Kuran-ı Kerimin Özellikleri

Sözlükte okumak demek olan Kuran, "Allah tarafından Peygamberimize vahyedilen, Peygemberimizden itibaren de nesillerden nesillere tevâtüren nakledilmiş, mushaflarda yazılı bulunan ilâhÎ bir kitaptır." diye tarif edilmiştir.
bu tarife göre Kuran-ı Kerimin özellikleri şunlardır:

1)KURAN PEYGAMBERİMİZE VAHYEDİLMİŞTİR
Kuran-ı Kerim Allah tarafından Cebrail adındaki melek aracılığıyla Peygamberimize arapça olarak indirilmiş bir kitaptır.

2)TEVÂTÜR YOLUYLA NAKLEDİLMİŞ
Tevâtür demek, yalan üzerine birleşmeleri adeten mümkün olmayan bir topluluğun aktarması demektir.Kuran-ı Kerim bu yolla Peygamberimizden itibaren nesilden nesile aktarılarak bize kadar gelmiştir.

3)KURAN MUSHAF HALİNDE YAZILMIŞTIR
Kuran-ı Kerim sûre sûre, ayet ayet nazil olmuştur.İnen âyetler ezberlenmiş vede yazılmıştır.Daha sonrada mushaf halina getirilmiştir.

4)KURANIN MANASI GİBİ LAFZI DA İLÂHİDİR
Kuran-ı Kerim her yönüyle büyük bir mucizedir.Yalnız manası itibariyle değil, lâfızları (sözleri) bakımından da mucizedir.Çünkü o, Hz. Muhammedin sözü değil, Allah kelâmıdır.Bu itibarla hiç bir kimsenin onun bir benzerini ortaya koyması mümkün değildir.

kuran-ı kerimin özellikleri, kuran-ı kerimin özellikleri bilgi, kuran-ı kerimin özellikleri hakkinda, kuran-ı kerimin özellikleri neler, kuran-ı kerimin özellikleri neler?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3351
favori
like
share