Mimar Sinan Köprüsü

[URL=http://imageshack.us]

16. Yüzyılda Diliskelesi mevkiinde Dilderesi üzerinde, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Koca Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Köprünün mimarının Mimar Sinan olmasından dolayı da halk dilinde Köprüye Mimar Sinan Köprüsü' de denilmektedir. Üç gözlü olan tarihi köprü'nün ayakları ortasında boşaltma gözleri vardır. Uzunluğu ise yaklaşık 20 metre kadardır. Köprü hiç onarım görmeksizin günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. 16. Yüzyılın başlarında inşa edilen köprünün herhangi bir bakım ve onarım görmeden zamanımıza intikal etmesi, köprünün ne kadar sağlam yapıldığını ortaya koymaktadır.

[URL=http://imageshack.us]

Gebze ilçe merkezinden 12 km. uzaklıkta bulunan köprü İstanbul-Ankara Karayolunun güneybatısında ve tarihi Bağdat Yolu ile Dilderesi'nin tam üzerinde yer almaktadır. Köprü Diliskelesi alanında olduğundan, halk arasında diğer adı da Diliskelesi Köprüsü dür. Köprüde bir kitabe bulunmadığından yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Her ne kadar bazılarınca köprünün; IV. Mehmet Han (Avcı Mehmet) tarafından yaptırıldığı ileri sürülmüşse de, bu iddianın her türlü dayanaktan yoksun olduğu noktasında, ciddi araştırmacılar birleşmişlerdir.

Son yıllarda SİT alanı ilan edilmiş olan Dilderesi üzerinde bulunan ve araç trafiğine kapatılan tarihi köprünün girişlerine araçların geçmemesi için beton engeller konulmuştur. Dilovası sınırları içerisinde sağlam kalabilen tarihi eser olarak tek olan Mimar Sinan Köprüsü maalesef gereken ilgiyi görememektedir. Kaderine terk edilen tarihi köprü fabrikaların arasında kaybolmak üzeredir.

[URL=http://imageshack.us]

[URL=http://imageshack.us]

[COLOR="darkred"]Demirciler konağı
Demirciler Köyünde bulunan konak 19. yy. Osmanlı mimarisinin en başarılı örneğidir. İçindeki kalemişi bezemeler ve mimari üslup açısından Kocaeli ilindeki tek örnek olma özelliğine sahiptir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1361
favori
like
share
keto_41 Tarih: 18.02.2009 22:22
bunlari hic görmemistim....paylasim icin tessekur ederim....