Abdullah Ahıskavi


Bugün Sovyetler Birliği sınırlan içinde kalan Ahıskanın köylerinden Orpalada doğdu. Çocukluğunda, devrinin ilim adamlarından olan babası Mehmed Efendi ile birlikte Şama gitti ve bir süre kaldıkları Salihhiyede ilk öğrenimine başladı. Daha sonra tekrar Ahıskaya döndüler. Babasının ölümünden sonra Karsa gelerek, İsmail b. Muhammed Ber-küşadiden fıkıh usulü ve hadis tah*sil etti. Kendisinden icazet aldığı bu hocası, ona Ziyaeddin lâkabını verdi.

Bir müddet sonra Erzuruma, oradan Diyarbakıra gitti ve burada Küçük Ahmedzade Ebubekir Efen-diden Sahih-i Buhari ile İbnü1-Ha-cibin Muhtasarın, Buzcuzade Ömer Efendiden de tefsir, aruz, hesap ve hendese ile usul-i irtifa okudu. Daha sonra hocası Buzcu*zade tarafından Mısıra gönderildi. Mısırda Şeyh Abdüsselam Erzin-caniden Sahih-i Buhari ve Düre-rü1-ahkâm gibi eserlerle hadis usu*lü ve kıraat okuyan Abdullah Ahıskavi 1761 yılında İstanbula gelip ders vermeye ve eserlerini yazmaya başladı. Beş yıl sonra İstanbuldan Bosnaya geçerek, iki yıl kadar orada kaldı. Daha sonra da hacca gitti, dönüşünde Ayasofya Medresesine müderris oldu. 1778de Bosna seyahati sırasında, yazmaya başladığı eseri Revamizül-avanı tamamladı. Vefatında Karacaahmet Mezarlığında Söğütlüçeşme ci*varına defnedildi.


abdullah ahıskavi, abdullah ahıskavi biyografisi, abdullah ahıskavi hakkinda, abdullah ahıskavi hakkinda bilgi, abdullah ahıskavi hayati, abdullah ahıskavi kimdir, abdullah ahıskavi yaptiklari seyler

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 395
favori
like
share