[FONT="]GÖLCÜK KÖYÜ TARİHÇESİ

[FONT="]Gölcük Köyü, 1951 yılına kadar nahiye olan Yomra’ya bağlıydı. 7 Nisan 1954 yılında Arsin İlçesi’nin kaza olmasıyla birlikte Arsin sınırları içerisine geçti. O yıllarda köy idaresi imamlık sistemiyle yönetilmekteydi. Bu dönemde köy imamlığını (muhtarı), Hüseyin Dilber yaptı. Daha sonraki yıllarda imamlık sistemi muhtarlığa geçerek sırasıyla Süleyman Sungur, Mahmut Hacıhasanoğlu, Osman Sungur, Hasan Hacıhasanoğlu, Hurşit Dilber ve Hüseyin Sungur köye muhtarlık yaptı.

[FONT="] 1993 yılında Gölcük Köyü belediye dahiline geçerek 4 mahalleye bölündü. Bu mahalleler sırasıyla Gölcük, Güzelyalı, Fatih ve Konak mahalleleri oldu.

[FONT="]KONUMU

[FONT="]4 mahalle ile bölünen Gölcük Köyü’nün doğusunda Cumhuriyet ve Yeni Mahalle, batısında Yomra İlçesi Namık Kemal Mahallesi ve Yokuşlu Köyü, Güneyinde Arsin Harmanlı Köyü bulunmaktadır.

[FONT="]ULAŞIM

[FONT="]Gölcük Mahallesi sahil karayolundan 1,5 – 2 kilometre, Güzelyalı Mahallesi sahil karayolu sınırı ile 1 kilometre, Fatih Mahallesi sahil karayolu sınırı ile 1,5 kilometre ve Konak Mahallesi sahil karayoluna 1,5 – 2 kilometre uzaklıktadırlar. Ulaşım olarak hususi taksiler ulaşımı sağlamaktadır.

[FONT="]GEÇİM KAYNAĞI
[FONT="]

[FONT="]Geçim kaynağı fındık üreticiliği ve hayvancılıktır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1187
favori
like
share