İsterseniz gelin öncelikle Pearl Buck'ın şu sözüne kulak verelim: "Bir evliliği mutlu bir evlilik yapan nedir? Bu, bütün kadın ve erkeklerin birbirlerine sordukları bir sorudur... Bence cevap, evli olan iki bireyin birbirlerinin en derin kişisel özlemlerini keşfederek, bunları doyurmalarında saklıdır." Bana göre de Pearl Buck bu düşüncesinde yerden göğe kadar haklıdır. Çiftler mutlu bir evliliğin temelini atıp o evliliğin yüksek katlarını çıkmak istiyorlarsa, şimdi yazacaklarımı dikkatlice okusunlar...

Şu gerçeği unutmayın ki, evli çiftlerin ilişkisi flört eden bekar çiftlerin ilişkisine asla benzemez. İki ilişkinin dinamikleri tamamen birbirinden farklıdır. Evli çiftlerin ilişkisi zamanla durağan bir yapı sergilerken, flört eden çiftlerin ilişkisi her zaman dinamik bir yapı arz eder. Bu yüzden de evliliğin durağan yapısını kırıp mutlu bir evlilik sürdürmek istiyorsanız, flört döneminizdeki gibi hareket etmeniz gerekiyor. Yani eşinizle bütünleşip birbirinizin üzerine eğilmeniz lazım. Ayrıca evlilik hayatı kim olduğunuzu keşfetmenizi ve kendinizi tanımanızı engellerse bu durum sizi mutlu bir evlilikten alıkoyar. Bunun için de hem kendinizi, hem de eşinizi her gün yeniden keşfedin. Eşinizi seven taraf olduğunuz gibi eşiniz tarafından da sevilen olun.

Birbirinize karşı kukla değil, kucaklayıcı olun. Ayrıca şuna da dikkat edin! Evliliklerde zamanla iki eş birbirini aşındırır. Bu yüzden de insan birinin nerede bittiğini ve diğerinin hangi noktada başladığını bilmez. Bunu bilmedikleri için de karı-koca çoğu zaman kişiliklerini değiş tokuş ederler. Sakın ha! Siz siz olun kendi kişiliğinize sahip çıkın. Zayıf kişilikli davranıp güçlü kişiliğe cesaret vermeyin. Kendiniz olun. Kişiliklerinizi değiştirmeyip birbirinizin kişisel ihtiyaçlarını giderin. Unutmayın ki, iki tarafın ihtiyaçlarının doyuma ulaşmadığı bir evlilik asla yürümez.


Sinan Akyüz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7041
favori
like
share
MeLaNkOLiK Tarih: 06.12.2008 23:49
teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 23.11.2008 17:21
iki tarafın ihtiyaçlarının doyuma ulaşmadığı bir evlilik asla yürümez.
Gerçekten çok dogru, saol sylar.