Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre sigara tiryakisi annelerin hatta sadece gebeliğin başında sigara içenlerin çocukları diğerlerine göre yaklaşık üç kat fazla obez olma riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Yamanashi Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak hekimler tam bir bağlantı kuramasalar da bazıları tiryaki annelerin bebeklerinin plasentadayken yeterli beslenemediği teorisini ortaya attılar.

Profesör Zentaro Yamagata başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülen ve 1400 kadın ile çocuklarının 10 yaşına kadar izlendiği araştırmada gebeliğin ilk üç ayında hatta sadece en başında sigara içen annelerin çocukları sigara içmeyen annelerin çocuklarına oranla 29 kez daha fazla obezite riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Araştırmada ayrıca annesi hamilelik döneminde kahvaltı etme alışkanlığı olmayan bir çocuğun kilo sorunuyla karşılaşma riskinin de 24 kez fazla olduğu ortaya çıktı.
Prof Yamagata araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak "Sonuçlar gebelik sırasında hatta sadece en başında sigara içmenin çocukların sağlığı üzerinde yaşamlarının uzun bir dönemi boyunca etkileri olabileceğini gösteriyor" diye konuştu.

Araştırmacıların gebelik sırasında kötü beslenen çocukların doğumdan sonra gıda stoklayabileceği şeklinde bir spekülasyonda bulunabileceklerini belirten Yamagata "Ancak bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Önemli olan sigarayı bırakmak" dedi.

Prof Yamagata dünyada tütün kullanımı ile çocuk obezliği arasındaki bağı gösteren başka araştırmalar da bulunduğunu ancak ilk kez bir grup çocuğun doğumundan 10 yaşına kadar bu araştırmanın konusu olduğunu söyledi

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 366
favori
like
share