Banu Güven (d. 1969, İstanbul) Türk gazeteci ve sunucu.1987'de İstanbul Erkek Lisesi'nden, 1991'de ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Gazetecilikle üniversite yıllarında ilgilenmeye başladı. Çağdaş Yayıncılık’ın çıkardığı Almanca - Türkçe bir dergide çalıştıktan sonra, İsviçreli bir gazeteciyle çalışmaya başladı. Bir İsviçre gazetesinin Türkiye bürosu sorumluluğunu yürüttü.

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde üç ay staj yaptı. Kısa süre araştırma görevlisi olarak çalıştı. Milliyet Gazetesi’nde dış haberler servisinde tam kadrolu olarak gazeteciliğe başladı. Bu sırada çeşitli yerleri gezdi, özellikle Ortadoğu’yla ilgilendi.Milliyet'ten sonra geçtiği NTV'de 1997 yılından beri çalışmaktadır. Burada ilk zamanlar muhabirlik yaptıktan sonra, Geçen Hafta - Bu Hafta ve 24 Saat programlarını hazırladı ve sundu. NTV'nin gece haber kuşağında yer alan 24 Saat'i önce Mirgün Cabas'la, daha sonra tek başına hazırladı ve sundu. 2007 itibariyle bu görevini sürdürmektedir.

Müzisyen Aklan Akdağ ile evlidir. Ayrıca 2008 yılından itibaren Galatasaray Üniversitesi'nde ders vermektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1160
favori
like
share
KıZıL* Tarih: 30.11.2008 14:56
yıllardır NTV de,,atv den gelen astronomik transfer teklifini,ATV nin tarafsızlık çizgisinden çıktıgı gerekçesiyle reddetti,,
helal olsun ona