleri genişletmekte kullanılır. Ancak daha büyük networklerde network hızını ve veri sağlamlığını koruyabilmek için switchler kullanılır.



Thin Ethernetin Kuralı Şudur :






Ve maksimum 30 bağlantı.



Kablo, repeater kullanılıp sinyal güçlendirilerek uzatılabilir :






Her bir repeater segmentte bir node (uç) olarak kabûl edilir. Networkün herhangi bir yerinden bağlanabilir. Ancak eğer networkünüz ikiden fazla repeater kullanıyorsa bazı kısıtlamalar ortaya çıkar.






Kısıtlamalar şunlardır :



Ethernet sinyali kaynak noktasından hedef istasyona kadar şunlardan geçerek gezebilir.



- Max. 5 segment

- Max. 4 repeater veya hub

- Max. 3 populated segment (Populated segmentler 2den fazla uç içeren segmentlerdir. Un-populated segmentler ise tek bir uçta sonlanan segmentlerdir. 10BaseT segmentler non-populated segment olarak kabûl edilirler.).



Buna göre 10BaseT hub bir repeater gibidir ve 10BaseT hub 10Base2 üzerinde bir tek sistem gibi kabûl edilir.



Ethernet sinyali en fazla 4 repeater veya hubı geçebilir.



Networkün Geçerli Yapılması



Aşağıda geçerli bir networkü görüyorsunuz. 5 adet hub olmasına rağmen geçerli. Çünkü uygun konuma konulan bir switch networkü geçerli kılıyor.






Bu örnekte A ile B bilgisayarları arasındaki segment (kablo parçaları) sayısı sadece üç tane, bunun sebebi; üçüncü parçadan sonra başka bir hub daha kullanmak yerine switch kullanılmasıdır. Switch parçaların tekrar sayılmasını başlatarak sayının standartlar içinde kalmasını sağlamıştır. Bir switch veya bridge birbirine bağlı iki hubı takip etmelidir. Bu örnekteki hubların hepsine bilgisayarları direk olarak bağlayarak doldurduğumuzda 40 bilgisayar içerir. Bununla birlikte hâlâ hub sayısını sekize çıkararak genişleyebilme imkanımız da vardır.



Aşağıda ise sadece 5 hub içeren geçersiz bir networkü görüyorsunuz. Bu örnekte A ile B bilgisayarları arasındaki segment (kablo parçası) sayısı altı tanedir ve ethernet standartlarının dışındadır.



Birbirine bağlı iki hubı takip eden switch veya bridge yok. Kablo sayısının beşi aşması A ile B bilgisayarları arasındaki sinyallerin gecikmesine ve zayıflamasına neden olur. Bu örnekteki network önceki örnekten küçük bir network olmasına rağmen geçersiz bir networktür.




Bağlanan İstasyon (kullanıcı ve/veya cihaz) sayılarındaki kısıtlamalar



10Base2 standartında bir segment içinde, birbirlerinden 50 cm. uzaklıkta olmak şartıyla maksimum 30 adet cihaz bağlanabilir. 10Base5 standartında, bu sayı birbirlerinden 2,5 m. uzaklıkta olmak şartıyla, maksimum 100 olabilmektedir. 10BaseF ve 10BaseT yıldız topolojide oldukları için her bir cihaz direk olarak repeater/hub adı verilen network cihazına bağlıdır ve burada mesafe, maksimum kablo uzunluğuyla sınırlıdır. Bu standartlarda network başına maksimum 1024 adet cihaz bağlanabilir.



Tek Bir Segmente 10Base2 ve 10BaseT Standartları Aynı Anda Kullanılabilir mi?



Farklı kablo tiplerini kullanırken arada geçişi sağlamak amacıyla repeater kullanılarak mümkün olur.



Kablosu Ethernet Var mıdır?



Birçok firma, bu alanda spread-spectrum radyo transmisyonu, laser, mikrodalga gibi değişik teknikler kullanarak kablosuz ethernet ürünleri üretmişlerdir. Ancak bu alanda belli bir standart oturtulmadığı için, maalesef bir üreticinin ürününün diğeriyle birlikte çalışması çoğu zaman mümkün olamamaktadır.



Kablo Seçimi



10Base2 veya 10BaseT arasında seçim yapmak gerektiğinde, dikkate alınacak iki konu mesafe ve fiyat olmaktadır. Her ikisi de bina içi kablolama da kullanılan standartlar olmakla birlikte, bugün 10BaseT yavaş yavaş 10Base2 standartının yerini almış gözükmektedir. Bina içinde kullanılacak kablolarda seçim 10Base2 veya 10BaseT yönünde olurken iki bina arasında daima 10BaseF kullanılması iyi olur. Fiber kablo içinde manyetik bir alan oluşmaz ve bina dışlarında yıldırımdan korunmak için idealdir. Yüksek manyetik alanların bulunduğu ortamlarda da kullanılması bilginin doğru transferi açısından önemlidir. 10Base5 omurga oluşturmada veya 10BaseFnin daha ucuz alternatifi olarak karşımıza çıkabilir.



Cable Types
CG Network

Applications
Bandwidth

Coaxial  Thin
10Base2
10 Mbps

Coaxial  Thick
10Base5
10 Mbps

Twisted Pair  Unshielded Twisted Pair  UTP
10BaseT

100BaseTX

1000BaseT
10 Mbps

100 Mbps

1000 Mbps

Twisted Pair  Shielded Twisted Pair  STP
10BaseT

100BaseTX

1000BaseT
10 Mbps

100 Mbps

1000 Mbps

Twisted Pair  Foiled Twisted Pair  FTP
10BaseT

100BaseTX

1000BaseT
10 Mbps

100 Mbps

1000 Mbps

Fiber Optic  Single Mode (laser) or Multi Mode (led)
10BaseF
10-20 Mbps

Fiber Optic  Single Mode (laser) or Multi Mode (led)
FDDI
100 Mbps

Fiber Optic  Single Mode (laser) or Multi Mode (led)
100BaseFX

1000BaseSX/LX
100-200 Mbps

1-2 Gbps

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 768
favori
like
share
milkboy Tarih: 28.11.2006 19:17
önemli bilgiler

paylaşımınız için teşekkür ederim
MILGC30 Tarih: 26.11.2006 19:44
Paylaşımın için şükranlarımı sunarım.