Kurtuluş Savaşı'nın son tanıkları gaziler Ömer Küyük, Yakup Satar ve Veysel Turan'ın günlük yaşamları ve savaş yıllarına dair anılarının anlatıldığı "Son Buluşma" adlı belgesel türündeki filmin galası, 12 Kasım'da Çorum'da yapılacak.



Filmin yönetmeni Nesli Çölgeçen, filmdeki gazilerden Ömer Köyük'ün Çorumlu olmasından dolayı filmin galasını Çorum'da yapmak istediklerini belirtti. Daha önce Konya ve Eskişehir'de gaziler için özel gösterim yapılan filmin galası, 12 Kasım Çarşamba günü saat 19.00'da Çorum'da yapılacak.

"Çok önemli bir tarihi belge"

Nesli Çölgeçen, yaklaşık 20 yıldır bu proje üzerinde çalıştığını belirterek, "Kurtuluş Savaşı'nı kazananların nasıl insanlar olduğunu bugünkü nesle kendi ifadeleriyle aktardık. Bu film çok önemli bir tarihi belge de oldu" diye konuştu.

Gazilerin artık hayatta olmadığını ve böyle filmin bir daha asla çekilemeyeceğini savunan Nesli Çölgeçen, şunları kaydetti:

"Bu film kahramanların kendi özellikleri ve durumlarından dolayı asla ve asla tekrar edilemeyecek, yeniden yapımı bir daha gerçekleştirilemeyecek bir film oldu. Film, tamamen gazilerimizin nasıl insanlar olduklarını, ne düşündüklerini ve nasıl yaşadıklarını anlatıyor. Gaziler, filmde bugüne ve geleceğe nasıl baktıklarını aktarıyor. Bize hep insan üstü kahramanlık öyküleri anlatıldı. Ben de onların karşısına böyle bir bilinçaltıyla çıktım. Fakat onlar önce insan ve gayet sıradandılar. Bu filmde sıradan insanın kahramanlığını anlattık."

"3 Gazi de artık aramızda değil"

Nesli Çölgeçen, Türkiye'nin bağımsızlığı için binlerce insanın şehit düştüğü, genç, yaşlı, kadın ve erkek demeden düşmana karşı tek vücut direndiği Kurtuluş Savaşı'nın son tanıkları, Gazi Ömer Küyük, Gazi Yakup Satar ve Gazi Veysel Turan'ın günlük yaşamları ve savaş yıllarına dair anılarını gözler önüne serdiklerini belirtti.

Gazilerin, filmde, Kurtuluş Savaşı'nı nasıl kazandıklarını, nasıl bir kuşak olduklarını bugünkü nesle aktardığını anlatan Çölgeçen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu gazilerimiz artık aramızda değil. Yaşayan gerçek kahramanların gerçek hikayeleri anlatıldı. Gazilerimiz, bugüne ve gelecek kuşaklara çok önemli bir belge bıraktılar. Bunu bilerek ve isteyerek yaptılar. Şimdiki kuşaklara 'Biz kimdik?' sorusunun cevabını bulabilecekleri bir belge bıraktılar. Seyirci filmi izlediğinde kendi babasını, dedesini görecek.

Gazilerimiz cesur ve kahraman insanlar. Bu özelliklerini bugüne kadar da taşımışlar. 108 yaşında bir araya gelip helalleşiyorlar. Şaşırtıcı derecede sempatik ve samimiler. Şakalar, espriler yapıyorlar.

Çorumlu Gazi Ömer Küyük, uzun yaşamın sırları konusunda da ip uçları veriyor. O çok hareketli. Ağaca tırmanıyor, odun kesiyor. Her yıl Anıtkabir'i ziyaret ediyor. Çevresiyle uyumlu, barışık, bir o kadar cesur ve kahraman. Konyalı Gazi Veysel Turan, o yaklaşık 30 yıl önce felç yaşamış ve yatalak. Onun o hikayesi de filmde var."

"Züğürt Ağa", "Selamsızlar Bandosu" gibi filmlerin yönetmeni Nesli Çölgeçen'in hem yönetmeni, hem de senaristi olduğu, Nadir Göktürk'ün müziğini yaptığı "Son Buluşma" 14 Kasım'da vizyona girecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 342
favori
like
share