Trabzon Valisi Nuri Okutan, Toplumun Geleceği ile İlgili Hayalleri Olanların, Çocuklara Yönelmek Zorunda Olduğunu Söyledi.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, toplumun geleceği ile ilgili hayalleri olanların, çocuklara yönelmek zorunda olduğunu söyledi. Vali Okutan, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Avrupa Birliği (AB) ve UNICEF'in desteği ile yürütülen ve 12 ilde uygulanan 'Önce Çocuklar - Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modelleşmesi Projesi'nin Trabzon'daki ilk toplantısında yaptığı konuşmada, toplumun geleceğinde aile ve çocuğun eğitiminin önemine vurgu yaptı.


Vali Okutan, "Bugünün çocukları, yarının büyükleridir. Bir çocuğun kişilik gelişiminin yüzde 70'i 7 yaşına kadar şekillenmektedir. Bu safhada da ailenin önemi ortaya çıkıyor." dedi.
Çocuğun eğitiminde ailenin içinde bulunduğu şartların da çok önemli olduğuna işaret eden Okutan, "Çocuğun yetişeceği ailenin içinde bulunduğu şartlar, sokak ve çevrenin durumu çok önemli. İnsanların sosyal yaşantısının bir parçası olan sokak sahiplenilmez ise çocuklar için tehlikeli olmaya başlar. Bunun yanında internet çocuğun gelişimi için önemli bir fırsatken, sahip çıkılmadığı zaman en büyük tehlike haline gelebilir." diye konuştu.
Okutan, anne-babayı, çocukları eğitim çevresine çekmek için okul öncesi eğitime ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Sadrettin Gönültaş ise projenin amacının çocuk merkezli önleme, koruma ve izleme hizmetlerinin verilebilmesi için etkili ve eşgüdümlü çalışma mekanizmaları oluşturmak olduğunu belirtti.
Çocuğa hizmet götüren tüm kesimler arasında işbirliğinin oluşturulması ve mevcut hizmet mekanizmalarının güçlendirilmesi yönünde önemli bir adım atıldığını kaydeden Gönültaş, "Proje kapsamında yapılacak bilgilendirme toplantılarında; çocuğa hizmet götüren kurumların hizmetlerinin tanıtılması, hizmetlerde il düzeyinde etkili bir işbirliği için görüş oluşturulması, aile eğitimlerinin yaygınlaştırılması, çözüm önerileri geliştirilmesi ve ilgini tarafların bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir." diye konuştu.
Türkiye'deki 0-18 yaş arası nüfusun 25 milyon olduğunu dikkat çeken Gönültaş, bu durumun Türkiye için konunun önemini daha da arttırdığına ve kurumlar arası etkili bir işbirliğini zorunlu kıldığına vurgu yaptı.
PROJE HAKKINDA
Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde AB'nin mali, UNICEF'in ise teknik desteği ile yürütülen Önce Çocuklar - Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modelleşmesi Projesi, Trabzon, Adana, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mersin, Samsun ve Şanlıurfa illerinde uygulanacak.
Çocuk eğitimi ve hakları üzerine yürütülecek olan projenin ana hedefleri şunlar: "Çocuk Koruma Kanunu'nun uygulamasına yönelik kapasitenin geliştirilmesi, ebeveyn eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri, 81 ilde uygulanacak telafi eğitimleri ile okul çağına gelmiş ancak okula gidememiş 50 bin çocuğun eğitilmesi, 12 ilde Çocuk Hakları komitelerinin kurulması, il düzeyinde Çocuk Koruma Kanunu'nun daha iyi uygulanmasına yönelik koordinasyon mekanizması oluşturulması ve ulusal düzeyde ilgili kurumlar arasında veri izleme ve değerlendirme sisteminin kurulması."

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 979
favori
like
share
nis_2 Tarih: 15.06.2009 15:08
saoL