Zülkifl Aleyhisselâm

İsrâiloğullarına gönderilen peygamberlerden. Peygamberliği kesin olarak belli olmayıp, âlimlerin ekserisi peygamber olduğunu söylemişlerdir. Asıl adı Bişr olup, lakâbı Zülkifldır. Elyesâ aleyhisselâmdan sonra, kızmadan sabır göstererek dinin emir ve yasaklarını İsrâiloğullarına bildirmeyi üzerine aldığı, kefil olduğu için kefâlet sâhibi mânâsında Zülkifl denilmiştir.

Elyesâ aleyhisselâmın amcasının oğludur. İsrâiloğullarına Mûsâ aleyhisselâmın dininin emir ve yasaklarını tebliğ etmiştir. Allahü teâlânın İsrâiloğullarına gönderdiği peygamberlerden Elyesâ aleyhisselâmın eceli gelip vefâtı yaklaşınca Allahü teâlâ rûhunu kabz edeceğini vahiyle bildirdi ve "Mülkünü, İsrâiloğullarından gece sabaha kadar ibâdet eden, namaz kılan, gündüzleri oruç tutan ve insanlar arasında kızmadan hükm edecek birine ver.

" buyurdu. Bu peygamber kendisine verilen emri İsrâiloğullarına bildirdi. Aralarıda bir genç kalkıp: "Bu işe ben kefil olurum, üzerime alırım. " dedi. Peygamber o gence; "Bu kavmin içinde senden daha büyükleri var, sen otur. " dedi. Sonra ikinci defâ aynı teklifi yaptı o genç yine "Kefil olurum. " dedi. Üçünce defâ yine aynı teklif tekrarlanınca cevap veren tekrar o genç oldu.
Bunun üzerine Elyesâ aleyhisselâm, onun yerine halife bıraktı.

Bu genç Bişr di. Bu sebeple o gence Zülkifl lakâbı verildi. Bu genç aldığı görevi eksiksiz olarak yerine getirmek için çalışırken İblis (Şeytan) onu kıskandı ve bu görevi yaptırmamak için çeşitli hilelerde bulundu. Fakat bu genç şeytanın hilelerine aldanmadan aldığı vazifeyi eksiksiz yerine getirdi. Bu hâlinde dolayı Allahü teâlâya şükür etti. Allahü teâlâ Zülkifl aleyhisselâma peygamberlik vazifesi verdi. Zülkifl aleyhisselâm Mûsâ aleyhisselâmın dininin emir ve yasaklarını insanlara bildirdi. Tevrâtı okuyup hükümlerini yerine getirdi. Tebliğ vazifesini hakkıyla yerine getirdikten sonra Şam beldelerinden birinde vefât etti.

Kuran-ı Kerimin Enbiyâ sûresi: 85-86. âyet-i kerimelerinde, Sâd sûresi: 48. âyetinde Zülkifl aleyhisselâmla ilgili haberler verilmektedir.

hz.zülkifl aleyhisselâm, hz.zülkifl basindan gecen olaylar, hz.zülkifl biyografisi, hz.zülkifl hakkinda, hz.zülkifl hakkinda bilgi, hz.zülkifl hayati, hz.zülkifl yasami

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 356
favori
like
share