Ahi Elvan Camii
ankara Ahi Elvan Camii


Atpazarı, Samanpazarı ve Koyunpazarı Sokağı’nın birleştiği noktada bulunan Ahi Elvan Cami, Ahi Elvan Mehmet Bey tarafından 1382 yılında yaptırıldı. Selçuklu dönemine ait ahşap direkli cami örneklerinden birisidir. Camiye üç basamaklı bir merdivenle çıkılıyor. Tam dikdörtgen olmayan ibadet mekánı üç sıra halinde dörderli ahşap sütunla dört sahana ayrılıyor.

BİZANS VE ROMA TAŞLARI

Üç sıra halinde bulunan dörderli ahşap sütunların üzerlerine yöredeki Bizans ve Roma yapılarından toplanan Dor ve Korinth üslubunda sütun başlıkları yerleştirildi. Sütun başlıkların taşıdığı üst örtü çatı olup, kiremit örtülüdür. Taş temeller üzerine tuğla ve kerpiç duvarlarında ikişer sıra halinde altı pencere ve mihrap duvarında da yine iki sıra halinde dört penceresi bulunuyor. Doğu yönünde bulunan kapıdan girilen caminin giriş kapısı taş örgü ve bezemelerle süslenmiştir.

SÜSLEMEDE SELÇUKLU SANATI

Mihrap ve mimber Selçuklu süsleme sanatının örnekleri ile süslenmiştir. Mimberi Harputlu Mehmet Bin Beyazıt, kündekári üslubunda yaptırmıştır. Mimberin yan yüzlerinde çokgen ve yıldızlardan oluşan bir bezeme bulunuyor. Aynı şekilde pencere ve dolap kapakları da oyma tekniğinde yapılmış Selçuklu bezemesini yansıtıyor. 1967 yılında Vakıflar genel Müdürlüğü’nce yapılan onarımı sırasında bu pencere kapakları yerlerinden sökülerek atıldı. Rastlantı sonucu bulunan kapaklar İstanbul’da Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

ÜÇ BÜYÜK ONARIM GÖRDÜ

Ahi Yakup tarafından 1392 yılında, Çelebi Mehmet’in emri ile 1413 yılında büyük onarım gören Ahi Elvan Camisi, son olarak da 1970-1985 yılları arasında tamir edildi. Tek şerefeli bir minaresi olan cami 396 metrekaredir. Bir imam ve bir müezzinin görev aldığı caminin 528 kişilik kapasitesi var. Müştemilatında iki adet dükkanı bulunan cami soba ile ısıtılıyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 609
favori
like
share