[URL=http://imageshack.us]

[COLOR="darkred"]Adı : Ragıp Savaş
[COLOR="darkred"]Doğum Tarihi ve Yeri: 24 Ekim 1966 / Kocaeli
[COLOR="darkred"]Eğitimi : Akademi

1972-1977 yıllarında İsmet İnönü İlkokulu’nda okudu. 1977-1980 yıllarında Merkez Ortaokulu’na gitti. 1980-1983’de İzmit Lisesi’nde öğrenim gördü ve İzmit Lisesi’nden mezun oldu. 1983 yılında İzmit’te amatör olarak sürdürdüğü voleybol hayatını, Eczacıbaşı Spor Kulübü’ne transfer olarak profesyonel olarak sürdürmeye başladı. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1990 yılında yüksek dereceyle mezun oldu ve aynı yıl kurulan Türkiye’nin 3. Ödenekli Tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda profesyonel sanat yaşamına başladı ve genç yaşta bu tiyatronun kurucularından biri olma şansına sahip oldu.

Sanatçının ilk oyunu 1990 yılında Aziz Nesin’in yazdığı Ahmet Gülhan’ın yönettiği “Demokrasi Gemisi”dir. Aynı sezon Nazım Hikmet’in yazıp Kenan Işık’ın yönettiği “İvan İvanoviç Var mıydı yok muydu?” adlı oyunda başrol alarak Petrof’u oynamış ve oyun Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde 5 ödüle layık görülmüştür.

Ragıp Savaş, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda birçok tiyatro oyunu ve müzikalde rol almıştır. Dünyanın en önemli tiyatrolarından biri olan Gürcistan Rustaveli Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmeni ve dünya çapında üne ve başarıya sahip yönetmen Robert Sturua ile Sofoklers’in Antigonesi’nde Kreon rolünü oynamış ve oyun Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde birçok ödül almıştır.

Sanatçı aynı zamanda 1998-2002 yılları arasında Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda Genel Sanat Yönetmeni (Müşfik Kenter) Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

[URL=http://imageshack.us]
Ragıp Savaş ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu

2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları'nın genel sanat yönetmeni olarak görev yapan Ragıp Savaş 2007 yılında görevden istifa etmiştir.

2004 yılında sinema kariyerine “Neredesin Firuze” adlı filmle adım atmıştır. Özel televizyon kanallarında da çeşitli dizilerde rol almaktadır.

İzmit'te Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İzmit Sanat Merkezi'ni kurarak burda yetenekli gençlere oyunculuk eğitimi vermeyi hedefliyor. Usta tiyatrocular Müşfik Kenter, Can Gürzap, yönetmen Ezel Akay ve balet Tan Sağtürk'ün de eğitmenlik yaptığı İzmit Sanat Merkezi, Ragıp Savaş için yeni bir heyecan kaynağı. "Doğduğum kent İzmit'ten çok sanatçı çıktı. Biz de bunun devamını sağlayacağız" diyor.

[COLOR="darkred"]Rol Aldığı Filmler
2008 - Sen Harikasın
2007 - Kurtlar Vadisi Pusu : Fuat Tamer Tataroğlu
2006 - Gönül : Fernando
2004 - Zümrüt : Oğuz
2004 - Dişi Kuş
2000 - Yangın Ayşe : Yanık Ömer

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1545
favori
like
share