[URL=http://imageshack.us]

Adı : Diego Armando Maradona
[COLOR="darkred"]Doğum Tarihi : 30 Ekim 1960
[COLOR="darkred"]Doğum Yeri: Villa Fiorito / Arjantin

Orta Saha (Oyun Kurucu) mevkiinde forma giymiş, dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi iki futbolcusundan birisi olarak kabul edilen, dünyaca ünlü Arjantinli futbolcudur.

[URL=http://imageshack.us]

Futbola Boca Juniors takımında başlamıştır.

Kulüp takımlarında oynadığı 592 maçta 311 gol atmıştır. Napoli'yi şampiyon yapıp Napoli taraftarı tarafından bir efsane olarak hatırlanır.

91 kez Arjantin Millî Takım formasını giyen efsana futbolcu Maradona, bu maçlarda 34 gol kaydetmiştir.

1991 yılında bir İtalya lig maçı sonrası rutin bir doping kontrolünde kokain kullandığı ortaya çıkar. 1994 de Dünya Kupasında yasak madde kullandığı tespit edilen Maradona şampiyonadan men edilir ve 15 ay ceza alır. 15 aylık süre zarfında Deportivo Mandiyu ve Racing Clup’da teknik direktörlük yapar. 1995 yılında yuvam dediği Boca Juniors’a oyuncu olarak dönmüş fakat kariyerini kemiren kokain alışkanlığından kurtulamayınca 1997 yılında 37 yaşında aktif futboldan kopmuştur.

Futbolu bıraktıktan sonra aşırı kilo alan, çeşitli sağlık problemleri yaşayan ve uyuşturucunun neden olduğu, kalbiden geçirdiği rahatsızlığın tedavisi için Küba’da geçirdiği, 22 aylık sürecin ardından, bir trafik kazası geçiren Maradona dizinden ufak bir operasyon geçirmiştir.

Maradona 2000’de FİFA tarafından Pele ile birlikte yüzyılın futbolcusu seçildi. 11 Aralık 2000’de yapılan bir törenle ödülünü aldı.

Şu an Arjantin Milli Takımının teknikdirektörü.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 365
favori
like
share