> > Bu zeki adama şapka çıkartılır ..
> > Türkiye'yi Güldüren Adam' ünlükomedyen Cem Yılmaz'ın İstiklal Marşı'ndan esinlenerek yazdığı bir şiir, şu sıralarda elden ele dolaşıyor. Cem Yılmaz, bu şiirinde Türkiye'nin sorunlarını da ele alarak ülkemiz gerçekleri hakkında inanılmaz tespitler yapmış! İşte Cem Yılmaz'ın Türkiye'nin durumuna mizahi ve bir o kadar da entelektüel bakış açısıyla yazmış olduğu şiir:

> > İSTİKBAL MARŞI

> > Bakma, dönmez şafak vakti yurttan kaçan o alçak!
> > Dönmeyip Amerika'da, arlanmaksızın yaşayacak!.
> > O benim milletimin hırsızıdır, yurdu soyacak,
> > Hortumladıkları benimdir, milletimindir ancak!


> > Çalma, kurban olayım hepsini ey hırslı çakal!
> > Gariban halkıma da bir pul bırakacak kadar al!
> > Olmaz sana götürdüğün paralar sonra helal,
> > Hakkını vermezsen burdaki ortaklarının behemehal!

> > Ben ezelden beri aç yaşadım,aç yaşarım!
> > Hangi hükümet beni kurtaracakmış,şaşarım!
> > Kurumuş musluk gibiyim, ne akar ne taşarım!
> > Yırtsam da bir tarafımı, hiç görülmez başarım!

> > Mali krizler, yoluna örmüşse çelikten bir duvar,
> > Benim .ceğiz, .cağız diyen bir hükümetim var!
> > Bağırsın korkma, nasıl işimize burnunu sokar?
> > 'Avrupa Birliği' denen tekdişi kalmış canavar!

> > Arkadaş, Meclis'e namusuyla çalışanları uğratma sakın!

> > İşe aldıracakların, olsun hep sana yakın!
> > Gelecektir, cezanı vereceği günler Hakkın,
> > Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın!

> > Yaktığın yerleri 'orman' diyerek geçme, tanı!
> > Çalışanı işten at, doldur kadroya yatanı!
> > Gözleri açık yatır seni kurtaran atanı,
> > Satılmadik o kaldı, durma satıver şu vatanı!

> > Se rmaye mutlu olsun, olsa da çevre feda!
> > Semizlettin Apo'yu, mezarında dönsün Şüheda!
> > Uydurma kanunlarla Meclis'ten getirin seda!
> > On bin Yıllık tarihe, yurdum ederken veda!

> > Cümlenizin bu yurdu yok etmek mi emeli?
> > Yediginiz herzelere başka ne demeli!
> > Oyuverin altını iyice sallansın temeli,
> > Yurdumun ki, sonunda vatandaş kükremeli!

> > O zaman durur belki gözümden akan yaşım,
> > O zaman doğrulur belim, yukarı kalkar başım,
> > O zaman boşa gitmez yıllarsüren uğraşım!
> > HESABINI VERİP TE GİTTİĞİNİZ GÜN KARDAŞIM,

> > Dalgalanın dolar gibi sizde şimdi ey suçlular!
> > Olsun artık soyguncuya vurulacak bir yular,
> > Ebediyen, öyle yok hesapsız bir iktidar!
> > Hakkıdır 'garip yaşamış vatandaş'ın da gülmek,
> > Hakkıdır ezilmiş milletimin, aydınlık bir İstikbal!

> > Cem YILMAZ

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 862
favori
like
share
Fiyakalı Tarih: 14.11.2008 23:48
yasal işlem hakkında bi bigim yokk ...

ama şiirin sözleri memleketimizin şu an ki durumunu anlatıyor bana göre ama tabi ki bu formatta yazılması yanlıştr
Turania Tarih: 14.11.2008 23:06
bu acıkca serefsızlık !!!:81:
pekı bu adamın hakkında yasal ıslem baslatılmadımı???:20:
Fiyakalı sıkıntı etme :5:
mihmandar Tarih: 14.11.2008 22:24
fiyakalı, zaten paylaşmak için açtığını biliyoruz

sıkıntı yok üç aşağı beş yukarı birbirimizi tanıyoruz .
Fiyakalı Tarih: 14.11.2008 20:39
arkadaşlar bende zaten tartışmak için konuyu açtım...

bu şiir internette heryerde dolaşıyor benim yazdığım bir şiir değil yaniii...

bende nette rastladım ve burada paylaşmak istedim Yanlış anlaşılmasın....
TÜRKOĞLU Tarih: 14.11.2008 20:16
Kayseri Emniyet Müdürlüğü, bir dershanenin ÖSS deneme sınavında öğrencilerine sorduğu bir soru hakkında, ''İstiklal Marşı'nın alenen aşağılandığı'' gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Dershanenin İstanbul'daki genel merkezinde ''ÖSS'ye Hazırlık-4'' adıyla deneme sınavı kitapçıkları hazırlandı. Kitapçıkların edebiyat soruları bölümünde, ''Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme/Sermayeye satılık her santimi, her gramı/Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı/Kim çok verirse ona sat bu vatanı'' dörtlüğü verilerek, bu dörtlüğün hangi şiir türüne örnek olduğu sorusu yer aldı.

A kitapçığına 4. soru, B kitapçığına ise 14. soru olarak giren dörtlüğün cevap şıkları ise satirik, dramatik, pastoral, epik ve lirik olarak belirtildi.

Genel merkez tarafından tüm şubelere gönderilen soru kitapçığı, dershanenin Kayseri'deki iki şubesinde 24 ve 26 Şubat'ta yapılan deneme sınavlarında öğrencilere dağıtıldı. Bir öğrencinin sorudaki dörtlüğün içeriğinin kabul edilemeyeceğini belirtmesi üzerine, olay dershane yetkililerine iletildi. Daha sonra bir grubun olaya tepki göstermek için eylem hazırlığında olduğu bilgisine ulaşan polis, dershane civarında önlem alarak konuyu araştırdı.

-SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU-

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Başsavcılığı'na, TCK'nın 300. maddesinin 2. fıkrasında yer alan ''İstiklal Marşı'nı alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır'' maddesine dayanarak suç duyurusunda bulundu.

İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konu hakkında inceleme yaptıklarını ve sorunun yer aldığı kitapçığın öğrencilere deneme sınavı olarak dağıtıldığını belirlediklerini söyledi.

Soru kitapçığının İstanbul merkez tarafından yurt genelinde tüm şubelere dağıtıldığının anlaşıldığını belirten Özdemir, şöyle konuştu:

''Araştırmalarımızda, kaynağı belli olmayan 'İkinci İstiklal Marşı' adı altında yazılmış şiire ulaştık. Bunun, internet sitelerinde de yer aldığını gördük. 'Mehmet Hortum Ersoyan' imzası bulunan ve İstiklal Marşımızın dörtlüklerini çağrıştıran ifadelerle yazılmış şiirin 6. dörtlüğü de soru kitapçığına girmiş. Kabul edilemeyecek bir durum. Konuyu yargıya intikal ettirdik.''

-''HALKIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUZ''-

Sözkonusu dershanenin kurucu genel müdürü Mustafa Elmasdere ise olayı çok ciddi bir hata ve kesinlikle olmaması gereken bir durum olarak değerlendirdi. Elmasdere, soru kitapçığının İstanbul'dan geldiğini, incelenmesi için öğretmenlere dağıtıldığını, ancak yoğunluktan dolayı gerekli hassasiyetin gösterilemediğinin ortaya çıktığını ifade etti. İstanbul'daki öğretmenlerin 3 bine yakın soru hazırladığını ve sorunun amacına uygun bir örnek olduğu için dörtlüğü kullandıklarına inandığını belirten Elmasdere, şöyle devam etti:
''Böyle bir olaydan dolayı son derece üzüntülüyüz. Kurum olarak, farkında olmadan aracı olmak bizi çok üzdü. Asla tasvip edeceğimiz bir durum değil. İstiklal Marşı'nı, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni, Atatürk'ün resmini baş köşelerde taşıdığımız dershanemizde, böyle bir
olayın olması bizi çok yıprattı. Halkımızdan özür diliyoruz. Düzeltilmesi için elimizden geleni yapacağız.''

Elmasdere, dörtlüğün yer aldığı şiirin kaynağını bulabilmek için araştırma yaptıklarını ve bir kişinin, mevcut siyasi duruma tepki amacıyla yazdığı bilgisine ulaştıklarını bildirdi. Genel merkezin de olaydan büyük üzüntü duyduğunu ve soruşturma başlattığını belirten Elmasdere, soruyu hazırlayan öğretmenlerin çok ciddi şekilde uyarıldığını bildiğini kaydetti.


--------------------------------------------------------------------------------

Uğur Dershanesi'ne göre yanlış yok


Uğur Dershaneleri, Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nce ''İstiklal Marşı'nın alenen aşağılandığı'' gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu ÖSS deneme sınavı sorusunda, ''teknik ve hukuki açıdan bir herhangi yanlışlık bulunmadığını'' savundu.

Uğur Dershaneleri Genel Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada, ''24-26 Şubat 2006 tarihlerinde Kayseri'de gerçekleştirilen ÖSS deneme sınavında satirik şiire örnek olan verilen sorunun kamuoyuna bu şekilde yansımasından üzüntü duyulduğu'' kaydedildi.

''Lise 3-4. ÖSS Deneme Sınavı A kitapçığının Edebiyat-Sosyal Bilimler bölümündeki 4. sorusunun bir 'satirik şiir' örneği olduğu'' dile getirilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''Satir'in sözlük anlamı yergi ile ilgili, yergi niteliğinde olandır. Satirik şiirde şair, çoğu kez 'tariz' sanatına başvurur. Tariz'in sözlük anlamı kapalı bir biçimde, dolaylı olarak söz söyleme sanatıdır. Deneme sınavında söz konusu soruda kullanılan dörtlükte tariz sanatına başvurulmuştur. Bu soru, satirik şiir ayrıntısını ölçmek amacıyla sorulmuş ve soru yoluyla İstiklal Marşımızın ruhuna sahip çıkılması gerektiği mesajı verilmiştir. İstiklal Marşımızın dizeleri kullanılarak üzerinde yaşadığımız topraklar için ödenen bedeller hatırlatılmış ve vatanımıza sahip çıkılması gerektiği mesajı verilmiştir.

Soruda teknik ve hukuki açıdan herhangi bir yanlışlık yoktur. Dörtlük satirik şiiri gösteren iyi bir örnek olduğu için soru kitapçığında yer almıştır. Herhangi bir art niyet taşıması söz konusu değildir.''

Açıklamada, ''Uğur Dershaneleri'nin 38 yıldır, Türkiye çapında 100 şubesiyle Türk gençliğinin eğitimine katkıda bulunduğu, çağdaş eğitim ve öğretim esasları doğrultusunda hazırladığı programlarıyla yarının gençlerini üniversiteye hazırladığı'' ifade edildi.

AA


benzer olay
ADALI Tarih: 14.11.2008 19:52
San'at adına yapılmış olması hiç bir şey değiştirmez.Adminimin gerekli duyarlığı göstereceğini umuyorum zaten
NaZ Tarih: 14.11.2008 19:38

> > Bakma, dönmez şafak vakti yurttan kaçan o alçak!
> > Dönmeyip Amerika'da, arlanmaksızın yaşayacak!.
> > O benim milletimin hırsızıdır, yurdu soyacak,Aslinda sözler yanlis degil, ama istiklal marsimiza benzetilmesi hos degil
TÜRKOĞLU Tarih: 14.11.2008 19:13
saygısızlık ...
O marş geyik konusu olsun diye yapılmadı.
mihmandar Tarih: 14.11.2008 19:05
bence de hiç hoş olmamış bir iki satırdan sonra okumadım bile,

DOKUNULMAZ VE KUTSALLARIMIZA KİMSE DOKUNMASIN,

komedyense işine baksın haddini bilsin, zaten saçmalamaya ve işin kolayına kaçmaya başladı, pek sevmesemde Zekeriya beyazdan çalıntı şaşı gözlü reklamına da gıcıktım

lafın yeri gelmişken; kimsenin Allahın yarattığı fiziksel kusurları ile dalga geçmesine göz yummam yanımda yapılırsa hemen müdahale ederim, bu yüzden cem yılmaza gıcık oluyorum dengesiz olmaya başladı...