Arslanhane Camii
Arslanhane (Ahi Şerafeddin) Camii


Samanpazarı' nda Atpazarı Yokuşu üzerinde bulunan Arslanhane diğer ismiyle Ahi Şerafettin Cami’si, 13. yüzyılda yapıldı. Ahiler Devri’ne ait cami o dönemde Ankara camileri arasında en büyük cami olma özelliğini taşıyordu.

Anadolu’ nun ahşap direkli camilerinin başarılı örneklerinden sayılan cami, Selçuklu Sultanı Giyaseddin 2. Mesud Keykavus zamanında, Ahi Hüsameddin ve Ahi Hasaneddin kardeşler tarafından 1290 yılında yaptırıldı.

ARSLAN HEYKELLERİ

Bahçesinde bulunan arslan heykellerinden dolayı Arslanhane ismini alan cami, Anadolu Selçuklu mimarisinin ahşap sütunlu, ahşap oymalı tavanlı cami örneklerinden birisidir. Cami tavanı 24 adet direk üzerine konulmuştur, ahşap direk başlıklarında ise Roma dönemine ait korinth üslubunda mermer sütun başlıklar bulunuyor. Arslanhane benzeri ahşap direkli camiler Türkiye’de 12 adettir. Caminin beş sahanı vardır. Bu sahanlar kuzeyden güneye çam ağacından yapılan ahşap direklerle bölünmüştür.

TARİHİ MİMBER

Doğu, batı ve kuzeyden Selçuklu tarzında oymalarla süslü üç kapı ile girilen camide Ankara camilerinin işçilik yönünden en güzel örneklerinden biri olan ceviz ağacından tarihi mimberi bulunuyor. Sultan Alaeddin Camisi’nde de buna benzer ceviz oymalı bir mimber bulunuyor. Kıble duvarı ortasında bulunan açık mavi mozaik çinili alçı mihrap 13. yüzyıl Selçuklu eseri olup Ankara camilerinin bu tür mihraplarında en güzel örneklerinden birini oluşturuyor. Tek şerefeli minaresi ise Selçuklu minarelerinin genel karakteristiğini yansıtıyor. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait cami 1992 yılında genel müdürlük tarafından kısmen restore edildi. Bin metrekare arsa alanı ve 750 metrekare iç alanı bulunan caminin kapasitesi bin kişilik. Isınma sistemi soba ile sağlanan camide bir imam bir de müezzin görev alıyor.

BAHÇESİNDE TÜRBE

Cami müştemilatında Ahi Şerafettin ismiyle bir türbe bulunuyor ve türbe içerisinde 17 mezar var. Kesme taştan bir platform üzerin kurulan türbenin duvarları eski kalıntılardan toplanmış çeşitli taşlardan yapıldı. Selçuklu türbelerinin esas karakteri olan dıştan külah ve içten kube, Ahi Şerafettin Türbesi’nde de bulunmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 704
favori
like
share