Hicretin 4.cü yilinda Amirogullarindan Cafer Oglu Malik Oglu Ebu Bera Medineye geldi ve Resulullahile görüşüp Ey Allahin Resulu Eğer Necid Halkina ashabından biır kısmını gönderirsen , umarim ki Islam olurlar dedi.

Resulu Ekrem, Necid bölgesi halkina güvenemeyip "Korkarim ki ashabıma bir kötülükte bulunurlar dedi. Ebu Bera Onlar,Necidè geldiklerinde benim emanim altina girmiş olur.Onlara kimse bir şey yapamaz diye teminat verdi.

Bunun üzerine Resul-ü Ekrem de Ebu Beranın kardeşi oğlu olan (Malik Oğlu Tufeyl oğlu Amirè bir mektup yazdırdı ve Necid halkına Kur an öğretmek için 70 Kuràn okuyucusunu gönderdi. Kilavuzlari Muttalip Süleymi idi.

Münzir bin Amr Kuràn okuyuculari ile Meune kuyusu denilen yere varip Resulü Ekremin mektubunu Amr bin Tufeyle gönderdi.

Lanetlenmiş olan Amr bin Tufeyl ise mektubu okumadan Haram bin Milhani öldürdü. Sonra Kuran okuyuculari olan kurra cemeati üzerine saldırmak için kendı kavmı olan Amır Oğullarını çağırdı. Onlar ise Biz Ebu Beranın verdiği sözü ayaklar altına atamayız diye çekindiler. Bunun üzerine Amr bin
Tufeyl Usayye, Ril ve Zekvan kabilelerini toplayıp Meune Kuyusuna gitti ve ansızın kurra topluluğu üzerine saldırarak hepsini şehid etti. Yalnız Neccar oğullarından Kab bin Zeyd i öldü sanarak şehidler arasında bırakmışlar oda bu durumu peygamber efendimiz (S.A.V) bildirmiştir.

Resulü Ekrem bu durumu haber alınca son derece üzüldü ve Bu hal ,Ebu Beranın işidir.Ben,bunu ancak onun ısrarı ile istemeyerek yapmıştım buyurdu.Ebu Bera da Peygamberimizin bu sözünü işittikten sonra çok üzülerek kederinden hastalanıp öldü. Fakat verdiği sözün bu şekilde ayaklar altına alınması ,arap adeti üzere kendi soyunda bir leke üzere kaldı.

Resulü Ekrem ise onlara beddua etti ve kısa bir süre sonra bu kabileler veba, humma ve kıtlık yüzünden telef oldular.

meune kuyusu, meune kuyusu hakkinda, meune kuyusu hakkinda bilgi, meune kuyusu nerede, meune kuyusu olayı, meune kuyusu yasanmis olay

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 371
favori
like
share