Apple Safari 3.2/ Safari 4 Developer Preview for Windows | 19 MB - OfficalTR: Yeni Safari 4 yolda ve test sürümü yayımlandı bile. Apple, Microsoft'un Explorer'ı ve Mozilla'nın Firefox'u ile rekabet edecek kendi web tarayıcısı Windows için Safari'yi yıllar önce çıkarmıştı. Apple şirketinin Başkanı Steve Jobs, hedeflerinin büyük olduğunu ve Safari'nin pazarın yüzde 4,9'unu ele geçirmesini amaçladıklarını belirterek, Safari'nin Windows'un en hızlı tarayıcısı ve İnternet Explorer'dan iki kat hızlı olduğunu söyledi.

Mac'ler ve Windows işletim sistemleri için aşırı popüler olan iTunes'un başarısını Safari için tekrarlamak isteyen Apple'ın Windows XP, Vista ve OSX işletim sistemi ile çalışan Apple Mac'ler için çıkardığı yeni web tarayıcısını Apple'ın web sitesinden indirmek mümkün.

300 kadar yeni özelliği bulunduğu belirtilen web tarayıcısı Safari, masaüstü için Stacks adı verilen yeni bir organizasyon sistemine ve müzik tutkunlarının iTunes'da albüm kapaklarına göz atabilmeleri gibi kullanıcıların imleçlerini dosya ve uygulamaların üzerine getirerek, o dosyanın ve uygulamanın özelliklerine göz atabilmesine olarak sağlayan yeni bir dosya sistemine sahip bulunuyor.

Yeni tarayıcı ayrıca kullanıcıların film, fotoğraf, belgeler gibi dosyaları bağlantılı uygulamayı açmadan ön izleme yapabilmelerini sağlayan Quick Look adlı bir özellik sunuyor. Bu özellik sayesinde kullanıcı bir film dosyasına QuickTime programını çalıştırmadan ön izleme yapabilecek.EN: Experience the web, Apple Style, with Safari - the fastest, easiest to use web browser in the world. With its simple, elegant interface, Safari gets out of your way and lets you enjoy the web - up to 2 times faster than Internet Explorer.
Safari is a web browser developed by Apple Inc. and included in Mac OS X. It was first released as a public beta on January 7, 2003, and a final version was included as the default browser in Mac OS X v10.3. A beta version for Windows was released for the first time on June 11, 2007. Safari also runs on Wine, although the graphics do not display properly.

Safari has a bookmark management scheme that functions like the iTunes jukebox software, integrates Apple's QuickTime multimedia technology, and features a tabbed-browsing interface. A Google search box is a standard component of the Safari interface, as are software services that automatically fill out web forms, manage passwords via Keychain and spell check entries into web page text fields. The browser also includes an integrated pop-up ad blocker. An associated software from Apple is the Web Inspector - a DOM Inspector-like utility that lets users and developers browse the Document Object Model of a web page.

Since the release of Safari, its browser usage share has been climbing. For the month of May 2007, thecounter.com shows that Safari has a usage share of 2.86%; NetApplications.com reports that Safari has a usage share of 4.59% as of April 2007, an increase of 1.33 percentage points since May 2006.

12 reasons you'll love Safari:
• Blazing performance.
Safari is the fastest web browser on any platform.
• Elegant user interface.
Safari’s clean look lets you focus on the web — not your browser.
• Easy bookmarks.
Organize your bookmarks just like you organize music in iTunes.
• Pop-up blocking.
Say goodbye to annoying pop-up ads and pop-under windows.
• Inline Find.
Search any text on any website with the integrated Find banner.
• Tabbed browsing.
Open and switch between multiple web pages in a single window.
• SnapBack.
Instantly snap back to search results or the top level of a websit
• Forms AutoFill.
Let Safari complete online forms for you, automatically and securely.
• Built-in RSS.
RSS tells you when new content is added to your favorite sites.
• Resizable text fields.
Resize text fields on any website: Just grab the corner and drag.
• Private Browsing
Keep your online activities private with a single click.
• Security
Apple engineers designed Safari to be secure from day one.


DOWNLOAD19 MB - RS


Apple Safari 3.2


Plug-ins for Safari on Windows

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 381
favori
like
share