Ekoloji Kolektifi tarafından düzenlenen, ekolojiyi sinema sanatı ile buluşturmayı ve farkındalık yaratmayı hedefleyen "SİNekoloji Film Festivali", yarın Bursa'da başlayacak.Ekolojik Yaşam Derneği, Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği, Nilüfer Yerel Gündem 21 ve Belgesel Sinemacılar Birliğinin desteğiyle düzenlenen festival, doğa ve sanatseverlerle Bursa Barosu Lokalinde buluşacak.

Festival kapsamında gösterilecek filmler, "Ekolojinin tehdit ve yok oluş sürecindeki çırpınışını, ekolojik tahribatın ülkesel ya da küresel boyutta hangi aktör ya da argümanlarla yürütüldüğünü" sinema perdesine yansıtıyor.

Festivalde, yarın "Tehdit", "Pavlov'un Köpekleri", "Çernobil: Görünmez Hırsız", "Radyofobi" ve "Karga"; 15 Kasım Cumartesi günü de "Boktan", "Akkuyu", "Umut İklimi", "Gıdanın Geleceği" ve "Solyent Yeşili" adlı filmler izlenebilecek.

"Çöplük" isimli fotoğraf sergisi

Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra bir de fotoğraf sergisi açılacak. 1950'li yıllarda "nükleer savaş" tehdidine karşı nasıl bir refleks ve korku ile hazırlık yapıldığını anlatan fotoğraflar, bir çöplükten bulunduğu için sergi "Çöplük" adını taşıyor.

Nükleer saldırıdan korunmak için oluşturulmuş bir ürün kataloğundan derlenerek hazırlanmış fotoğraf sergisi, nükleer santrallerin ve silahların sadece beden bütünlüğümüzü değil, aynı zamanda bir toplumun ruh sağlığını da nasıl etkilediğinin en çıplak karelerini oluşturuyor.

Bu arada, festivaldeki film gösterimlerinin ücretsiz olduğu bildirildi.

Mersin ve Adana'dan sonra Bursa'da düzenlenen festival, 21-22 Kasım tarihlerinde de Ankara'da doğa ve sanatseverlerle buluşacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 334
favori
like
share