Hz. Musanın Hayatı
Kitabı: Tevrat

Yusuf un ölümünden sonra Mısırda Yahûdiler çoğalmaya başlayınca, yeni Firavun, Yusufun hizmetlerini unutup bundan endişelendi. ilerde ülkelerine yönelecek bir saldırıda düşmanla işbirliği yapmaları endişesiyle onlara eziyet etmeye başladı. Bu arada onların çoğalmalarını önlemek için, her doğan erkek çocuğun öldürülmesini emretti.
Musa, işte böyle bir zamanda doğdu ve dört büyük peygamberden ikincisi olarak tarihe geçti. Annesi onu, ancak üç ay gizleyebildi. Sonra onu bir sepete koyarak dereye bıraktı. Nilde yıkanmakta olan Firavunun kızı, onu buldu ve bir İbrânî çocuğu olduğunu anlayıp yanına aldı. Daha sonra "sulardan çekilmiş" anlamına gelen "Moşe" (Musa) adı verildi.

Musa, gençlik yıllarında Yahûdilerin yanına gider, onlarla sohbet edip şikâyetlerini dinlerdi. Yine bir gidişinde, Mısırlılardan birinin, bir Yahûdiyi dövdüğünü gördü. Yahudiyi koruyarak Mısırlıyı öldürdü. Olayın duyulması üzerine Musa, Midyana kaçtı. Orada Midyan kâhininin kızıyla hayıtını birleştirdi.

Bir gün kahinin sürüsünü otlatırken, Tanrının meleği ona göründü. Ve melek Allahla görüşmelisin diyerek Allahın sesini duydu: "... Ben, babanın Allahı, İbrahimin Allahı, İshâkın Allahı ve Yakubun Allahıyım. Ve Musa yüzünü örttü; çünkü Allaha bakmaya korkuyordu. Ve Rab dedi: Gerçekten Mısırda olan kavminin sıkıntısını gördüm... Onların feryâdını işittim; çünkü onların acılarını bilirim... Ve şimdi gel ve benim kavmimi, İsrailoğullarını Mısırdan çıkarmak için seni Firavuna göndereyim..."

Böylece Musa, Yahûdîleri Mısırdan çıkarmak üzere görevlendirilmiş oldu. Kardeşi Hârun da ona yardımcı olarak verildi. Bu görevi yerine getirmek üzere Musa Mısıra geri döndü. Kavmini Mısırdan çıkarıp Kenan diyarına götürmek istediğini, bunun Allahın emri olduğunu söyleyince Firavun, "Allah kimdir ki, ben ona itaat edeyim" diyerek onları saraydan kovdu. İkisi arasında mücâdele başladı. İş, mucize göstermeye kadar vardı. Firavun, bütün sihirbazlarnı topladı. Onlar da bütün hünerlerini ortaya koydular. Musanın asası kocaman bir yılan olup, onların bütün sihirlerini yuttu. Bütün bunlara rağmen Firavun, İsrailoğullarının Mısırdan çıkmalarına izin vermedi. Bunun üzerine Rab Yahve, "Mısırlılara belâ vereceğini, insandan hayvana kadar bütün ilk doğanları öldüreceğini" bildirdi. Allah, Musa aracılığıyla Mısır topraklarına "on felâket" verdi. Firavun, bu işlerin olduğunu görünce onların Mısırdan çıkmalarına izin verdi.

İsrail oğulları, Kızıldenize doğru yola çıktılar. Ancak Firavun, kararından pişman olarak onların peşlerine düştü. Kızıldenize ulaştıklarında Musa elini denize uzattı, sular yarıldı, İsrail oğulları geçti. Sonra Musa tekrar elini uzattı,sular eski halini aldı ve Firavun ile ordusu boğuldu.


hz.musa, hz.musa basindan gecen olaylar, hz.musa biyografisi, hz.musa hakkinda, hz.musa hakkinda bilgi, hz.musa hayati, hz.musa yasami

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 535
favori
like
share