[YOUTUBE]jU-ahZOsgRo&feature=related[/YOUTUBE]

Doğayı akıl ve vicdan almaz bir şekilde katledenler ve onlarla işbirliği yapanlar, artan elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak adına, baltalarını sırtleyip, yollara düştüler. Dur diyen yok, bir hesap soran yok. Dün Bergama Akkuyu’da talan ediyorlardı bugün, Çamlıhemşin ve Kaz dağları’nda. Amaçları ne ülke ekonomisi ne de milli menfaat. Tek amaçları var rant.

Ama bu ülke sahipsiz değil ve bu ülke bir hukuk devleti. Mutlaka hesap soran birileri çıkacaktır.

Nitekim Bergama’da, Çamlıhemşin’de açılan davalar kazanıldı. Kaz Dağları için sivil toplum örgütleri ve tüm duyarlı çevreler ayakta. Evet, bu ülke sahipsiz değil.

Dün Optimus amca, çizgili pijamasıyla, çıplak ayaklarıyla, Bergamalı köylülerle siyanüre karşı mücadele etti. Bugün Çamlıhemşin’de doğayı acımasızca katledenlere karşı Vatandaş Mustafa mücadele ediyor.

Fırtına Havzasına kurulması planlanan Hidroelektrik Santraline karşı hukuk savaşını başlatanlardan Av. Remzi Kazmaz’ın senaryosunu yazıp yönettiği “Vatandaş Mustafa” adlı belgesel film, bu bölgede yaşanan tüm olayları çarpıcı bir şekilde Vatandaş Mustafa’nın gözüyle ve yorumuyla anlatıyor. Bir mücadele filmi, bir çevre belgeseli.

Altı yıl süren ve hukuki bir zaferle sonuçlanan mücadelenin sonunda neden belgesel:

“Eşkiyanın ne yapacağı belli olmaz” diyor Vatandaş Mustafa. Bu hukuk tanımazlar, mahkeme kararlarını hiçe sayıp yollarına devam ediyorlar. Eğer halk kendi sorunlarına sahip çıkmazsa onlar bu vadide santral kurmak için tekrar gelecekler ve ayak sesleri duyulmaya başlandı bile. Çayeli Çataldere’de ağaçlar kesiliyor, ormanda yollar açılıyor. İkizdere’de santral için düğmeye basıldı, sırada Fındıklı Dereleri var.

Danıştayın da onayladığı 2003’te alınan yürütmeyi durdurma kararıyla yargı, doğa katliamına dur demişti. Ancak aradan geçen bir kaç sene sonra yeniden fizibilite çalışmalarının başladığını söyleyen Çamlıhemşinliler tedirgin bir bekleyiş içindeler. Haklılar. Çünkü yeni bir yol bulundu: Yabancı sermaye ortaklığı. Bağımsız ulusal mahkemeler yabancı sermayenin yaptıklarına karışamıyor, uluslararası tahkim kurullarına başvurmak gerekiyor. Yani işimiz çok zor.

Tam bu noktada, belgesel, sesimizi ve haklılığımızı yeniden bütün dünyüyü duyurmamızın bir aracı oluyor. En önemlisi hepimiz sorumluyuz. Bunu hatırlatıyor.

Vatandaş Mustafa bütün bildiklerini, yaşadıklarını bu belgesel filmde anlatıyor. Hem de yürekten anlatıyor. İmamlık ve yıllarca çoabnlık yaptığı vadıde Yönetmen Av. Remzi Kazmaz’ın ısrarlarını kıramayıp kamera karşısına geçip oyuncu oluyor.

Davanın avukatı yönetmen, imam ve çoban da oyuncu olursa ortaya nasıl bir film çıkar?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1147
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 13.11.2008 19:42
[COLOR="#c0ccf4"]BeLqeSeLin OrjinaLi YanıLmıyorSam 41 Dakika... Geçtiqimiz GünLerde IzLemi$tim...

BöyLe Harika Bir Yeri KatLetmek $erefSizLikten Ba$ka Bir $ey DeqiLdir... HerkeS DuyarLı oLur Umarım...

"Bir $eyin DoqaLLıqını BozarSanız aSLa eSkiSi Gibi oLmaz" Derdi HoCam... Eqer Bu AqaçLar KeSiLirSe, Bu Su KirLenirSe Bir Daha aSLa eSki HaLine GetireLemez... Orda Ya$ayan Bütün CanLıLar öLür... Bu ReSmen KatLiamdır...

Ve Daha da KötüSü ZamanLa Kurur... Kıraç Bir Araziden Farkı KaLmaz...

YıLda SadeCe 1 Ay ÇaLı$aCak Bir SantraL Için BunLarın Kaybına Izin Vermek APTALLIKTIR...
MaRaBoGLu61 Tarih: 09.11.2008 12:30
Mustafa Amcanın Fırtına vadisi firtina dersesi için vermiş olduğu onurlu mücadeleyi takdire şahan buldum
O yeşilliğin o dağanin içinde santralın ne işi var tabiyat doğa yok edilmesin biz gaz lambası ilede yaşamımızı sürdürürüz
Bu anlamlı paylaşım için Ayrıca teşekkür ederim Pedaliza Hem seni hemde Mustafa Amcayı
LEVIS-501 Tarih: 08.11.2008 20:37
Güzeldi.

Herkes bu kadar duyarlı bu, kadar mücadeleci ve yaşadığı topraklara sahip çıkabilse keşke...