PC BROBLEMLERİNE ÇÖZÜMLER
Bilgisayarın sorunsuz çalışması kullanıcıların üzerindeki çalışma yükünü hiç süphesiz büyük ölçüde hafifletecektir. Ancak sistemi ne kadar çok yönlü kullanırsanız,bilgisayar başındaki saatleri cehennem azabına dönüştürebilecek irili ufaklı ama can sıkıcı problemlerle karşılaşma riskiniz de o kadar artar. Oysa uygun yazılımlar kullanılarak hemen her problemin üstesinden gelinebilir.
Sorunların pek azı donanım arızası kaynaklıdır ve bu yüzden de sistem ayarlarındaki birkaç basit değişiklikle ortadan kaldırılabilir. Slota tam oturmamış bir kartı sabitlemek veya sistemin başlatılması sırasında sürücü içinde unutulmuş boot özelliği taşımayan disketi çıkarmak bilgisayarı yeniden üretim amacına uygun hareket ettirmek için yeterli olabilir. Bilgisayarların, sahiplerine durmadan tatsız sürprizler hazırlayan aygıtlar olmaması gerektiğinden bu yazıda bilgisayarın açılması, Windows’un başlatılması ve sistem başında çalışma sırasında karşılaşılan sorunları çözme amaçlı bol miktarda öneri sunuyoruz.

1- PC'NİN AÇILIŞINDAKİ PROBLEMLER
Bilgisayarınız daha açma düğmesine bastığınız andan itibaren çalışmayı reddediyorsa bileşenlerin en az biri başlangıçtaki fonksiyon denetimini geçemiyor demektir. Bu durumda genellikle eksikliğin nerede olduğu bildirilemeyeceğinden, hatanın bulunması zorlaşır. Problem büyük ihtimalle önemsizdir ve kolaylıkla bertaraf edilebilir.

PC Hiçbir yaşam belirtisi göstermiyorsa...
Bilgisayar kasasının ön yüzündeki açma kapama şalterini kullandınız, ancak PC’den herhangi bir ses gelmiyor. Bu durum, elektriklendirme ile ilgili problemlere işaret eder ve çok sayıda nedeni akla
getirir.

Çözüm1: Kasanın arka bölümündeki güç kablosu yerinden çıkmış olabilir. Bu kablonun doğru takıldığından emin olun. Bilgisayarın yerini değiştirdiyseniz güç kablosunun tamamen yerinden
çıkması ihtimali var.

Çözüm2: Ana güç kaynağı kapatılmış olabilir. Güç kablosunun, kasanın güç kaynağına bağlandığı noktada ana güç şalteri bulunur. Şalter "0" a işaret ediyorsa akım tamamen kesiktir. Şalterin hangi konumda durduğunu kontrol edin ve gerekirse "1" e getirin.
Çözüm3: Üzerinde kendi şalterini barındıran bir priz kullanıyorsanız bu ikinci şalteri kapatmış da olabilirsiniz. Sistem, elektriği prizden temin etmesi gerektiğinden başlatılamıyor olabilir.

Bilgisayarı açtığınızda bip sesleri geliyorsa...
Bilgisayarı açıyorsunuz, fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başlıyor ancak PC speakerdan bip sesleri geliyor. Bip kodları sayesinde bu sayfalardaki BIOS hata sinyalleri tablosundan faydalanarak sistemin hangi sebeple başlatılamadığı öğrenilebilir. Benzer bir durumda kaldığınızda yapmanız gereken genelde bilgisayar kasasının vidalarını sökmek olacaktır. Kaygılanmayın! Sorunun kaynağının
yerinden çıkmış bir görüntü kartı veya anakartla yeterince temas etmeyen işlemci olma olasılığı yüksek.

Çözüm: BIOS hata sinyalleri tablosu vasıtasıyla önce problemi tanımlayın. Bilgisayarınız tablodaki durumlardan da farklı davranıyorsa tabloda yer almayan diğer kodların bulunduğu kullanım kılavuzuna bakmalısınız.

İşlemci: PC, bir işlemci hatasına işaret ettiğinde, çip anakart üzerine doğru yerleştirilememiştir. İşlemcinin türüne bağlı olarak iki farklı çözümden bahsedilebilir. Bilgisayarın elektrik bağlantısını kesin ve kasayı vidalarını sökerek açın. Daha sonra hangi türde işlemcinin takılı olduğunu kontrol edin.

Soket işlemciler: Yeni nesil işlemciler dörtgen bir soket üzerine oturuyor ve bir kol vasıtasıyla sabitleniyor. Kolu kaldırın ve işlemciyi aşağıya doğru hafifçe bastırın. Yerine oturduğuna inandığınızda da yeniden kolu indirin. Slot i.lemciler: Athlon- Pentium II / III işlemciler, tıpkı ekran kartları gibi slot adı verilen yuvalara oturtuluyorlar. İşlemciyi her iki taraftan da
tutarak dikkatlice yerine bastırın. Kasanın vidalarını yeniden takın ve bilgisayarı başlatın.

Ekran Kartı: Bildirilen ekran kartıyla ilgili bir sorunsa, kartın bağlantılarının AGP slotuna yeterince temas etmemesi olasılığı söz konusu. Bilgisayarı kapadıktan sonra kasanın vidalarını sökün. Ekran kartının üzerine hafifçe bastırarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Altın sarısı bağlantı noktalarının slotun içinde tamamen kaybolmasını sağlayın. Bir başka hata sebebi ekran kartının PC kasasına vidalanmamış olması. Bu kontrolü de yaptıktan sonra kasayı kapatıp bilgisayarı başlatabilirsiniz.

Bellek: Sorunun kaynağı bellek modülleriyse bilgisayarı kapatın ve kasanın vidalarını sökün. İşlemcinin yakınlarında konuşlandırılmış bellek modüllerinin her iki yanındaki kenetleri açın.
Modülleri yerlerinden çıkarın ve slota temas noktalarını temizledikten sonra yerlerine oturtun. Bellek modüllerini sabitleyip,kasa yı vidaladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.
Bilgisayar klavyeyi tanımıyorsa ne yapılması gerekir?
Bilgisayar başlatıldığında klavyenin takılı olmadığı yönünde bir hata mesajı veriyorsa klavye kablosunun gevşek takıldığı veya yerinde olmadığı düşünülebilir. Bilgisayarınız PS/2 ise kablolar karıştırılmış da olabilir. Çözüm: Bilgisayarın arka yüzünde iki PS/2 girişi bulunur. Fare ve klavye kablolarının bu girişlere takılı olduğundan emin olun. PS/2 bağlantısının kötülüğü klavye ve fare girişlerinin birbirinin aynısı olması. Bilgisayar kasaları artık sözkonusu girişlerin yanında fare ve klavye sembolleri görülebilecek şekilde üretiliyorlar. Bu tarz bir kasaya sahipseniz kabloyu sembollerle gösterildiği şekilde takın. Kasada herhangi bir işaret yoksa klavyenin soldaki, farenin de sağdaki girişle kullanılması gerektiğini
hatırlatalım.
Monitöre görüntü gelmiyorsa ne yapılması gerekir?
PC’yi başlatın. Fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başladıktan sonra ekran hala siyahsa veya "no sync" uyarısı alıyorsanız mönitör kablosu bilgisayara doğru şekilde bağlanmamış olabilir.


Çözüm: Monitör kablosunun kasanın kasanın arka yüzündeki ekran kartına hatasız bağlandığından emin olun. Kablo yerinden oynamış veya çıkmışsa hatayı düzeltin. En iyi çözüm kabloyu yerinden çıkarıp yeniden takmak ve her iki yanındaki vidaları kullanarak monitörü yerinden oynattığınızda yeniden
çıkmasını engellemek için sabitlemek.
2- PC DÜZGÜN BAŞLATILMIYORSA
Bilgisayara elektrik geliyor,monitör de sorunsuz çalışıyor ama Windows bir türlü başlatılamıyor. Bu durumda ekrana yansıyan hata mesajlarının yönlendirmesiyle hatanın kaynağı bulunabilir.

Sürücüde disket varsa ne yapılması gerekir?
"Non-System disk or disk error. Replace and strike any key when ready" uyarısı alıyorsanız BIOS, sistemi A sürücüsündeki disketten başlatmayı deniyorsa ve sürücüdeki açılış disketi değilse bilgisayar bu hatayı verecektir.

Çözüm: Disketi sürücüden çıkarın ve klavyenin herhangi bir tuşuna tıklayın. Bilgisayarınız sabit diskten başlatılacaktır.
Bilgisayar sabitdiski tanımıyorsa Sürücüde hiç bir disket olmasa bile "operating system not found" uyarısıyla karşılaşıyorsanız sabit disk(ler)iniz BIOS’tan doğru tanıtılmamış olabilir.
Çözüm: Bilgisayarı başlattıktan hemen sonra Award-BIOS için Del,Phoenix-BIOS için F2’ye tıklayarak PC’nin konfigürasyon menüsü olarak tanımlanabilecek BIOS’a girin.
BIOS Features Setup (Award) veya Main (Phoenix) başlığının üzerine gelin. Tüm sabit diskleri Award BIOS için üst resimdeki gibi,Phoenix BIOS için ise IDE-Drive 1-4 ten Auto moduna getirin. Auto seçeneği bilgisayar her yeniden başlatıldığında sabit disklerin yeniden tanımlamasına yarar. Bu sayede hatalı ayarlamaların önüne geçilmiş olur. Award-BIOS’ta değişikliklerden sonra "Esc" tuşuna tıklayın ve Save & Exit Setup’ı seçin. "Y" tuşuyla seçiminizi onaylayın. Phoenix-BIOS’ta ise sağ üstteki Exit’ten Save Changes & Exit’i seçin. Auto modu sadece sabi diskleri tanımlamakla kalmaz CD-ROM sürücü ve DVD’leri de bulur.
Sabitdisk doğru bağlanmamışsa...
Az önceki ipuçlarının ikisi de beklenen başarıyı getirmese bile bu, sabit diskinizin bozuk olduğu anlamına gelmez. Kasanın iç kısmında, sabit diskin güç ve data kabloları yerlerinden çıkmış olabilir. Çözüm: Sorunun kaynağını bulmak için bilgisayarı kapatın ve vidalarını çıkararak kasayı açın Önce renkli kabloları biraraya getiren sabit disk güç kablosunun takılı olduğundan, daha sonra da geniş data kablosunun sabitdisk ve anakart üzerindeki uçlarının doğru bağlandığından emin olun. Kablo yerinden çıkmışsa hatanın kaynağını buldunuz demektir. Önerilerimizin hiçbiri sonuç getirmediyse sabit diskiniz bozuk demektir. Bu durumda geriye yeni bir sabit disk almaktan başka çare kalmıyor.

Disket sürücüsü bulunamuyorsa ne yapılması gerekir?
Disket sürücüsünün bulunamadığına dair bir hata mesajı alıyorsanız, data veya güç kablolarının yerinden çıkması ihtimali söz konusu.
Çözüm: Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. Kasanın iç kısmında, beyaz güç kablosunun ucunun disket sürücüye takılı olup olmadığına bakın. Son olarak da geniş güç kablosunun bir ucunun anakarta diğer ucununsa disket sürücüye doğru takıldığından emin olun.

Sistem başlatılırken hatalı veya eksik dosyalarla karşılaşılıyorsa...
Windows, başlatılır ken eksik veya hasar görmüş dosyaları rapor edebilir. Sistem başlatılıyor olabilir ancak sorunu gidermezseniz uyarıları her seferinde yeniden almaya devam edersiniz.
Çözüm: Registry’deki eski yazılım artıklarını ortadan kaldırmalısınız. Öncelikle Windows başlatılırken, işletim sisteminin kusurlu bulduğu dosya isimlerini not alın.


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1592
favori
like
share
erkan4747 Tarih: 23.10.2006 17:09
eline koluna sağlık eyw.
nuriamca Tarih: 10.05.2006 04:35
emeğin için teşekkürler kardeşim
dursuncetinkaya Tarih: 11.04.2006 09:43
paylasım için saolll
tceken Tarih: 06.04.2006 15:29
Paylaşım için teşekkürler. Sağolun.
Samsunlu55 Tarih: 18.04.2005 18:40
Teşekkürler
cr@ckman Tarih: 13.02.2005 15:29
GEREKSIZ DOSYALARI SILIN
VIDEOLARA HAYIR Windows\Help klasörünüzde 7MB kadar gereksiz AVI dosyasi olabilir. Bunlari rahatça silebilirsiniz. BAK'LARA ELVEDA Windows klasöründe .___, .old, .bak, .000, .001, .002 (ve devami) dosyalari gereksizdir. Ayni sekilde sabit diskinizin kök dizinindeki (C:\) tüm .___, .old, .prv, .txt ve .dos dosyalarini silebilirsiniz. (Windows'u DOS ile dual-boot kullaniyorsaniz .dos dosyalarini silmeyin). CACHE'I BOSALTIN Diskinizde en çok yeri, Web tarayicinizin cache (önbellek) klasörü tutar. Ziyaret ettiginiz sitelerdeki resimler, bazi html dosyalari ikinci ziyaretlerde daha hizli gelmesi için bu klasörlerde tutulur. Internet Explorer 4.0 kullaniyorsaniz Windows\Temporary Internet Files, Netscape Navigator 4.0 kullaniyorsaniz C:\Program Files\Netscape\Users\(kullanici ismi)\Cache klasöründeki dosyalari temizleyip yer açabilirsiniz. Bu is için PC World Online'daki Cache Killer Pro yazilimini da kullanabilirsiniz. TMP'LER KALMASIN Normalde TMP soyadli geçici dosyalarin Windows kapanirken silinmesi gerekir. Ancak diskinizi söyle bir tararsaniz Windows'un bu iste pek de basarili olmadigini göreceksiniz. O anda kullanilmayan tüm TMP soyadli dosyalari silebilirsiniz. Kullanilanlari ise Windows zaten silmenize izin vermeyecektir. RESIMLER YER TUTAR Grafik dosyalari da çok yer tutabilir. Sisteminizi tarayarak gereksiz BMP ve PCX dosyalarini silebilirsiniz. BMP dosyalarinin içerigini kolayca görmek istiyorsaniz, Baslat*Çalistir (Start*Run) komutu ile açilan diyalog penceresine regedit yazarak Registry Editor'ü çalistirin, HKEY_CLASSES_ROOT\Paint.Picture\DefaultIcon klasörünü seçin. Sag pencerede Varsayilan (Default) üzerine çift tiklayip degerini %1 olarak degistirin. Böylece BMP dosyalarinin simgesi resmin içerigini gösterecek. Tabii IE4 ile gelen ActiveDesktop'i kullaniyorsaniz klasör pencerelerinizi Web Içerigi seklinde görüntüleyebilir ve seçili resim dosyalarinin içerigini pencerenin sol bölmesinde görebilirsiniz. Not: Arkaplan olarak kullanmak istedigini BMP dosyalari varsa bunlari silmemeye dikkat edin
Bir arkadaşımızın İsteği üzerine biraz daha derli toplu yapmaya çalıştım inşallah beğenirsiniz…

NOT : Arkadaşlar benim bu metinde copy – Paste olayından başka bir emeğim yok… Bunları ben bazı sitelerden almıştım zamanında ama ne yazık ki hangi sitelerden aldığımı hatırlamıyorum.. Haklarını helal etsinler…Aha arkadaşlar Sizin için birde XP hakkındaki püfleri bildum inşallah işinize yarar

Windows XP Püf Noktaları ([URL]http://pulsar.sitemynet.com/windows6.htm ) İsteyen kaynaktanda okuyabilir ama biraz sadeleştrilmişi burda : ))

Administrator
Bazı programları kurmaya çalıştığınızda, oturumu kapayıp Administrator olarak sisteme girmenizi isterler. Bunun için oturumu kapatmanıza gerek yok. Klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak kurmak istediğiniz programın se-tup dosyasına farenin sağ tuşuyla tıklayın. Çıkan menüden 'Run As..' seçeneğini seçip daha sonra çıkan pencereden en sevdiğiniz kullanıcı olan Administrator'ı seçerek şifresini girin ve OK'i tıklayın. Bu olay aynı zamanda başlat menüsündeki programlar için de geçerli oluyor.
Hibernate
Windows'u 'hibernate' edersiniz, bilgisayarınızı tekrar açtığınızda çok daha hızlı açılır ve de kaldığınız yerden devam edersiniz. Hani çok eski Commodore 64 kullanıcıları bilir: İCE-64 diye bi crack sistemi vardır, bu da ona benziyor. Hafızayı kaydet, sonra kaldığın yerden devam et. Ama bilgisayarınızı kapatırken bu özellik nedense menüde yoktur. Shift tuşuna basılı tuttuğunuzda hemen görünüverir.
Program eklemek ve kaldırmak
XP'yi kurduğunuz sürücüden Windows dizinine girin. Oradan INF dizinindeki gizli dosyalardan biri olan SYSOC.1NF dosyasını Notepad ile açın. Orada şu şekilde bir dosya yapısı görürsünüz :
Yer kaplamasın diye bazılarını yazmadım. Bu satırlar arasından örneğin Messenger'a göz atalım:
-------------------------------------------------
[Version]
Signature = '$Windows NT$'
DriverVer=07/01 /2001,5.1.2600.0
[Components]
ims=imsinsnt.dll,OcEntry,ims.inf,,7
fp_extensions=fp40ext.dll,Front-
Page4Extensions,fp40ext.inf,,7
AutoUpdate=oc-
gen.dll,OcEntry,au.inf,hide,7
msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,m
smsgs.inf,hide,7
RootAutollpdate=oc-
gen.dll,OcEntry,rootau.inf,,7
lEAccess=ocgen.dll,OcEntry,ieac-
cess.inf,,7
Games=ocgen.dll,OcEntry,ga-
mes.inf,,7
Pinball=ocgen.dll,OcEntry,pin-
ball.inf,HIDE,7
MSWordPad=oc-
gen.dll,OcEntry,wordpad.inf,HI-
DE,7
ZoneGames=zoneoc.dll,ZoneSe-
tupProc,igames.inf,,7
----------------------------------------------------
buradaki 'hide' kelimesini kaldırırsak ve satırın msmsgs=msgrocm.dll,OcE:htry,ms msgs.inf,? şekline gelmesini sağlarsak, denetim masasından Add/Remove Programs ve Add/Remove Windows Components alındaki Messenger programını Burada normalde işimize yaramayan ve bilgisayarımızda yer kaplayışlarıyla bile sinir yaratan diğer bileşenleri de aynı şekilde kaldırmak mümkün. Tabi bunların en başında MS Messenger'ın geldiği kesin.

Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak
Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları kadirl, kadir2, kadir3,vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?

Windows XP Püf Noktaları
İnternet Explorer'da yazıtipi büyüklüğü
Eğer tekerleği olan bir fareniz varsa, CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz zaman, hiçbir menüye girmeden, tekerleği hareket ettirin. Bunu diğer programlarda da deneyebilirsiniz. Örneğin şu an kullandığım OpenOffice'de bile bu özellik çalışıyor. Hatta olayı biraz şekillendirip herhangi bir resme çift tıklayıp açın. XP resmi kendi programıyla gösteriyor. Tekerleği hareket ettirin ve zoomin ve zoomout özelliğini rahat bir şekilde kullanın.
Kendi kendine kapanmayan bilgisayar
Eğer 'Kapan!' dediğinizde XP kapanıyorsa ama bilgisayarınız kendiliğinden elektriği kesip kapanmıyorsa, sakın suçluyu bilgisayar olarak tesbit etmeyin. Birçok insan buna sinir oluyordur eminini. Tekrar rahatlamak için Control Panel'den Power Options'a (Güç Özellikleri) girin, APM'yi aktif hale getirin. Artık sizin bilgisayarınız da XP'den aldığı komut doğrultusunda kapanacaktır.
Gruplaşma
Bir internet Explorer açarsınız, başlığını ekranın altında Taskbar'da (görev çubuğu) görürsünüz. Bir IE penceresi daha açarsınız, o da diğerinin yanına yerleşir. Bir IE penceresi daha açtığınızda ise grup haline gelirler. 3 pencerenin grup olması size az mı geldi ? Daha fazla başlığı aynı anda görmek mi istiyorsunuz? Bunun için Windows XP'de herhangi bir ayar yok. Regedit programıyla halletmemiz gerekiyor. Bulmamız gereken değerin yolu aynen şöyle: HKEY_CURRENT_USER SoftwareMicrosoft WindowsCurrentVersion ExplorerAdvanced bu yolu takip ettiğinizde değiştirmeniz gereken değer ise şöyle: TaskbarGroupSize'=dword: 00000003
Burada satırın sonundaki 3 rakamını kaç tane bağımsız pencere açmak istediğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Bu gerçekten çok faydalı oluyor. Büyük ekran bir monitörünüz varsa ve aynı anda 3'den fazla IE penceresi açıyorsanız, ki muhtemelen açıyorsunuzdur, daha ekranda bir sürü yer varken 3'den sonra IE pencerelerinin grup haline girmesi biraz mantıksız oluyor.
Yavaş kapanış nVIDIA firmasının GeForce ve TNT2 ekran kartlarını hepimiz kullanıyoruz, çünkü fiyat/performans oranı oldukça iyi. Bu kartların yakın tarihlerdeki donanım sürücülerinde XP'de şöyle bir sorun meydana geliyor. Sürücüler sisteme nVIDIA Driver Helper Service adında bir servis yüklüyor. Servis olarak yüklendiği için, açılırken ve kapanırken ruhumuz duymuyor. Fakat genelde çok yavaş kapatıyor kendini. Bu da XP'nin yavaş kapanmasına neden oluyor. Hem de boşuna hafızadan yiyor. Bunu iptal etmek için, Administrative Tools'dan Servislere girin ve NVSvc isimli servisi durdurup başlangıç biçimini manual hale getirin. Bir daha sorun çıkarmayacaktır.
Network bağlantıları
Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken, XP öncelikle Scheduled Tasks'e (Zamanlanmış Görevler) bakar. Nedense bu bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açalım ve
HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/ Explorer/RemoteComputer/ NameSpace yolunu bulalım. Buradan şu 'anahtarı' bulup silelim : {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF). Ve Windows XP'yi yeniden başlatın.


“ Paylaşıldıktan sonra her türlü bilgi edinme yolu serbesttir” diyenlere…

cr@ckman Tarih: 13.02.2005 15:26
Windows'u Derinden Özelleştirin

1-Resminizin logosunu 160*120 boyutlarında bir BMP dosyası hazırlayın.
C:\Windows\System klasörü içerisine OEMLOGO.BMP adı ile kaydedin.
2-Aşağıda görülen satırları notdefterine girin
[general]
Manufacturer=Firmanızın adı
Model=istediğiniz yazın
[Support Information]
Line1=istediğiniz yazın
Line2=istediğiniz yazın
Line3=istediğiniz yazın
Line4=istediğiniz yazın
Line5=istediğiniz yazın
Line6=istediğiniz yazın
3-Bu dosyayı C:\Windows\System klasörü altına OEMMINFO.INI olarak kaydet.
Denetim Masası*Sistem
üzerinde tıklayın.Yaptığınız değişiklikleri görün.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------- RUNDLL HATA MESAJI

Bilgisayaranız açılırken RUNDLL hata mesajı vermeve veriyorsa,ancak sistem
huzur içerisinde çalışıyorsa yapacağınız şey şu:
HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/MICROSOFT/WINDOWS/CURRENT
VERSION/RUN bölümüne
gelin ve görünen metni silin.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SÜRÜCÜ SİMGESİNİ DEĞİŞTİRMEK
Sabit sürücünüzün simgesini değiştirmek için:
1-Sabit sürücünüzün kök dizinine AUTORUN.INF adlı bir dosya yaratın
2-Aşağıdaki satrı girin
[autorun]
ICON=istediğiniz simgenin bulunduğu klasörün yolunuyazın.
Örneğin;
ICON=c:\windows\icon\benim.ico
3-Simge kütüphanelerinde bulunan simgelerden birini kullanmak için ise ICON=
ICONFILE.DLL,2 gibi
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WİNDOWS UYGULAMARINA SES EKLEMEK

1-REGISTRY editörünü çalıştırın.

2-HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps bölümüne gelin.

3-Apps üzerinde tıklayın,Edit*New*Key komutunu çalıştırın.

4.Yeni anahtara programın EXE dosyasının adını verin.(EXE ekini koymanıza
gerek yok.)

5-Yaratmış olduğunuz anahtarın üzerinde tıklayın,Edit*New*Key komutunu
çalıştırın.

6-Yeni anahtara "open" (tırnak yok) adını verin.

REGISTRY editörünü kapatın.Denetim masası*Sesler üzerinde çift tıklayın.
Listede programınızı
görebilirsiniz.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KAYIT DEFTERİNİ GERİ YÜKLEME

1-Başlat'ı ve sonra Oturumu Kapat'ı tıklatın.

2-Bilgisayarı MS-DOS Kipinde Başlat'ı ve sonra Evet'i tıklatın
3-MS-DOS komut isteminde,
scanreg /restore yazın.
4-Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Not:
Bu işlemler sonucunda, kaydınız, bilgisayarı başarılı bir biçimde başlattığı
son duruma geri alınacaktır
------------------------------------------------------------------
HIZLI BAŞLAT MENÜSÜ
Başlat menüsünün hızını arttırmak için
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarında MenuShowDelay
dizedeğeri
oluşturun ve 100 değerini verin.Yüksek değer menülerin açılmasını yavaşlatır,
düşük değerler ise hızlandırır.
-----------------------------------------------------------------------------------------
DAHA HIZLI AÇILIŞ
Windows dosyaları açarken küçük bir animasyon gösterir.Bunu engelleyerek
performan sınızı arttırın.
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics anahtarında
MinAnimate
adında DWORD değeri yaratın.Bunun değerini 0 yaptığınızda animasyon
göstermez
daha çabuk ekranı kaplar.1 yaparsanız tekrar etkinleşir.
-------------------------------------------------------------------------------------------
DAHA HIZLI YANIP SÖNEN İMLEÇ
İmlecinizin daha hızlı yanıp sönmesi için:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarında CursorBlinkRate
adında dize değeri yaratın.Değer olarak 1 ile 6000 arasında sayı girebilirsiniz.
Küçük değer imlecin daha hızlı yanıp sönmesini sağlar.
----------------------------------------------------------------------------------
BMP RESİMLERİNİN SİMGE ŞEKLİNDE ÖNİZLENİLMESİ
BMP resimlerinizin simge şeklinde görün mesi için:
HKEY_CLASSES_ROOT\.bmp anahtarına gelin varsayılan değeri yine
HKEY_CLASSES_ROOT anahtarı altında aratın.Bulunan varsayılan değeri
%1 yapın
----------------------------------------------------------------------------------
TÜM DOSYALAR İÇİN HIZLI BAKIŞ

HKEY_CLASSES_ROOT anahtarı altında * karekteri taşıyan ilk anahtarı seçin
Quickview adında yeni tuş yaratın.Varsayılan kaydına * verisini girin.
----------------------------------------------------------------------------------
KISAYOL OKLARINDAN KURTULMAK

HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile anahtarını arayın ve IsShort veya IsShortcut
kaydını silin.
----------------------------------------------------------------------------------
"KISAYOL..."U SİLMEK

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion
\Explorer
anahtarında link kaydını bulun ve değerini 00 00 00 00 olarak değiştirin.
--------------------------------------------------------------------------------
BELGELER MENÜSÜNÜ GİZLEMEK

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Policies\Explorer
Anahtarına gelin "NorecentDocsMenu" adında DWORD değeri yaratın ve
değerini
"1" yapın.

98’İ HIZLANDIRMA
Burada vereceğim bilgiler sabit diskinizi ve bilgisayarınızı hızalandırmanız için windows'ta yapılan değişiklikler ve eklemeler ile sınırlıdır. Adımlara harfiyen uyarsanız bilgisayarınızda herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız eğer çok acemi iseniz fazla kurcalamayın...
MS-DOS SYS DOSYASI
Bilgisayarım sonra C: (sabit diskiniz) konumundan msdos.sys dosyasına sağ tıklayarak özellikler kısmına gelin alt taraftata salt okunur yazayn yerin yanındaki tik işaretini kaldırın.msdos.sys dosyasını iki kere tıklayarak birlikte aç kısımından NOTEPAD yazan simgeye iki kere tıklayın.şimdi [opsions] bölümüne şu satırları ekleyin
drvspace=0
dblspace=0
BootWarn=0
BootDelay=0
Sonra Dosya bölümünden Kaydet komutunu çalıştırın. Uygulamayı kapatın ve MSDOS.SYS dosyasını tekar salt okunur olacak şekilde ayarlayın artık bilgisayarınız açılırken bu fuzuli sürücüleri yuklemiyecek daha çabuk açılıp daha az bellek harcayacak
GEREKSİZ DOSYALARI SİLİN
Bu değişikliklerin dışında Sabit Diskinizi hızlandırmak için windows'un TEMP yani geçici dosyalar klasöründeki tüm dosyaları rahatlıkla silebilirsiniz bu dosyaların hepsi windows'un ve bilgisayarınıza yüklediğiniz programların artıklarıdır...
WINDOWS BAKIM
SCANDİSK
Bu windows programı , disk inize bakım yapar. Hem dosya hemde
yüzey taraması .yapar. arada bir yapılması tawsiye edilir. Başlat/çalıştır/scandisk
DEFRAG
Hardiskteki Dağınık haldeki bilgileri toplar . Windows u
hızlandırıcı etkisi wardır. Ama devamlı yapılması sakıncalıdır.
Ayda bir yapılması tavsiye edilir.
SFC
Windows un silinmiş veya eksik dosyalarını bulur yeniden yükler.
Başlat/ çalıştır/ sfc
TEMP
Windows un altında bulunan bu dosyada kurduğunuz
programların artıkları mevcuttur.Windows burayı geçici klasor
olarak kullanır. Bu klasörün içini dewamlı silerseniz hem harddiskten
yer açılır hemde windows hızlanır.
TEMPORARY İNT. FİLES
Bu dosyada internette gezdiğiniz sitelerin kaydı bulunur.
İnternet explorer aynı siteyi .birdahaki sefere gezerken hızlı
açılması için sitenin o an açılmış sayfalarını kaydeder. .Bunlar
zamanla harddiskte büyük yer kaplar . temizlemenizi öneririm.
Msconfig / başlangıç
Burda bilgisayar açılırken yüklenen programlar bulunur. Buradan işinize .
yaramayan programları açılıştan kaldırarak bilgisayarınızı
hızlandırabilirsiniz. Başlat / çalıştır /msconfig
Uninstall
Çoğu programın kendini kaldırma özelliği vardır. Yanlışlıkla
programı elimizle sildiğimizde artıkları kalır. Ve denetim
masasında bulunan program ekle/kaldır işe yaramaz.
Bunun için dosya olarak herşeyi iyice sildikten sonra
başlat /çalıştır /regedit diyoruz ve şu anhtarları sırayla açıyoruz : HKEY_LOCAL_MACHINA\software\microsoft\windows\
currentVersion\uninstall programın ismini bulup siliyoruz işlem bu kadar .
.
cr@ckman Tarih: 13.02.2005 15:23
Yavaş kapanış
nVIDIA firmasının GeForce ve TNT2 ekran kartlarını hepimiz kullanıyoruz, çünkü fiyat/performans oranı oldukça iyi. Bu kartların yakın tarihlerdeki donanım sürücülerinde XP'de şöyle bir sorun meydana geliyor. Sürücüler sisteme nVIDIA Driver Helper Service adında bir servis yüklüyor. Servis olarak yüklendiği için, açılırken ve kapanırken ruhumuz duymuyor. Fakat genelde çok yavaş kapatıyor kendini. Bu da XP'nin yavaş kapanmasına neden oluyor. Hem de boşuna hafızadan yiyor. Bunu iptal etmek için, Administrative Tools'dan Servislere girin ve NVSvc isimli servisi durdurup başlangıç biçimini manual hale getirin. Bir daha sorun çıkarmayacaktır.

Network bağlantıları
Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken, XP öncelikle Scheduled Tasks'e (Zamanlanmış Görevler) bakar. Nedense bu bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açalım ve HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/ Explorer/RemoteComputer/ NameSpace yolunu bulalım. Buradan şu 'anahtarı' bulup silelim : {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF). Ve Windows XP'yi yeniden başlatın.
8. Boot Dosyalarıyla Açılışı Hızlandırın***
Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve değerini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.
9. Windows XP'yi Hızdan Uçurun***
Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size ilaç olacak bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\PriorityControl" anahtarına gidin, burada sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin ve değerini "1" yapın.
Her CD'de Autorun Olmasın İstiyorsanız
Bu özelliği tamamen kapatmak içinse Çalıştır menüsünde regedit yazmak suretiyle Kayıt Defteri Düzenleyicisini açarak sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\Services\Cdrom kaydını bulun. Burada yer alan Autorun değerini "0" yaptığınızda Windows CD'leri otomatik olarak çalıştırmayı durduracaktır. Otomatik çalıştırma fonksiyonunu geri almak için aynı işlemi Autorun değerini "1" haline getirerek tekrarlamanız yeterli. Her işlem sonrasında kayıt kütüğünü kaydetmeyi unutmayın.
Regeditte Yapılabilenler (Bulabildiklerim )
Windows Regedit
Registiry windowsun kayıtları tuttuğu bir programcıktır. Şimdi Başlat/Çalıştır/Regedit yazıp,kayıt düzenleyicisini açıyoruz. İncelemeye başlıyalım.

HKEY_CLASSES_ROOT : Bu dalda dosya türleri ve nesne bağlama hakkındaki bilgiler saklanır.
HKEY_CURRENT_USER : Hkey_users bölümünün o anki aktif kullanıcı için ayrılmış ve ayarlanmış olan değerlerine buradan erişebilirsiniz.
HKEY_LOCAL_MACHINE : Bilgisayarınızda kurulu olan bütün yazılım ve donanım bileşenlerinin bilgileri ve ayarları bu bölümde.
HKEY_USERS : Bilgisayarın kayıtlı kullanıcılarının özelleştirdiği ayarları .O anda bilgisayarı kullanan kullanıcının özel ayarları hkey_current_user bölümündedir.
HKEY_CURRENT_CONFİG : HKEY_LOCAL_MACHINE dalının o anda aktif kullanılmakta olan donanım ve yazılım ayarlarına gitmek için kullanılır.
HKEY_DYN_DATA : HKEY_LOCAL_MACHİNE dalında w98 in dinamik olarak değişebilen tak kullan ayarlarının ve değerlerinin gösterildiği bölüme gitmek için.

KISAYOL OKLARINI KALDIRMAK : Masaüstümüzdeki kısayolların yanında bulunan
küçük ve çirkin oklardan kurtulabiliriz. Bunun için kayıt düzenleyisinden( regedit ) HKEY_CLASSES_ROOT\inkfile anahtarında isShortcut anahtarını silin.
C:\ SABİT DİSKİ GÖRÜNMEZ YAPMAK : Bunun için gene kayıt düzenleyiciyi
açıyoruz. sırayla aşşadaki anahtarlara giriyoruz . HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion
\Policies\Explorer explorer anhtarına sağ tıklayıp ekle/ikili değer diyoruz.
isim olarak NoDrives , değer olarakta 04,00,00,00 veriyoruz .
Bilgisayarım a girdiğinizde c:\ olmıycak ..
D:\ SABİT DİSKİ GÖRÜNMEZ YAPMAK : Bunun için gene kayıt düzenleyiciyi açıyoruz.
sırayla aşşadaki anahtarlara giriyoruz . HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies
\Explorer explorer anhtarına sağ tıklayıp ekle/ikili değer diyoruz.
isim olarak NoDrives , değer olarakta 08,00,00,00 veriyoruz .
Bilgisayarım a girdiğinizde D:\ olmıycak ..
KISAYOL YAZISI ÇIKMASIN ! : Bir kısayol oluşturduğumuzda windows hemen
kısayol ismini başa koyar..Bunu engellemek için HKEY_CURRENT_USER
\Software\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\Explorer da link adlı kaydı
buluyoruz ve bunun değerini. 00,00,00,00 olarak değiştiriyoruz.. hepsi bu.
BİLGİSAYARIN TEK TIKLAMA İLE KAPANMASI : Masaüstünde sağ tıklıyoruz.yeni/
kısayol oluştur diyoruz. kısayolun komut satırı kısmına RUNDLL32.EXE user
,ExitWindows yazıyoruz ileri diyoruz.. masa üstümüze gelen kısa yola
tıkladığmızda windows hemen kapancaktır.
WİNDOWS AÇILIŞINI HIZLANDIRIN : Bunun için açılışta yüklenen gereksiz
programları kapatcaz.. ilk öne Başlat menusunden çalıştır diyoruz .Gelen kutuya
Msconfig yazıyoruz ve enterliyoruz. Yukardaki menulerden başlangıç
sekmesine geliyoruz. Artık yuklenen programları ayıklayabiliriz. Ör: winamp ..
getr..vs
ÇALIŞTIR LİSTESİNİ TEMİZLEMEK :Bilgisayarinizi birden fazla kii ile
paylasarak kullaniyorsaniz veya bilgisayarinizi sik sik kurcalayanlar
varsa, en son calistirdiginiz programlarin listesini gormelerini
istemeyebilirsiniz. Baslat menusunden Calistir komutunu calistirdiginizda
acilan diyalog kutusunda ise en son calistirdiginiz programlar pasa pasa
listelenir. Eger bu listeyi temizlemek ve kimsenin daha onceden
calistirdiginiz programlari gormemesini saglamak istiyorsaniz minik bir
REGISTRY ayari yapmaniz yeterlidir. Asagidaki adimlari takip edin.
1. Baslat menusunden Calistir komutunu calistirin. Ekrana gelecek olan
diyalog kutusuna REGEDIT yazip Enter tusuna basin. Registry editoru acilacaktir.
2. HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/
CurrentVersion
/Explorer/RunMRU bolumune gelin.
3. Sag taraftaki listede calistirmis oldugunuz programlar,
gittiginiz Web adresleri vs.. goruntulenecektir.
4. Varsayilan disindaki butun degerleri secili duruma getirin ve silin. Bilgisayari boot edin.
Hepsi bu kadar. Artik kimse sizin calistirmis oldugunuz programlarin listesini alamayacak
WİNDOWS 98 AÇILIŞ LOGOSUNU NASIL KALDIRIRSINIZ? :
Windows 98 açilis logosunun görünmesini istemiyorsaniz
(çünkü arka planda yüklenen sürücüleri kapatir) bunu yapmak
mümkün. C:\MSDOS.SYS dosyasini bulun. Üzerine sag
fare tusu ile tiklayin. Özellikler komutunu çalistirin. Öznitelikler
bölümünde Salt okunur seçeneginin isaretli oldugunu göreceksiniz.
Bu isareti kaldirarak MSDOS.SYS dosyasini üzerinde degisiklik yapilabilir hale getirin: Sonra, Windows 98'in Not Defteri ile MSDOS.SYS dosyasini açin, [Options] bölümünün altinda Logo=1 satiri varsa bunu Logo=0 olarak degistirin; bu satir yoksa Logo=0 satirini kendiniz ekleyin. Dosyayi kaydedin; tekrar salt okunur hale getirmek istiyorsaniz tekrar sag fare ile açilan menüden Özellikler komutunu çalistirin ve Salt Okunur seçenegini isaretleyin. Artik Windows 95 açilis logosu görünmeyecek
ve ilgili sürücüler yüklendikten sonra dogrudan Windows 98 arabirimi karsiniza gelecek.
DAHA AZ BEKLEMEK İÇİN:
Windows 98'in açilma hizini arttirmak için elinizde iyi bir seçenek var. Bu püf noktamizi uygulayarak "Windows 98 basliyor..." mesajindan sonra gelen 2 saniye arayi
kaldirabilirsiniz. Öncelikle C: klasörünü açin ve MSDOS.SYS dosyasini bulup "salt-okunur" özelligini kaldirin. Dosyayi Not Defteri ile açin [Options] bölümünde gidin ve BootDelay=0 satirini ekleyin. Bilgisayarinizi kapatip açtiginizda Windows'a 2 saniye erken gireceksiniz.
Programı silerek kaldırdığınız halde Denetim Masası Program Ekle/Kaldır
bölümünde
ismi gözüküyorsa:
HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion
/Uninstallbölümünden
istediğiniz
programı silin.
-----------------------------------------------------------------------------------
Kayıtlı Kullanıcı Adını Değiştirmek

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion
yolunu takip et.
Registered Owner
anahtarında yeni ismi düzenleyin.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
cr@ckman Tarih: 13.02.2005 15:20
NT/2000'in Service Pack'lerini önceden açmak
Windows NT, 2000
Windows NT ve 2000 için servis paketleri EXE dosyası formatında bulunuyor, bunlara tıkladığınızda önce açılıyorlar (extract). Ancak bu oldukça uzun süren zahmetli bir işlem, bunu her Windows açılısında yeniden yapmanız gerekir. Service Pack'i birçok NT/2000 bilgisayarında kurmak istiyorsanız, paketleri en iyisi açılmış bir halde CD'ye veya bir ağ sunucusuna kaydedin. Kurulum böylece belirgin bir şekilde daha hızlı gerçekleşecektir. Dosyaları açmak için EXE dosyasını "/x" parametresi ile birlikte çalıştırmanız yeterli.
Windows İşletim sisteminde bazı küçük değişiklikler yaparak kullanımını kolaylaştırabilirsiniz.
Ama Size anlatacaklarımızı yapmadan önce önemli bilgi ve dosyalarınızı mutlaka yedekleyin.
Sonra bilgisayarınızda kendi hatanızdan çıkacak sorunlardan ben mesul değilim. )
Peki nasıl yedekleme yapacağım diyorsanız,Baslat menüsünden çalıştır'ı seçin ve aç kutusuna scanregw yazın ve tamam i tıklayın.Bu windows sistem kayıtlarının yedeklemesini sağlar.


Windows XP Püf Noktaları
Windows XP hakkında aslında bilmediğimiz hala çok şey var. Bunların en çok işimize yarayabileceklerini bir yazıda derleyelim istedik ve beğeninize sunduk.
Windows NT zamanlarından beri bir Windows'u hiç bu kadar çok sevememiştim. Windows ME kadar eğlenceli, Windows NT kadar sağlam, Windows 2000 kadar fonksiyonel, yenilikçi ve hepsinden de daha hızlı. Sadece kaputunun altının güçlü olmasıyla değil, aynı zamanda dış görünüşü ve konforuyla da harika olan bir spor otomobil gibi sanki. Ama insana hiçbir şeyin yetmediği gibi XP de yetmiyor, illa orasını burasını kurcalayıp, onu daha güzel, daha kişisel hale getirmek bizim doğamızda var. Bir de her şeyi yapsın istersiniz. Bir program kurarsınız bir bakarsınız çalışmaz. Halbuki aynı program arkadaşınızın Windows 98'inde çalışmıyor muydu? Önceki emektar tarayıcınız baktınız ki XP tarafından gözardı edilmiş öylece oturuyor. Neden mi? Tabii ki beğenilmedi. Ya da eski bilgisayarınız o kadar ağır kaldı ki, eski Windows 98'iniz ne kadar hızlı çalışıyorsa yeni kurduğunuz XP o kadar yavaşladı.
Aklınız bu harika arabirimi ve fonksiyonelliği size daha hızlı sunabilecek donanımlarda kalmış, belli ki siz de gayet iyi biliyorsunuz ki, size daha fazla hafıza, daha hızlı bir sabit sürücü ve daha hızlı bir işlemci gerekiyor. Peki sürekli donanıma para yatırmak da neyin nesi?
Bunun suçlusu Microsoft mu? İyi bir işletim sistemi dizayn edememişler mi?
Windows XP çok şey mi istiyor?
Suç hiçbirinde. XP kullanmayı kafaya koyduğunuzda ya XP'ye uygun bir bilgisayarınız olmalı, ya da bilgisayarcının yolunu tutmalısınız. Yani mesela
Home Edition XP'yi mağazadan 100 dolar civarı bir rakama aldığınızda maliyetin daha fazla artacağını bilmelisiniz. Hem bilgisayarınıza daha güncel parçalar almalısınız, hem de XP ile çalışmayan parçalarınız çıkarsa yenilemelisiniz. Geri dönüş yok. Yeni bir şey alacaksanız mutlaka XP ile uyumlu olduğundan emin olun. Evet, XP size belli bir maliyet getirecektir, bu kesin. Fakat bir de şöyle düşünün: İstanbul-Ankara arasını uçakla uçmaya karar verdiyseniz bilet fiyatlarına bakıp da sinirlenmenize gerek yok. Pekala otobüsle de gidebilirsiniz. Tercih sizin.
Eski donanım sürücüleri
Eski donanımlarınızın XP sürücüleri yoksa ve XP otomatik olarak onları tanımıyorsa, Windows 2000 sürücülerini indirip deneyin.
Kurulum sırasında size uyarı mesajları verilse dahi devam etmek istediğinizi ısrarla belirtin. Herhalde 100'e yakın XP kurulumunda yüzlerce kez bunu yaptım ama herhangi bir sorun çıkmadı, yani XP çökmedi, ya da herhangi bir yan etki yaratmadı. Windows 2000 sürücülerinin XP üzerinde çalışma oranını yüzde 90 olarak belirlemek yanlış olmaz sanırım.
Administrator
Bazı programları kurmaya çalıştığınızda, oturumu kapayıp Administrator olarak sisteme girmenizi isterler. Bunun için oturumu kapatmanıza gerek yok. Klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak kurmak istediğiniz programın se-tup dosyasına farenin sağ tuşuyla tıklayın. Çıkan menüden 'Run As..' seçeneğini seçip daha sonra çıkan pencereden en sevdiğiniz kullanıcı olan Administrator'ı seçerek şifresini girin ve OK'i tıklayın. Bu olay aynı zamanda başlat menüsündeki programlar için de geçerli oluyor.
Hibernate
Hibernate özelliğini biliyorsunuzdur. Windows'u 'hibernate' edersiniz, bilgisayarınızı tekrar açtığınızda çok daha hızlı açılır ve de kaldığınız yerden devam edersiniz. Hani çok eski Commodore 64 kullanıcıları bilir: İCE-64 diye bi crack sistemi vardır, bu da ona benziyor. Hafızayı kaydet, sonra kaldığın yerden devam et. Ama bilgisayarınızı kapatırken bu özellik nedense menüde yoktur. Shift tuşuna basılı tuttuğunuzda hemen görünüverir. İlginç doğrusu. Microsoft bu olaya espritüyel açıdan bakıyor herhalde. En sevdiğiniz pastayı buzdolabının görünmeyen bir köşesine kaldıran anneniz gibi.
Program eklemek ve kaldırmak
Windows XP'yi kurdunuz. Size kurulurken birşey sorulmadı. Birçok program isteğiniz dışında kuruldu tabii ki. Sanki zorla MS Messenger kullanmak zorundasınız. Kullanmasanız da o kendiliğinden kullanılmaya çalışıyor zaten. Bunu anlamak çok güç. Zaten Outlook Express kullanıyorsunuz, açıyorsunuz Messenger da ordan çıkıveri-yor. Kaldıramıyorsunuz. Bunun gibi bazı programları Control Panel'den (Denetini Masası) kaldıramıyorsunuz. Neyse bunları halletmenin de bir çaresi var. XP'yi kurduğunuz sürücüden Windows dizinine girin. Oradan INF dizinindeki gizli dosyalardan biri olan SYSOC.1NF dosyasını Notepad ile açın. Orada şu şekilde bir dosya yapısı görürsünüz :
Yer kaplamasın diye bazılarını yazmadım. Bu satırlar arasından örneğin Messenger'a göz atalım:
-------------------------------------------------
[Version]
Signature = '$Windows NT$'
DriverVer=07/01 /2001,5.1.2600.0
[Components]
ims=imsinsnt.dll,OcEntry,ims.inf,,7
fp_extensions=fp40ext.dll,Front-
Page4Extensions,fp40ext.inf,,7
AutoUpdate=oc-
gen.dll,OcEntry,au.inf,hide,7
msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,m
smsgs.inf,hide,7
RootAutollpdate=oc-
gen.dll,OcEntry,rootau.inf,,7
lEAccess=ocgen.dll,OcEntry,ieac-
cess.inf,,7
Games=ocgen.dll,OcEntry,ga-
mes.inf,,7
Pinball=ocgen.dll,OcEntry,pin-
ball.inf,HIDE,7
MSWordPad=oc-
gen.dll,OcEntry,wordpad.inf,HI-
DE,7
ZoneGames=zoneoc.dll,ZoneSe-
tupProc,igames.inf,,7
----------------------------------------------------
buradaki 'hide' kelimesini kaldırırsak ve satırın msmsgs=msgrocm.dll,OcE:htry,ms msgs.inf,? şekline gelmesini sağlarsak, denetim masasından Add/Remove Programs ve Add/Remove Windows Components alındaki Messenger programını kaldırabiliriz (Ben de şimdi kaldırıyorum canlı olarak). Burada normalde işimize yaramayan ve bilgisayarımızda yer kaplayışlarıyla bile sinir yaratan diğer bileşenleri de aynı şekilde kaldırmak mümkün. Tabi bunların en başında MS Messenger'ın geldiği kesin.
Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak
Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları alperl, alper2, alper3,vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?
İnternet Explorer'da yazıtipi büyüklüğü
Çok rahat bir yaklaşım. Bazı web sitelerinde bir marifetmiş gibi yazıları o kadar küçük yaparlar ki, monitöre gözlerinizi sokmadan okuyamazsınız. Yazıtiplerinin büyüklüğünü de her defasında menülerden ayarlamak çok kullanışsızdır. Eğer tekerleği olan bir fareniz varsa, CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz zaman, hiçbir menüye girmeden, tekerleği hareket ettirin. Bunu diğer programlarda da deneyebilirsiniz. Örneğin şu an kullandığım OpenOffice'de bile bu özellik çalışıyor. Hatta olayı biraz şekillendirip herhangi bir resme çift tıklayıp açın. XP resmi kendi programıyla gösteriyor. Tekerleği hareket ettirin ve zoomin ve zoomout özelliğini rahat bir şekilde kullanın. Hoşunuza gidecek.
Kendi kendine kapanmayan bilgisayar
Eğer 'Kapan!' dediğinizde XP kapanıyorsa ama bilgisayarınız kendiliğinden elektriği kesip kapanmıyorsa, sakın suçluyu bilgisayar olarak tesbit etmeyin. Birçok insan buna sinir oluyordur eminini. Tekrar rahatlamak için Control Panel'den Power Options'a (Güç Özellikleri) girin, APM'yi aktif hale getirin. Artık sizin bilgisayarınız da XP'den aldığı komut doğrultusunda kapanacaktır.
Gruplaşma
Bir internet Explorer açarsınız, başlığını ekranın altında Taskbar'da (görev çubuğu) görürsünüz. Bir IE penceresi daha açarsınız, o da diğerinin yanına yerleşir. Bir IE penceresi daha açtığınızda ise grup haline gelirler. 3 pencerenin grup olması size az mı geldi ? Daha fazla başlığı aynı anda görmek mi istiyorsunuz? Bunun için Windows XP'de herhangi bir ayar yok. Regedit programıyla halletmemiz gerekiyor. Bulmamız gereken değerin yolu aynen şöyle: HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\ Explorer\Advanced bu yolu takip ettiğinizde değiştirmeniz gereken değer ise şöyle: TaskbarGroupSize'=dword: 00000003
Burada satırın sonundaki 3 rakamını kaç tane bağımsız pencere açmak istediğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Bu gerçekten çok faydalı oluyor. Büyük ekran bir monitörünüz varsa ve aynı anda 3'den fazla IE penceresi açıyorsanız, ki muhtemelen açıyorsunuzdur, daha ekranda bir sürü yer varken 3'den sonra IE pencerelerinin grup haline girmesi biraz mantıksız oluyor.