Bağırtlak Kuşu

[URL=http://imageshack.us]

Alem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Ciconiiformes (Sibley)
Aile: Pteroclididae

Yurdumuz dışında; Kuzey Afrika, Kıbrıs, Kanarya adaları, İspanya’nın güneyi, Güneydoğu Rusya, İran ve Afganistan’da da bulunan bağırtlak, nesli azalan kuş türlerindendir. Bu sebeple yurdumuzla birlikte Dünyada da koruma altına alınan, avlanmasına sınırlı sayı ve zamanda izin verilen kuşlardandır.Bağırtlaklar, güvercin iriliğinde, kısa boyunlu, kısa ve tüylü bacaklı, kama biçiminde sivri ve uzun kuyruklu, bazı türleri sivri kanatlı kuşlardır. Parmakları kısa ve tüysüzdür. Arka parmak dumura uğramış, ayaktan biraz yukarda kısa bir mahmuz halini almıştır. Erkek ve dişi bağırtlakların görünümleri farklıdır.

Ergin erkeklerde başın tepesi, ense ve göğüs açık kül rengi, gerdan açık pas sarısı renktedir.Gerdanın altında siyah bir leke vardır. Sırtı ve kanat örtü tüyleri sarı gri renkte ve kanat üzerleri gri kahverengi lekelidir. Kol uçma tüylerinin üzeri gri sarı, el uçma tüylerinin üstü koyu gri, her ikisinin altları siyahtır. Kanat altı örtü tüyleri açık gridir. Göğüste siyah ince bir şerit vardır. Karın kısmı siyahtır. Kuyruk kısımları açık gri sarı, enine siyah renkte bantlıdır.Kuyruk altı tüyleri kirli beyaz renktedir. Dişileri aynı iriliktedir. Tepe ve göğüs kısmı soluk sarı kahverengi, üzeri boyuna koyu beneklidir. Sırt ve kanat üstü örtü tüyleri enine koyu şeritlidir. Yanakları kirli sarı, gerdanı beyazdır. Gerdanın altında siyah bir leke ve göğsünde ince siyah bir şerit vardır. Göğüs kirli krem sarısı; karın kısmı siyahtır. Boyu 34 cm.’dir.

Steplerde, yarı kurak ekili arazilerde, çöllerde yaşayan bağırtlaklar, gruplar halinde dolaşır ve hızlı uçarlar, uçuşları güvercini andırır. Kimi zaman su bulabilmek için 80 km. uçan bir kuş olduğu kayıtlarda yer alan bağırtlağın erkek olanı, göğsünün arka tarafında suyu teninde tutabilecek tüyler taşır. Kuş, bu tüylerde muhafaza ettiği suyu, daha sonra yuvadaki yavrularına götürür.Uçarken, su başında ve yemlenirken ötüşleri her zaman duyulur Biri nadir olmak üzere yurdumuzda üç türüne rastlanır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1320
favori
like
share