Bilgisayarınızı saldırıdan korumanın 10 'net' yolu

--------------------------------------------------------------------------------

Kullandığınız bilgisayar sistemlerinin virüslerden etkilenmemesi, saldırılardan korunması ve sık sık arıza çıkarmasını engellemenin yolu internette saklı


İnternette sörf yaparken veya bir programı çalıştırırken sistem çok yavaş çalışıyor, e - posta kutuma gelen yüzlerce spam (istenmeyen e - posta) artık çok oluyor, bilgisayarım son günlerde sık sık arıza vermeye başladı. Hemen hemen tüm bilgisayar kullanıcıları bu ve buna benzer pek çok cümle kurabilir, yaşadıkları sıkıntılara dair. Özellikle internette içeriğin zenginleşmesi ve sörf yapan sayısının artmasının ardından kullanıcıların bilgisayarlarında yaşadığı sorunlar da artmaya başladı. Ancak pek çok araştırmaya göre, bilgisayarda yaşanan sorunların çoğu kullanım hatasından veya gerekli programların sistemde yüklü olmamasından kaynaklanıyor. İşte size bilgisayar kullanımında sorunları en aza indirmenin ve sisteminizi saldırılardan korumanın 10 basit yolu.
Bilgisayarlara en çok zararı virüsler verir. En azından bir antivirüs programını bilgisayarına yüklemelisiniz. Norton Antivirüs ([URL]www.antivirus.com), TrendMicro PC - cilin ([URL]www.trendmicro.com), McAfee Virusscan ([URL]www.mcafee.com) gibi bilinen markaların yanı sıra, [URL]www.free-av.com adresinden de antivirüs programı yükleyebilirsiniz.
İnternette güvenli sörf yapmak ve ve başka kullanıcıların bilgisayarınıza sızmasını önlemek için firewall yükleyin. Bunun için de Norton ve McAfee'nin sistemleri kullanılabiliceği gibi, BlackICE PC Protection 3.5 veya Zone Alarm 4.0 kullanılabilir.
Haftalık olarak Microsoft'un yayımladığı yamaları kontrol ederek, yükleyin. [URL]http://v4.windowsupdate.microsoft.com/tr/default.asp adresi, yama yüklemek için kullanılabilir
İnternet için kullandığınız Explorer ve Netscape gibi tarayıcıların güvenlik ayarı bölümlerini yüksek öncelikli duruma getirin.
Bilgisayara program yüklerken, art arda gelen kutuları okumadan 'evet' tuşuna basmayın.
Sisteme sızacak casus programları önlemek için anti - casus yazılım yükleyin. [URL]www.lavasoft.com adresi kullanılabilir.
İnternet sitelerinin hızlı kullanım tuşlarının yer aldığı yazılımları bilgisayarınıza yüklemeyin.
Kullandığınız yazılım ve programların hangi şirket tarafından sertifika altına altına alındığını kontrol edin.
Online alışveriş yaparken, sitenin 128 SSL şifreleme teknolojisini desteklediğini kontrol edin. 128 SSL logosu olmayan siteden alışveriş yapmayın.
Size gelen e - posta'ların eklerini açarken uzantılarına dikkat edin. Tanımadığınız kimselerden gelen elektronik postaları, özellikle '.exe' uzantılı dosyaları açmayın. Arkadaşlarınıza, gelen bu e - postaları göndermeyin.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1425
favori
like
share
zeyd Tarih: 06.03.2007 15:46
sagol kardesım
dijital_h Tarih: 20.02.2007 10:01
mehmet068 Tarih: 21.12.2006 14:11
COK TSK EDERIM
MILGC30 Tarih: 26.11.2006 17:40
Paylaşımın için şükranlarımı sunarım.
kemjoe Tarih: 28.08.2005 19:55
bilgiler cok faydali olmus tesekkurler
Zeytinyagi Tarih: 16.04.2005 15:10
konuyu öz olarak açıklamışsın.teşekkürler dostum..hemen o programları kullanacağım..
Samsunlu55 Tarih: 13.04.2005 15:17
Teşekkürler kardeşim..Beynine sağlık
vanderdechen Tarih: 12.04.2005 07:59
teşekkürler arkadaşım paylaşımın için
loaded Tarih: 10.04.2005 20:24
verdiğin bilgiler için çok teşşekkürler dostum sağol