Türkiye'nin ilk kültür mağazacılığı yapan şirketi Megavizyon sektöre veda etti.
13.11.2008
Küresel mali kriz Türkiye’de reel sektörü vuruyor. Kapanan şirketlere her gün yeni birisi ekleniyor. Bu kötü tabloya son olarak sektörünün ilklerinden olan ve müzik, kitap, film gibi kültür ürünlerinin satışı yapan Taksim İstiklal caddesinin sembolü Megavizyon da eklendi. 1995 yılında kurulan Megavizyon Türkiye’de kültür yayıncılığı yapan ilk büyük perakende mağaza zinciri ünvanını taşıyordu. Ancak son yönetim toplantısında şirketin mali yapısındaki bozulma nedeniyle sektörden çekilme kararı alındı. Bu kararın ardından CD’den kitaba, DVD’den kasete, kültür ürünleri pazarlayan Megavizyon, yurt çapındaki 15’e yakın dev mağazasını bir ay içerisinde tamamen kapattı.
HABERTURK.COM'a konuşan Megavizyon yetkilileri de,* "Camlara yapıştırılan tadilat nedeni ile kapalıdır" ibarelerinin aksine mağazaların kapatma olayını doğruladı. Ancak şu aşamada daha fazla bilgi vermek istemediklerini ifade ettiler.
FİKİR BABASI METE SAYICI
MEGAVİZYON, Türkiye'nin az sayıdaki kültür mağaza zincirlerinden biriydi. 10 mağazası bulunan Megavizyon'un ortakları Mete Sayıcı ile Emir ve Eren Nil kardeşler. Kurulduğunda Net Holding'in de yüzde 37 hissesi vardı. Zaman içerisinde Net Grubu ortaklıktan çekildi.
ÜLKER CAFE CROWN İLE ORTAKLIĞI GÜNDEME GELMİŞTİ
Öte yandan Megavizyon'un son aylarda Ülker'in zincir mağazalarından olan Cafe Crown ile işbirliği görüşmeleri yaptığı biliniyordu. Ancak edinilen son bilgilere göre bu noktada henüz bir anlaşma sağlanamamış. Önemli noktalardaki Megavizyon mağazalarının bir bölümü Cafe Crown konseptine geçirilmesi bir kısmının da yine kültür yayıncılığı yapması planlanıyordu.
YAYINCILIK SEKTÖRÜ DARALIYOR
Çok değil sadece bundan 5 sene önce İstiklal’de 21 kitapevi bulunuyordu. Çoğu kendine has tarz ve karakteri ile müşterilerine hizmet veriyordu. Ancak son dönemde yayıncılık sektörünün içinde bulunduğu zor duruma küresel mali kriz ve yüksek kira ücretleri de eklenince kitapevleri de kapılarına bir bir kilit vurmaya başladı.
habertürk

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1191
favori
like
share