Windows platformundaki en hızlı internet tarayıcı: Opera ? Yazar: INFOMAN
HTML, CSS, JavaScript ve web site tasarlama konusunda uzmanlaşmış bir web sitesi olan İngiliz How to Create, Apple MacOS X, Linux ve Windows platformlarındaki en hızlı internet tarayıcılarını (browser) bulmak için ayrınıtılı bir test yapmış.

Aşağıda yer alan 7 farklı kategorideki performanslara dayanan test hemen hemen akla gelen her konuda geri besleme sunuyor:

Soğuk Başlama (İşletim sitemi açıldıktan sonraki ilk çalıştırma)
Başlama (2. ve sonraki çalıştımalar)
CSS oluşturma
Tablo oluşturma
Script hızı
Birden fazla imaj yükleme
Geçmiş
Testin amacı performans verilerini elde etmek olduğu için sayfaların ne kadar düzgün gösterildiğinin önemli olmadığını hatırlatmak isterim.
Windows platformu (XP SP2) için 256 MB RAM'e sahip Pentium III bilgisayarda yapılan testin sonuçları bize Opera'nın iddia ettiği gibi gerçekten de en hızlı tarayıcı olduğunu kanıtlıyor. (Aşağıdaki tablo

Açıkcası kişisel denemelerimde de Opera bazı sayfaları doğru gösterememe gibi büyük bir eksiye sahip olmasına rağmen Internet Explorer ve Firefox gibi rakiplerinden daha hızlı olduğunu doğruluyor bu da donanım bağımsız olarak testin doğruluğunu işaret ediyor. Internet Explorer'ın yaşlanmasına ve artan hızla düşen kullanım oranlarına rağmen hız bakımından tabii ki Windows'a entegre olmasının da verdiği avantajla bazı rakiplerinin önlerinde olabilmiş. Son ayların popüler tarayıcısı Firefox ise arkasını dayadığı Mozilla motorunun geçmişten günümüze gelen en önemli dezavantajı hız konusunda zayıflığını sürdürmesiyle buna paralel sonuçlar almış.

Windows'u bir kenara bırakıp diğer platformlara baktığımızda ise yine Opera karşılaşıyoruz ama bu sefer rakiplerinin biraz daha iddialı olduğu da gözlere çarpıyor:

MacOS X (10.3.7 Panther / G4 400MHz)
Linux (SuSE Linux 9.1 KDE arayüz -Epiphany için Gnome / PIII 800)


MacOS X'te Safari'ye de güç veren aslı Linux platformundaki Konqueror ise Script'teki zayıflığına rağmen diğer kategorilerde Opera'nın en büyük rakibi gözüküyor. Bir sonraki Mac işletim sistemi sürümü ile gelecek olan Safari 2.0 ise bu zayıflığı giderdiğini ortaya koyuyor; buradan hemen şu sonuca ulaşıyoruz: Apple ile ortak çalışan Konqueror kodçuları yakın gelecekte bunu Linux platformuna da taşıyacaklardır. Mozilla ailesine baktığımızda ise Mac'deki Camino hariç hep vasat performans bir performans ortaya konulmuş.
Sonuçta sayfa uyumluluğu, eklenti vb. ölçütler göz ardı edilip sırf hıza bakıldığında gerçektende Opera'nın akıllarda soru işaretlerine yol açan "Biz en hızlıyız" iddialarının temeli olduğunu görebiliyoruz

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 645
favori
like
share
salamurayaprak Tarih: 01.04.2005 17:08
bilgiler için saol dostum ellerine saglik
Chanqe Everythinq Tarih: 01.04.2005 17:05
Tesekkurler Paylasımın Icın..
Borann Tarih: 31.03.2005 21:47
Çok güzel bi inceleme ben firefox kullanıyorum ve mutluyum tavsiye ederim
-L-o-r-d-ß-u-g-r-@-> Tarih: 11.03.2005 03:16
helal kardeş güzel bir araştırma sunmuşsun