Artık her şey bitmiş gibidir. Bütün ümitler kesilmitir. Onun bu defa da son ve devamli isteği Ankara'ya dönmektir:
Ankara'ya gidelim, ne olacaksam orada olayım!...
Ama ne çare ki yerinden kımıldayacak halde değildir. Cumhuriyetin XV. yıldönümü günü yaklaşmıştır. Atatürk mutlaka Ankara'ya gitmek ister. Millete hitabesini hazırlamak düsüncesindedir. Hatta Ankara Belediyesi, 29 ekimde geçit resminin yapılacagı hipodromda başkanlık tribününe bir asansör yaptırır. Fakat çevresi artık bilir ki bu hazırlıklar faydasızdır. Tıpkı Alemdağı'nda hazırlanacak köşk gibi...
Nitekim Cumhuriyet bayramı günü o yatağın esiridir. Başvekil onun namına hazırladığı ve ona dinlettiği hitabeyi onun namına Ankara'da okur. Sarayda yattığı odanın pencereleri daima iniktir. Fakat bayram şenliklerinin gürültüleri bu odaya kadar ulaşır. Sarayın önünden geçen bir vapur dolusu gencinéYaşaé sesleri onu hem rahatsız eder, hem gözlerini yaşartır. Gece Üsküdar sahillerinde patlatılan havai fişeklerinden de tedirgindir. Halsizliği ise haddine varmıştır. Son nöbet defterinde 29 Ekim günü doktorların ona tayin ettikleri gıda reçetesi, biraz süt, biraz meyve suyu ve bir parça bamyadan ibarettir.
9 kasımda ikinci komaya girmiştir ve artık uyanmayacaktır. Koma karındaki suyun ikinci defa alınışından 8 saat sonra başlamıştır. Tam 36 saat sürer. Doktorların ve arkadaşlarının, başının ucunda çırpınmaktan ve ağlamaktan başka yapabilecekleri bir şey yoktur. Son komaya girmezden biraz önce Atatürk'ün son suali:
"
Saat kaç?"

demek olur...
10 Kasım Perşembe günü sabahı derin bir dalgınlık içinde hayata gözlerini yumar: Saat 9,05...
Atatürk ölmüştür...

Her insanın karşılaşacağı ölüm gerçeğinin son saniyeleri geldiğinde, o sırada yanında bulunanlardan Dr. Neşet Ömer bey “Dilinizi göreyim efendim. Lütfen dilinizi dışarıya doğru çıkartın” diye telaşlanırken, Atatürk, Dr. Neşet Ömer beye bakarak “VE ALEYKÜMÜSSELAM” diyerek gözlerini kapatmıştır. (Kılıç Ali’nin Anıları Sh 659. Hulusi TURGUT)

ÇOK ÖZLEDİK!!!...

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1079
favori
like
share
CiCeGiM Tarih: 20.11.2008 19:13
ruhun şad olsun...
copeland2626 Tarih: 14.11.2008 11:43
ÖZLEDİK
Nerqish Tarih: 14.11.2008 00:26
Atamiz egerki Turkiyenin simdiki halini gorse simdi kimlerin ellerinde oldugunu bir zamanlar canini ortaya koyup savastigi topraklarimizin pazarlik konusu oldugunu gorse ne kadar uzulurdu ama asla izin vermezdi.
Ruhun sad olsun keske bu zamanimizin Ataturku olsaydin ama bizler icin olmedin hala gonlumuzdesin mekanin cennet olsun.
FreddyKrueger Tarih: 13.11.2008 20:00
[COLOR="#c0ccf4"]Büyük DevrimCi, uLu Önder Atatürk...

$erefSizLere, SatıLıkLara, Fa$iSt we EmperyaLiSt Bütün GüçLere Raqmen Türkiye Cumhuriyeti SonSuza Kadar Var oLaCaktır...

Ruhun $ad oLSun...

Ve SeLam oLSun Bu üLke Için Can VerenLere...
SELVİN Tarih: 11.11.2008 15:19
okulda yapılan tören beni çok ağlattı bazı arkadaşlarımız O nun için 1 dk ya bile tahammül edemediler. ben onun için 1 dk yı değil 1 saati ve daha fazlasını veririm
DENİZEVİ Tarih: 11.11.2008 01:22

NaZ Tarih: 11.11.2008 00:19
ATAM ruhun şad olsun
kuber Tarih: 10.11.2008 23:07
Atatürk ülke içerisinde sık sık seyahat etmektedir. Gemlik ve Bursa gezileri esnasında Atatürk soğuk alır. Tedavi olmak ve dinlenmek üzereİstanbul'a geri döner. Ama, ne yazık ki hastalık ciddidir.10 Kasım 1938 tarihinde saat 9.05'te tüm çabalara rağmen çok sevdiği halkından ayrılmak zorunda kalır. Ama insanlarının gözünde ölümsüzlük kazanmıştır. Öldüğü andanitibaren, çok sevilen ismi ve hatırası, çok sevdiği halkının kalbindeyerini almıştır. O bir kumandan olarak birçok savaş kazanmış, bir liderolarak kitleleri etkilemiş, bir devlet adamı olarak başarılı bir yönetimsergilemiş ve nihayet bir devrimci olarak bir toplumun sosyal, kültürel,ekonomik, politik ve hukuki yapısını kökten değiştirmeyi başarmış; dünya tarihindeki en üstün şahsiyetlerden birisi olmuştur.Tarih onu Türk ulusunun en şerefli evlatları ve insanlığın en büyük liderleri arasında sayacaktır.

denizcan Tarih: 10.11.2008 21:54
atam sen rahat uyubekcisiyiz biz cumhuriyetin