The Time Traveler's Wife (2008)


Vizyon Tarihi: 6 Şubat 2009

Oyuncular: Rachel McAdams,Eric Bana,Ron Livingston,Jane McLean
Arliss Howard,Brooklynn Proulx,Alex Ferris,Michelle Nolden,Deborah Lynn

Yönetmen: Robert Schwentke

Senaryo: Bruce Joel Rubin, Audrey Niffenegger

Müzik: Mychael Danna

Görüntü Yönetmeni: Florian Ballhaus

Tür: Dram, Romantik

Yapım: ABD 2008 (Renkli)

Dil: İngilizce

Dağıtıcı Firmalar: UIP, Fida Film


“Beni yeniden gördüğün zaman lütfen seni daha önce hiç görmemiş olduğumu hatırla. Sana bir yabancıymışsın gibi davranırsam sakın şaşırma; çünkü benim için yepyeni biri olacaksın.”

Bu satırlar, Amerikalı yazar Audrey Niffenegger’ın‘Zaman Yolcusunun Karısı’ndan. Bir aşk hikayesi bu. Kitabın kütüphaneci -ve punkçı- kahramanı Henry çıkıyor karşımıza önce. 40 yaşında. Nabokov’un Lolita’sındaki gibi, 6 yaşındaki Clare’le tanışıyor. Bilmiyor ama Clare onun karısı. Gelin görün ki henüz evli değiller. Yıllar sonra, Clare 20 yaşına geldiğinde evlenecekler. O zaman da kendisi 30 yaşında olacak.

Çok karışık, farkındayım. Üstelik bu daha sadece başı. Karışıklığın sebebi Henry’nin ‘kronik yer değiştirme bozukluğu’ndan mustarip oluşu. Henry istemsizce zaman içinde yer değiştiriyor. Haliyle, geçmişe gittiğinde zaten henüz gelmemiş olan ‘geleceği’ unutmuş oluyor. Önlenemez biçimde, birdenbire. Epilepsi krizinin gelişi gibi.

Kendini hep başka yerlerde ve zamanlarda bulan adamla ve onu hep bekleyen karısının hikayesi trajik. Clare bir bakıma ipliğini eğirerek ufka bakıp kocası Odysseus’u bekleyen Penelope gibi. Beklediği hiç gelmeyebilir de.

Zaman Yolcusunun Karısı, sabır ve özveriyle var edilen bir aşkın hikâyesi. Yazar, insanoğlunun geçmişine sığınma ihtiyacıyla, geçmişinden kaçma çabası arasındaki paradoksu ve aslında her insanın geçmişine yaptığı ziyaretlerle gelecek umutları arasına sıkışmış zaman yolcuları olduğunu düşündürüyor okura. Satır aralarında ise; zamanın uçuculuğu vurgulanırken, geçmişten ve gelecekten vazgeçip günü yaşamanın değeri hatırlatılıyor.


Romantizm ve bilimkurgunun iç içe olduğu, konusuyla ve kurgusuyla özgün ve etkileyici bir kitap...


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 424
favori
like
share